ÜST
lens çeşitleri

Fotoğraf çekim türlerine göre lens çeşitleri nelerdir?

Bir fotoğrafçı için lensi olmayan bir fotoğraf makinesi asla düşünülemez. Lens, vizörden gördüğünüz ışığı DSLR’nizin veya aynasız fotoğraf makinenizin arkasındaki küçük, 35 mm’lik bir noktaya odaklayan şeydir. Lensi kameranızdan çıkarırsanız, üretebileceğiniz tek görüntü türü beyaz ışıktır.

Sonuç olarak, yüksek kaliteli bir lens, ucuz bir kamerayla bile harika fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilirken, düşük kaliteli bir lens, en iyi kamerayı vasat hale getirebilir ve sonuçta ortaya çıkan görüntü kalitesini düşürebilir. Fotoğraf ihtiyaçlarınız için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak lenslerle ilgili temel bilgiler ve lens çeşitleri sıralamasını sizler için yazdık.

Lens Nedir?

lens çeşitleri

Lens, ışığı sabit bir odak noktasına getirmek için kullanılan bir araçtır. Filmli bir makinede, mercek ışığı film şeridine gönderirken, dijital bir kamerada (DSLR’ler gibi), mercek ışığı dijital bir sensöre yönlendirir. Fotoğraf makinesi lensleri, dışbükey (dışa doğru eğimli) veya içbükey (içe eğimli) olan bir dizi cam plakadan oluşur.

5 Temel Lens Çeşidi

5 temel lens çeşitleri sıralamasına geçmeden önce lenslerin iki temel kategorisine göz atacağız.

  • Prime lensler: Prime yani sabit odaklı lenslerin adı üstünde sabit bir odak uzaklığı vardır, bu da onları daha hızlı ve daha keskin hale getirir. Bu lensler, sabit odak uzaklığı nedeniyle daha az esnek olmakla birlikte, hızlı ve hafif olduklarından seyahat etmeyi kolaylaştırır. Dilerseniz Nikon 55-200Mm Af-S Dx F4-5.6 If Ed Vr Lens İçin Hb-37 Parasoley kullanarak objektifinize gereğinden fazla ışık girip fotoğrafın gereğinden fazla parlak çıkmasını engelleyebilirsiniz.
  • Zoom lensleri: Zoom lensleri, tek bir mercekten farklı odak uzunluklarına izin vermek için bir dizi mercek kullanırlar, bu da onları daha esnek hale getirir, ancak o kadar hızlı değillerdir. Aynı zamanda prime lenslerden daha büyük ve daha ağır olma eğilimindedirler.

Hem prime hem de zoom lens tiplerinde, tümü farklı odak uzunluklarına sahip çeşitli lensler vardır. Şimdi bu lens çeşitleri sıralamasına bakalım.

  1. Makro Lensler

Bu tür bir lens, çok yakın, makro fotoğraflar çekmek için kullanılır. Son derece yakın mesafede keskin görüntüler üretmelerini sağlayan benzersiz bir tasarıma sahiptirler. Bu lensler, doğa fotoğrafçılığı için harikadır ve tek bir görüntüde muazzam miktarda ayrıntı yakalamanızı sağlar.

  1. Telefoto Lensler

Telefoto lensler, birden fazla odak noktasına sahip bir tür yakınlaştırma lensidir. Bu tür lensler, uzaktaki bir nesneyi izole etmek için harikadır. Bununla birlikte, böyle büyük bir yakınlaştırma, daha dar bir görüş alanı anlamına gelir.

Yıldızlara ve gezegenlere bakmak için bir teleskop kullandığınız gibi, uzaktaki nesnelere odaklanmak için bir telefoto lens kullanılır. Birçok spor fotoğrafçısı, saha kenarında veya tribünlerde dururken sahadaki oyuncularla yakınlık duygusu sağlamak için telefoto lensler kullanır. Birçok farklı telefoto lens türü vardır ve bazıları oldukça büyük, ağır ve pahalı olabilir, bu nedenle doğru telefoto lensi seçmek için yeterli bilgiye sahip olunmalı ve araştırma yapılmalıdır.

  1. Geniş Açı Lensler

Geniş açılı lensler, çerçevenize geniş bir alan sığdırmak için idealdir. Bu, özellikle manzara fotoğrafçılığı veya sokak fotoğrafçılığı için kullanışlıdır. Geniş açılı lenslerde, özneniz merceğe çok yakın olmadıkça neredeyse her şey odaktadır. 52MM 0.45X Geniş Açı Lens Makro Lens bu kategoride eğer makinenize de uyumluysa kullanabileceğiniz bir lens.

  1. Standart Lensler

Standart lensler, çeşitli fotoğrafçılık türleri için kullanılabilir. Odak uzunlukları ortada bir yerde, genellikle 35 mm ile 85 mm arasındadır.

  1. Özel Lensler

Son olarak, fotoğraflarınıza benzersiz bir görünüm ve his kazandırabilecek bazı daha özel fotoğraf makinesi lensleri vardır. En belirgin örneklerden birkaçı şunlardır:

  • Balıkgözü lens: Balık gözü lens, etrafını tam 180 derecelik bir yarıçapı alabilen ultra geniş açılı bir lenstir. Balık gözü lensler, bir görüntünün görüş alanını bozdukları ve evdeki bir odayı bile baloncuk gibi gösterdikleri için bu şekilde adlandırılmıştır.
  • Tilt shift lens: Eğim kaydırmalı mercek perspektifi bozar, nesneleri gerçekte olduğundan daha küçük, neredeyse oyuncakmış gibi gösterir.
  • Kızılötesi mercek: Bu lensler, benzersiz bir görsel efekt için kızılötesi hariç tüm ışık dalgalarını filtreleyerek perspektiften ziyade ışıkla oynar.