ÜST

En Etkili Fondöten Lekesi Çıkarma Yöntemi Nedir? & Fondoten Çeşitleri

Cilt tonunu eşitlemek için en sık tercih edilen makyaj ürünü fondötendir. Fondöten kullanımı çok sık olması sebebiyle çeşitli türleri vardır. Her cilt tonuna uygun fondöten bulunur. Çeşitli markaların çeşitli özelliklere sahip ürünleri vardır. 

Her tona uygun numaralı ürünler vardır. Ciltlere uygun fondöten çeşitleri şu şekildedir:

  • Likit Fondöten: Sıvı bir yapısı vardır. Doğal görünüm tercih edenlerin en sık tercihi likit fondöten türüdür. Sıvı yapısı ciltle kolay bir şekilde bütünleşmesini sağlar. Fondöten fırçası ile kullanımı oldukça kolaydır. Çoğu cilt türüne uygun çeşidi vardır. Kendi içerisinde de belirli numaraları vardır.
  • Stick Fondöten: Kapatıcılık oranı en yüksek türdür. Yağlı bir yapısı vardır. Yağlı yapıya sahip olduğu için yağlı ciltler için uygun değildir. Daha çok kuru ve orta düzey yağ oranına sahip ciltler için uygundur. Stick fondöteni genelde önce parmak yardımıyla uygulanması önerilir. Daha sonra fondöten fırçasından yardım alınabilir.
  • Krem Fondöten: Yoğun bir yapısı vardır. Kapatıcı düzeyi orta düzeydir. Kullanımı rahat ve kolaydır. Yağlı ciltler için uygun değildir. Kendi yapısı yağlı olduğu için yağlı ciltlerde fazla parlak görünüme sebep olur. Kuru ya da normal cilt tipleri için daha uygundur. Önce parmak ile cilde uygulanması önerilir. Daha sonra düzeltmeler makyaj fırçası ile yapılabilir. Makyaj süngeri de tercih edilebilir.
  • Köpük Fondöten: Kıvamı sıvı fondötenden daha yoğundur. Doğal görünüm sevenler için uygun bir türdür. Ciltte çok yoğun durmaz ve doğal bir görünüm sağlar. Fondöten fırçası ya da makyaj süngeri ile uygulanabilir.
  • Krem – Toz Fondöten: Cilde uygularken kremsi yapısı vardır. Daha sonra pudra yapısına benzer bir türdür. Yağlı ciltlerin kullanımı için uygundur. Fazla yoğun bir yapıya sahip olmadığı için cildi olduğundan fazla yağlı göstermez ve kullanımı uygundur. Makyaj süngeri ile rahat uygulanabilir.
  • Pudra Fondöten: Sıkıştırılmış toz halinde olan bir fondöten türüdür. Makyaj süngeri ile kullanımı uygun ve kolaydır. Özellikle yağlı ciltler için uygundur. Yağlı ciltlerin daha tok görünüme sahip olmasını sağlar. Makyaj fırçası ile de uygulanabilir.

Cilde fondöten uygulamadan önce cildi dikkatlice temizlemek gerekir. Temiz olmayan cilde fondöten uygulanmamalıdır. Cildin hava alması için bu önemlidir. Fondöten uygulanacak cildin gözeneklerinin açık olması gerekir. Cildi temizledikten sonra cilde uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir. Cilt nemlendiriciyi emdikten sonra yüze makyaj bazı uygulanmalıdır. Makyaj bazı cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Daha sonra cilde uygun fondöten uygun bir şekilde ciltle bütünleştirilir. Doğru fondöten türünü belirlemek için cilt tipi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Cildin nemli, kuru, yağlı, orta veya normal yapıda olması önemlidir. Fondöten çeşitleri bu cilt çeşitlerine göre kategorize edilmiştir ve belirli numaraları vardır. Cilt yapısı hakkında gerekli bilgiye sahip olduktan sonra fondöten çeşitleri araştırılmalıdır. Fondöten çeşitleri, mağazalarda ve internet sayfalarında bulunur. En güvenilir ve iyi yorumlanmış çeşitlerden başlayarak araştırma yapılabilir.

Fondöten uygularken yapılan en büyük hata fondöten miktarıdır. Cildin ihtiyacından daha fazla fondöten uygulanırsa kötü bir görünüme sebebiyet verir. Cildin ihtiyacını belirleyip ona uygun bir miktar belirlenmelidir. Cilde en uygun miktarı bulmak için çok minik miktarda denemeler yapılmalıdır. Çok küçük miktarda kullanmaya başlayabilir, ihtiyaç halinde çok az daha cilde eklenebilir. Miktarı doğru ayarlayamayıp fazla fondöten uygulanırsa cilt kendi görünümünü ve parlaklığını kaybeder. Cildin yapısına zarar verir. Fondöten çeşidine göre makyaj fırçası, makyaj süngeri ya da el yardımıyla cilde uygulanmalıdır. Fondöten çeşidine uygun olmayan malzeme ile cilde uygulama yapılırsa kötü bir görüntü oluşabilir. Uygulama esnasında ufak kazalar yaşanabilir. Fondöten ciltte kalma, akabilir, yere, kıyafete dökülebilir. Kaza yaşamamak için birbirine uyumlu malzemeler ile makyaj yapılmalıdır.

Eğer fondöten uygulama esnasında ya da farklı bir şekilde döküldüyse akla ilk gelen soru fondöten lekesi çıkar mı olur. Kısa süre içerisinde belirli yöntemler uygulanarak fondöten lekesi çıkar. Fondötenin döküldüğü yüzey burada önemlidir. Fondötenin hangi yapıda olduğu da çıkarma yöntemini etkiler. Öncelikle hangi tür fondöten kullanıldığına dikkat edilmelidir. Daha sonra fondötenin döküldüğü yüzeyin yapısına bakılmalıdır. Fondöten lekesi kıyafetten nasıl çıkar sorusuna cevabı genellikle temizlik deterjanlarında aranır. Ama farklı türlerde fondöten yapısı olduğu için her zaman temizlik deterjanları çözüm olmayabilir.

Yağsız Fondöten Lekesi

Öncelikle lekeyi yaymadan üzerindeki fondöten bir kaşık yardımıyla alınmalıdır. Ovalama yapılmamalıdır. Daha sonra lekenin üzeri tıraş köpüğü ile kaplanmalıdır. İki üç dakika dokunulmadan beklenmelidir. Daha sonra temiz bir bez kullanarak lekeyi dağıtmadan ovmak gerekir. Lekenin üzerindeki tıraş köpüğü soğuk suyla durulanmalıdır. Leke çıkmadıysa yukarıdaki adımları bir iki kez daha uygulayabilirsiniz.  İkinci denemede etkiyi artırmak için ılık ya da sıcak su kullanılabilir. Lekenin oluştuğu yer kuru bez yardımıyla kurulanmalıdır. Daha sonra diğer çamaşırlar ile birlikte yıkamak için sepete konabilir. Yıkamadan sonra leke izi tamamen çıkar.

Yağlı Fondöten Lekesi

Yağlı fondöten türünün yapısından dolayı daha zor çıktığı düşünülür. Yağlı fondöten lekeleri de çıkar. Önce lekeyi biraz soğuk suyla ıslatmak gerekir. Tamamen ıslanmasından ziyade nemli bir yapıda olması yeterlidir. Sıvı bir bulaşık deterjanı yardımıyla leke çıkarmaya başlanabilir. Lekenin boyutuna göre üzerine birkaç damla sıvı deterjan dökülür ve üç dört dakika beklenir. Bekledikten sonra küçük hareketlerle leke bez yardımıyla ovulur. Ovma yaparken lekenin dağılmamasına özen gösterilmelidir. Temiz bir bezle veya kâğıt havluyla lekenin üzerinde fazlalık alınmalıdır. Daha sonra lekenin bulunduğu kısım soğuk suyla yıkanmalıdır. Eğer leke çıkmadıysa bu işlem iki kez üst üste yapılabilir. Etkisi artsın diye ikinci denemede su ılık olabilir. Daha sonra ise diğer giysiler ile birlikte yıkanmalıdır. Son yıkamada leke iz bırakmaz ve tamamen çıkar.

Toz Fondöten Lekesi

Toz fondöten lekesini çıkarmak daha kolaydır. Yapısı gereği döküldüğü yere fazla temas edemez. Lekeyi temizlemenin en kolay yolu düşük ayarda fön makinesi yardımıyla yapılmasıdır. Eğer toz fazla bulaştıysa birkaç damla sıvı deterjan yardımıyla leke çıkar. Deterjanı sürüp bir iki dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Temiz bir el bezi ya da sünger yardımıyla yavaşça ovalayarak leke çıkar. Leke çıktıktan sonra temiz havluyla nemi alınmalıdır. Fön makinesi bu aşamada kullanılmamalıdır. En son diğer giysilerle yıkanabilir. Yıkamadan sonra leke tamamen çıkmış olur.

Beyaz Sirke Yöntemi

Lekenin oluştuğu yere birkaç damla beyaz sirke damlatılır. Beş dakika bekledikten sonra fırçayla biraz fırçalanması gerekir daha sonra diğer kıyafetlerle birlikte yıkanır. Yıkama sonucunda leke çıkmadıysa beyaz sirke döktükten sonra daha fazla beklenmelidir. Leke çıkana kadar bu işlem tekrarlanabilir. Kumaşa herhangi bir zarar vermediği biliniyor.

Lekeyi çıkarmadan önce ilk yapılması gereken fondötenin dökülmeyen kısmının ağzını kapatmak olmalıdır. Eğer dökülmeyen kısmın ağzı kapatılmazsa ufak bir harekette tüm fondöten dökülebilir. Küçük kaza olsa bile o an panik yaratabilir. Panik yapmadan sakince ve emin adımlarla temizlik yöntemleri uygulanmalıdır. Temizlik yöntemleri uygulandıktan sonra herhangi bir şekilde ısıyla temas edilmemelidir.