ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Dış Motivasyon Türleri Nelerdir?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi’nin bir önceki bölümünde motivasyon türlerinin neler olduğunu incelemiştik. Bu bölümde ise dış motivasyon türlerinin neler olduğuna bakacağız.

İç motivasyon gibi görünen bazı motivasyon türleri aslında dış motivasyondur. 4’e ayrılan dış motivasyonun en altında itaat edilen dış motivasyon yer alıyor. Bu, öğretmen veya ebeveynlerin çocuğu dışarıdan bir şeyle kontrol etmesini ve çocuğun ona itaat etmek zorunda olmasını içeriyor. Bunun en başında ödül ve ceza geliyor.

İtaat edilen dış motivasyonun bir üstünde ise içselleştirilmiş dış motivasyon yer alıyor. Buna içselleştirilmiş motivasyon dememizin sebebi, çocuğun motivasyonun içinden geldiğini zannetmesi ve aslında içinden gelmemesi. Buna çiğ çiğ yutulmuş motivasyon da diyebiliriz. Yani çocuğun bunu anlamlandırmaması ve hazmetmemesi olarak tanımlanabilir. Bunun altında ise ayıp kavramı, suçluluk ve utanç hissi yer alıyor. Dış motivasyon türleri ile ilgili tüm detaylar ise bu bölümün devamında sizleri bekliyor.