ÜST
barfiks

Etkili bir beden geliştirme yöntemi: Barfiks

Barfiks bir üst vücut kuvvet antrenman şeklidir. Barfiks hareketi yapmak için, vücudunuz tamamen aşağı uzatılmış halde bir barfiks barına asılarak başlamanız ve ardından çeneniz çubuğun üzerine gelene kadar kendinizi yukarı çekmeniz gerekir.

Kolay bir hareket gibi gözükse de barfiks birçok egzersiz türünden daha zordur ve gelişmiş bir antrenman olarak kabul edilir. Etkili bir beden geliştirme yöntemi olarak bilinen barfiksin ne gibi yararlar sağladığına birlikte bakalım.

Sırt kaslarınızı güçlendirin

barfiks

Barfiks, sırt kaslarını güçlendirmek için en etkili egzersizlerden biridir ve sırtın aşağıdaki kaslarını çalıştırır:

  • Latissimus dorsi: Sırtın ortasından koltuk altına ve kürek kemiğinin altına uzanan en büyük üst sırt kası.
  • Trapezius: Boynunuzdan iki omzunuza kadar yer alır.
  • Torasik erektör spina: Torasik omurganız boyunca uzanan üç kas.
  • Infraspinatus: Omuz ekstansiyonuna yardımcı olur ve kürek kemiğinde bulunur.

Kol ve omuz kaslarınızı kuvvetlendirin

Bu egzersiz kol ve omuz kaslarını güçlendirir. Düzenli olarak şınav çekerek ön kolları ve omuzları çalıştırabilirsiniz. Bu alanlarda gücünüzü artırmak istiyorsanız, düzenli olarak barfiks hareketleri yapmalısınız. Tam hareketi yapamıyorsanız, bunları destekli olarak yapmak veya sadece pozisyona geçmek (bardan sarkmak), tam harekete geçene kadar gücünüzü artırabilir.

Kavrama gücünüzü artırın

Bu hareket kavrama gücünü artırmaya yardımcı olur. Ağırlık kaldırıyorsanız kavrama gücü önemlidir. Günlük yaşamımızda bazı işleri yaparken güçlü bir tutuş ve kavrama gücü oldukça önemlidir.

Delta Krom Kapı Barfiks Barı rahatlıkla kullanabileceğiniz bir alet. Ayrıca yere yakın mesafeye monte edilerek mekik çekme aleti olarak da kullanılabiliyor.

Genel vücut gücünü iyileştirin

Güç veya direnç eğitimi, genel kondisyon seviyenizi artırabilir. Bir barfiks hareketi yaparken, hareketle tüm vücut kütlenizi kaldırırsınız. Bu, vücut gücünüzü büyük ölçüde artırabilir ve hatta sağlığınızı iyileştirebilir. Çalışmalar, kuvvet antrenmanının kemik gelişimini desteklemek ve kardiyovasküler sağlığı geliştirmek için önemli olduğunu gösteriyor. En iyi sonuçları elde etmek için haftada iki ila üç kez bu gibi egzersizlerle kuvvet antrenmanı yapmalısınız.

Fiziksel sağlığınızı iyileştirin

barfiks

Bu gibi egzersizlerle yapılan kuvvet veya direnç eğitimi, genel fiziksel sağlığınızı da iyileştirebilir. Çalışmalar, düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapmanın iç organlardaki yağı azaltmaya ve tip 2 diyabeti yönetmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca dinlenme durumundaki kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir, artrit ve fibromiyalji ile ilişkili sırt ağrısı ve rahatsızlıkları da azaltabilir. Her ihtimale karşı kuvvet antrenmanına başlamadan önce doktorunuzla konuşmanızda fayda var. Sonuçlar herkes için değişebilir.

Kaslarınıza meydan okuyun

Zor hareketlerle kaslarınızı zorlamak, genel kondisyon seviyenizi de iyileştirebilir. Bu hareketi daha önce denemediyseniz, bunu rutininize eklemek daha güçlü hissetmenize yardımcı olabilir ve fiziksel görünümünüzü iyileştirebilir.

Aynı egzersizleri tekrar tekrar yaparsanız, bir süre sonra bu hareketlerden fayda sağlayamayabilirsiniz. Ancak egzersiz rutininize barfiks çekme gibi yeni ve zorlayıcı egzersizler ekleyerek gücünüzü büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Son olarak daha önce de belirttiğimiz gibi barfiks zorlu bir egzersizdir. Ancak haftalık kuvvet antrenmanı rutininize eklemeye değer. Barfiks çekmede yeni olsanız bile, bardan asılmak veya destekli barfiks yapmak, güç toplamaya başlamanıza yardımcı olabilir. Rutininizi tamamlamak için şınav, chin up, tricep extension ve bicep curl gibi diğer üst vücut egzersizleriyle barfiksi birleştirmeyi deneyin. Bu rutini haftada iki ila üç kez yapabilirsiniz. Kaslarınızın iyileşmesine izin vermek için her zaman kuvvet antrenmanlarınız arasında bir gün bekleyin. Ayrıca, yeni bir kuvvet antrenmanı rutinine başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Leyaton Barfiks Çekme Duvarı Güç Kulesi Barfiks Aleti birçok hareketi yapabileceğiniz bir alet.