ÜST

Influencer Kavramı & Türkiye’de Etkili Influencer Olmak

Eskiden televizyon ve gazetelerde gördüğümüz, genellikle dizi ve film oyuncularının rol aldığı reklamlar sosyal medya ile birlikte bambaşka bir yöne evrildi. Geleneksel reklamcılık televizyon ve gazetelerde devam etse de sosyal medyada bambaşka bir hayat ilerliyor. Satın alma tercihlerini etkileyenler artık ünlü sinema sanatçıları veya şarkıları değil, influencer’lar!

Influencer Nedir?

Influencer, çevrimiçi takipçisi veya kitlesi olan ve hedef kitlesinin satın alma kararlarını etkileme yetkisine sahip kişidir.

Influencer kelimesi birkaç yüzyıldır ortalıkta dolaşıyor, ancak son birkaç yılda influencer kültürü hızla yükseldikçe tanım değişti. 2019 yılında Merriam-Webster sözlüğüne resmi olarak aşağıdaki tanımla eklenmiştir;

Influencer, etki gösteren kişi anlamına gelir. Başkalarının eylemlerine öncülük eden kişi, influencer olarak tanımlanır.

Bunlar, izleyiciyi bu konuda bir şeyler yapmaya sevk edecek kadar etkili bir şekilde konuları ve ürünleri paylaşan çevrimiçi insanlardır. Paylaşmak, ilgi çekmek veya satın almak olabilir. Bir kampanyayla ilişkili her içeriğin belirli bir amacı var ve devam eden her şey onun üzerinden ilerleyecek şekilde tasarlanmıştır. 

Birini Influencer Yapan Nedir?

Bir içerik oluşturucu, 1.000’den fazla takipçisi olmadıkça etkileyici olarak kabul edilmez. Bir nano etkileyici, takipçi sayısı için 1k ila 5k aralığında yaşar ve bu en küçük influencer kategorisidir.

Mesele sadece rakamlardan ibaret değildir. İlgili hesaplarının içerik için ortaya çıkan çok sayıda takipçisi vardır, ancak bunlar mutlaka influencer değildir. İçerik oluşturucu, takipçilerindeki değişimi nasıl etkileyeceğini de bilmelidir. Bu, birkaç başka unsur gerektirir.

  • Gerçek bir Influencer kitlesini daima anlar.

Her zaman kiminle konuştuklarını ve yarattıklarını o kişiye uyacak şekilde nasıl uyarlayacaklarını tam olarak bilirler. Hangi ürünlerin, stillerin ve işbirliklerinin takipçileri üzerinde en fazla etkiye sahip olacağını bilirler.

  • İçerik iyileştirmede ustadır.

Gerçek bir etkileyici, her içeriği niyet ve orijinalliğin doğru karışımıyla oluşturacaktır. Ham ve savunmasız olabilirler. Beslemelerini ve içeriklerini, insanlarına ve kendi kişisel markalarına uyacak şekilde nasıl tasarlayacaklarını bilirler.

  • Gerçek bir influencer platformunu ve onu nasıl kullanacağını bilir.

Instagram’da biri, hangi akış gönderilerinin daha etkili olduğunu bilecek, ancak platform tüm özelliklerini kullanmanızı istediği için yine de tüm gönderileri yayınlayacaktır. TikTok’taki bir içerik oluşturucu, trend olan ses ve geçişlere ve bunları izleyicileri için benzersiz bir şekilde nasıl kullanacaklarına aşina olacaktır. YouTube’daki bir etkileyici, sonuna kadar izlenen videolar oluşturmayı ve Shorts ve Clips’te destekleyici içerik oluşturmayı bilir.

  • Influencer’lar, kitleleriyle nasıl iletişim kuracağını çok iyi bilir.

Etkileşim, bir etkileyicinin gerçek ölçüsüdür. Yetenekli bir içerik oluşturucu, yorumları yanıtlamada, hikâye yanıtlarını yönetmede ve etkileşimi teşvik etmek için anketleri ve diğer özellikleri kullanmada usta olacaktır. İçeriklerini, beğeniler, paylaşımlar, tepkiler, yorumlar veya tıklamalar gibi belirli bir yanıtı ortaya çıkaracak şekilde tasarlarlar. Kampanya hedeflerine bu şekilde ulaşılır.

Bir Influencer Ne İş Yapar?

Influencer, markalar ve tüketiciler arasındaki boşlukta bir köprüdür. Bugünün tüketicisi satın almayı çok seviyor ama reklam yorgunluğu yaşıyorlar ve markaların mesajlarını iletmesinden bıkmış durumdalar.

Sosyal medya akışlarında bir markanın belirdiğini gördüklerinde, ne gördüklerini zaten biliyorlar. Bir reklam. Kendilerine satıldıklarını zaten biliyorlar ve bu kolayca unutuluyor.

Influencer’lar aynı ürün ve hizmetleri tüketicilere doğal bir şekilde getirebilirler. Bu yaklaşım, izleyicinin organik içeriğine işlendiği için izleyici üzerinde daha yumuşak bir etkiye sahiptir.

Bir ürünü sevdiğinizde, insanlara ondan bahsedersiniz. Nerede bulduğunuzu, nasıl kullandığınızı, bunun için ne kadar ödediğinizi ve rutininizi nasıl daha iyi hale getirdiğini paylaşırsınız. Onlara nasıl çalıştığını bile gösterebilirsiniz.

Influencer’ların öne çıktığı yer burasıdır. Bir hikâyeyi ve bir ürünün nasıl yardımcı olduğunu anlatabilirler. Bir ürünün belirli bir süreci ne kadar kolaylaştırdığını paylaşabilirler veya bu ürünü bir ticaret fuarındaki demo gibi iş başında gösterebilirler. Influencer’lar, gerçek hayatta olanları alır ve çevrimiçi dünyada kitlesinin ilgisini çekecek şekilde paylaşır. 

Ünlüler ve Influencer Arasındaki Farklar

Bir ünlü, Brad Pitt veya Meryl Streep gibi geniş kitlelerce tanınan ünlü bir kişidir. Bu kişiler ve popüler kültür anlayışına sahip çoğu insan onları tanıyacaktır. Ulusal veya uluslararası tanınırlığı olan ünlülerin yanı sıra haber sunucuları veya yerel radyo kişilikleri gibi yerel ünlüler de vardır.

Bir influencer, bir ünlüden birkaç yönden farklıdır. İyi bilinmelerine rağmen güçleri, genellikle sosyal medyada bulunan markaları ve ürünleri tanıtarak veya önererek bir ürün veya hizmetin potansiyel alıcılarını etkileme yeteneklerinde yatmaktadır.

Influencer’lar, ünlüler gibi büyük ölçekten ziyade genellikle niş kitleler içinde bilinir. Ayrıca belirli bir gruba hitap ederler, oysa ünlülerin genellikle farklı izleyici kitleleri vardır.

Ünlüler, takipçileriyle yakın etkileşimlerini sınırlayan büyük bir kitleye sahip olma eğilimindedir. Birçoğu lüks yaşam tarzları yaşadığı için insanlar ünlülerle ilişki kurmakta da zorlanabilirler. Bununla beraber influencerlar daha gerçekçidir.

Ünlüler de ister spor, ister oyunculuk, ister müzik olsun, kendi alanlarındaki yetenekleriyle ün kazanıyorlar. Influencer’lar, genellikle markalar için daha değerli olan nişlerinde veya sektörlerinde uzmanlık göstererek takipçilerini kazanırlar.

Şirketler Neden Influencer’larla Çalışır?

Var olan her marka, tüketicilerin ürünlerini satın almasını ister. Ayakta kalabilmeleri için satış yapmaları gerekiyor. Reklamlar yaparlar, sosyal medya reklamları yayınlarlar ve internette eğlenceli içerikler yayınlarlar, ancak etki aynı değildir. Tüketicilerle bağlantı kurma potansiyelleri, onlara satış yaptıklarını bildikleri gerçeğiyle sınırlıdır.

Organik, influencer ilişkileri, şirketlerin ve markaların kuramadığı vazgeçilmez bağlantı noktalarıdır. Influencer’ların bağlantı kurma konusunda markalardan daha iyi iş çıkarabilmesinin birkaç nedeni burada.

  • Kitleyi Daha Derin Anlıyorlar

Markalar, hedef kitlenin istek ve tercihleri ​​hakkında daha genel bir anlayışa sahip olacaktır. Bir etkileyici, hedef kitlesini sıfırdan oluşturmuştur ve onlarla yalnızca alıcılar olarak değil, insan olarak daha derin bir bağ kuracaktır.

  • Markalar Daha Fazla ve Yeni Kişiye Ulaşabilir

Güçlü ve sosyal medya içerikleri viral olma potansiyeline sahiptir. Bu, şirketlerini hedeflemeyecekleri yeni ve bitişik kitlelerin önüne koyacaktır. İlgili nişlerde birden fazla etkileyiciden yararlanarak, marka kendini tanıtmadan daha niş kitlelere yayılacaktır.

  • Influencer’lar Sohbet Başlatıyor

Bu, markanın adını internette yayınlamaktan daha fazlasıdır. Bu, ürünü insanlarla bağlamakla ilgilidir. Konuşma, paylaşım ve katılım yoluyla olur.

  • Marka Bilinirliği ve Güvenilirliği Oluştururlar

Influencer’lar ürün ve hizmetleri geniş bir kitleye, genellikle 1.000’den fazla, bir milyona kadar veya daha fazlasına aynı anda tanıtırlar. Bu platformda izleyicileriyle güvenilirlik oluştururlar ve markalar, kendi markalarına güvenilirlik kazandırmak için bu etkiyi ödünç alırlar.

Türkiye’de Etkili Influencer Olmak

Türkiye, sosyal medyanın ciddi anlamda gelişim gösterdiği ülkelerin başında geliyor. Instagram başta olmak üzere Facebook, YouTube, Twitter, her birinin kullanıcı kitlesi çok fazla. Dolayısıyla bu platformlarda influencer sayısında artış gösteriyor.

Etkili influencer olmak, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sadece rakamlara bağlı değildir. Yani bir kişinin çok sayıda takipçisi olması, onu etkili bir influencer yapmaz. Bu nedenle belirli bir takipçi sayısına ulaşmış kişilerin etkileyicilik anlamında da incelenmesi gerekir.

Yüksek sayıda takipçisi olan bir kişi, satış anlamında etki gösteremeyebilirken, nispeten düşük takipçisi olan bir kişi daha fazla satış potansiyeli sağlayabilir. Bu nedenle influencer kavramı rakamlardan ibaret değildir. Etki düzeyi de bu oranda kişiden kişiye göre değişiklikler gösterir.

Sosyal medyada sürekli aktif olarak dönüşüm oranları arttırılabilir. Influencer’lar, gelişen sosyal medya ekosistemine ayak uydurmak için sürekli olarak gelişim göstermek zorundadır.