ÜST
gümüş eşyaları

Gümüş Eşyaları Temizleme Yöntemleri

Gümüş deyince gümüş kaplardan çatal bıçaklara, takılara kadar pek çok ürün bulunuyor ve her biri ayrı bir bakım ve temizlik gerektiriyor. Gümüş eşyaları temizleme, gerek gümüş eşya gerek gümüş takı temizliği olsun özen istiyor. Aksi takdirde gümüşler zarar görebiliyor.

Peki gümüş temizliği nasıl yapılır, gelin birlikte detaylara bakalım…

Gümüş eşyalar nasıl temizlenir?

gümüş eşyaları

Gümüş eşyaları temizleme söz konusu olduğunda; gümüş eşyaları temizlemeye yönelik, özel olarak üretilmiş gümüş temizleme sıvılarından, gümüş şampuanlarından ve gümüş temizleyici kremlerden faydalanabilirsiniz.

Bu ürünleri kullanmak, gümüş eşyaların parlaklıklarını uzun süre muhafaza etmelerini sağlayacaktır. Gümüş eşyalar çok kısa süreler içinde kararmadıkları ya da matlaşmadıkları ve bahsettiğimiz ürünler ile temizlendiklerinde de bu süre uzadığı için temizliklerini çok sık yapmaya gerek olmayacaktır.

Dilerseniz Connoisseurs Gümüş Temizleme ve Parlatma Sıvısı’na göz atabilirsiniz.

Best Metal Krom Gümüş Altın Parlatıcı Krem Cila da işinize yarayacaktır.

Gümüş eşyalara zarar vermemek adına temizlik ürünlerine ek olarak, temizleme için kullanılacak araçları da özenli seçmek gerekiyor. Bunun için gümüş temizlik bezlerinden veya evinizdeki yumuşak bir bezden yararlanabilir, girintili çıkıntılı yerlere ulaşmak için de yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Gümüş temizleme sonrasında eşyaların üzerinde herhangi bir ıslaklık kalmamasına dikkat etmelisiniz. Gümüş eşyaların üzerlerinde kalan ıslaklıklar leke yaparak gümüşe zarar vereceklerdir.

Gümüş pası temizleme ve gümüş parlatma da gümüş eşya temizliğinde önemli bir yer tutar. Gümüş pası nasıl temizlenir diyecek olursanız; özellikle daha çabuk paslanabilen çatal bıçakları limonlu suda bekletebileceğinizi söyleyebiliriz. Eğer sadece pastan kurtulmakla kalmayıp uzun süreli parlaklık da elde etmek istiyorsanız gümüş pası temizleme ürünleri imdadınıza yetişecektir. Ancak bu ürünleri kullandıktan sonra çatal bıçaklarınızı iyice duruladığınızdan ve sağlığınız açısından üzerlerinde hiçbir kimyasal kalmadığından emin olmalısınız. Duruladıktan sonra kurutma işlemini kuru bir bez üzerinde yapabilirsiniz.

Gümüş eşya parlatma için; sıcak suyla doldurduğunuz derin bir kabın içine iki yemek kaşığı karbonat ve yine iki yemek kaşığı tuz ile meydana getirdiğiniz karışımı, bir miktar alüminyum folyo ile birlikte koyup yaklaşık 5 dakika bekletebilirsiniz. Ardından iyice durulayıp kuruladığınız gümüş eşyaları kuru bez üzerinde bir süre tutabilirsiniz.

Gümüş takılar nasıl temizlenir?

Gümüş takı temizliği söz konusu olduğunda; temizlik sırasında gümüşün çizilmemesine ve takıda değerli taşlar varsa bu taşların zarar görmemelerine dikkat etmek gerekir. Gümüş takılar için önerilen karbonatlı su, tuzlu su, sirkeli su ile temizleme yöntemleri yerine gümüş temizleme amacıyla üretilmiş sıvı veya cilalar, takıların zarar görmemeleri ve parlaklıklarını uzun süre korumaları açısından daha iyi bir seçim olacaktır.

Yine de tercihinizi evinizdeki ürünlerle temizlik yapmaktan yana kullanacaksanız, takılarınızı karbonatlı suda bekletip sirkeli su ile durulayabilirsiniz. Gümüş takı temizliği nasıl yapılır dendiğinde bir diğer püf noktası da temizliğin ne zaman ve ne sıklıkta yapılması gerektiğidir. Buna karar verebilmek için takılarınızın matlaşma ve renk değiştirme durumlarına bakabilirsiniz.