ÜST
ev dekorasyonunda kırmızı

Ev Dekorasyonunda Kırmızı Kullanımı

Dekorasyon söz konusu olduğunda renk seçimi büyük önem taşıyor. Dolayısıyla ev dekorasyonu yaparken de renkler önemli oluyor. Dekorasyonda renk seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gerekenler arasında renklerin psikolojik etkileri yer alıyor. Her bir rengin farklı psikolojik etkisi bulunuyor ve bu etki, kullanım alanına göre de değişiklik gösteriyor.

Bu yazımızda sizler için, aşkın ve tutkunun rengi olarak bilinen kırmızıyı ele alacağız. İddialı ve etkileri kuvvetli bir renk olan kırmızı dekorasyonda kullanılacaksa dikkatli davranmakta fayda var. Uygun şekilde ve dozunda kullanıldığında enerjik hissetmeyi sağlayan, mutfakta iştah açıcı özelliklere sahip olan, yatak odasında romantizmi pekiştiren kırmızı renk yanlış kullanılırsa uyarıcı etkisi nedeniyle kalp atışlarını ve nefesi hızlandırabiliyor, öfkeye sebep olabiliyor, yatak odasında uykuya geçmeyi zorlaştırabiliyor.

Şimdi gelin ev dekorasyonunda kırmızı kullanımı hakkında detaylara göz atalım…

1.Kırmızıyı belirli köşelerde kullanın

ev dekorasyonunda kırmızı

Ev dekore etmek için kırmızıdan yararlanmak istiyorsanız, kırmızının psikolojik etkilerini bilip göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Kuvvetli etkileri nedeniyle kırmızı belirli köşelerde kullanılmalıdır.

Örneğin duvarlarınızda kırmızı renk kullanmayı arzu ediyorsanız, tüm duvarları kırmızıya boyamak yerine tek bir duvarı veya duvarın bir kısmını kırmızıya boyayabilirsiniz.

2.Kırmızıyla birlikte kullanacağınız renk seçimini doğru yapın

Kırmızıyı hangi renklerle birlikte kullandığınız da önemlidir ve etkisi, yanındaki renklerle birlikte şekillenir. Sıcak bir renk olan kırmızıyı rahatlıkla nötr renklerle birlikte kullanabilirsiniz. Gri, kum beji gibi renkler ile kırmızı bir araya geldiğinde hem şık bir görüntü oluşacak hem de mekana enerji katılmış olacaktır.

3.Kırmızı aksesuarlardan yararlanın

Rahatsız edici bir etkiye sebep olmadan ev dekorasyonunda kırmızı renkten yararlanabilmenin en güzel yollarından biri de kırmızı aksesuarlara yer vermektir. Bu aksesuarlar; kırmızı mumlar, kırmızı çiçekler, kırmızı vazolar, kırmızı yastıklar, kırmızı örtüler veya kırmızı perdeler olabilir.

Kırmızıyı kullanacağınız mekana uygun olan kırmızı aksesuarları aşırıya kaçmadan kullanmanız halinde istediğiniz dinamikliği yakalayabileceğiniz gibi, boğucu bir etki de yaratmamış olursunuz.

The Vanillia Kırmızı Kadeh 3’lü Set yaşam alanınıza şıklık ve renk katmak açısından harika bir seçim olacaktır.

4.Yatak odanızda kırmızıyı kullanırken aşırıya kaçmayın

Kırmızı yatak odasında fazla kullanıldığında strese ve gerginliğe yol açacak, tansiyonu yükseltecek, rahatlamayı ve uykuya geçmeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle romantizm amacıyla kullanacağınız kırmızıyı küçük dokunuşlarla odanıza serpiştirmenizde veya sadece yatak örtüsü gibi tek bir yerde kullanmanızda fayda olacaktır.

Yatak odanızda kırmızıyı dekoratif olarak kullanmak istiyorsanız MumvemuM Kırmızı Set Mum’a göz atabilirsiniz.

5.Mutfakta iştah açıcı olarak kırmızıdan yararlanın

ev dekorasyonunda kırmızı

Kırmızı renk iştah açıcı özelliği nedeniyle mutfağınızda faydalanabileceğiniz renklerden biri. Mutfak dolabı renk seçimini kırmızıdan yana yapabileceğiniz gibi; sadece mutfak aksesuarlarınızda, kavanozlarınızda, dekoratif objelerinizde ya da perde, örtü, havlu gibi mutfak tekstilinizde kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz mutfağınızda kendinize bir oturma köşesi yapabilir ve bu köşede kırmızı yastıklardan, vazolardan ve çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Ancak ateş elementini temsil eden kırmızıyı, ocak gibi cihazlar nedeniyle ateşin çok bulunduğu mutfakta aşırı kullanarak ateş elementi fazlalığına neden olmamaya ve dengeli kullanmaya dikkat etmenizde fayda olacaktır.