ÜST
Kara Mürverin Sağlığınıza Faydaları - Kara Mürver Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kara Mürverin Sağlığınıza Faydaları – Kara Mürver Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya çapında yaklaşık 25 ila 35 arasında farklı mürver ağacı ve bitkisi türü mevcuttur. Geçmişi, antik Mısır’a kadar uzanan siyah mürver, genellikle “tıbbın atası” veya “ilaç sandığı” olarak bilinir. Ayrıca, mürver, en sağlıklı bitkiler arasında yer alır. Siyah mürverin sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır; örneğin, mürver özü enfeksiyonlarla savaşmak, cildi arındırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için kullanılabilir.

 

Sambucus nigra olarak bilinen kara mürver, genellikle elma büyüklüğünde, küçük beyaz çiçeklere ve mor ile siyah tonlarda küçük meyvelere sahip bir bitkidir. Antioksidan özelliklere sahip olan kara mürverin ayrıca ağrı kesici etkileri de bulunmaktadır. Bu bitki türü, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Kuzey Amerika’nın belirli bölgelerinde yetişmektedir. Kara mürverin meyveleri genellikle jöle, şurup ve reçel yapımında kullanılırken, çiçekleri bazı çaylar ve ilaçlar için de tercih edilmektedir.

 

Kara mürverin sağlığa faydalarını keşfedin. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Bu mucizevi bitkinin hem meyvesi hem de yaprak özlerinin, sağlığı geliştirmede olumlu yönde katkısı mevcuttur. Ancak, tıbbi amaçlarla kullanmadan önce olası yan etkileri ve ilaç etkileşimlerini belirlemek için bir doktora danışılması önemlidir. Kara mürverin potansiyel faydaları ve olası riskleri hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Kara mürverin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin cevaplar şunlardır!

Soğuk Algınlığı ve Gribin Süresini Azaltır

Kara mürver meyvesi, geçmişten günümüze soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıkların tedavi edilmesinde faydalanılan bir tür bitkidir. Antioksidan özelliği sebebiyle solunum sistemi hastalıklarını iyileştirici gücü ve zararlı organizmaları engelleme özelliği ile bilinir. Kara mürver meyvelerinden elde edilen şurup, antosiyanin adı verilen ve bağışıklık sistemini uyarıcı etkilere sahip olduğu bilinen kimyasal bileşikleri içerir. 

Bağışıklık Sistemini Destekler

Kara mürver, bağışıklık sistemini destekleyen bileşikler açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki yüksek miktardaki C vitamini, bağışıklığı destekleyen T hücrelerinin görevlerini tamamlamasına destek görevi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bağışıklık karakterini belirleyen A vitaminini bünyesinde barındırır. Bu şifalı meyvenin bağışıklık üzerindeki tesiri, solunum sistemi iltihabı ve ağrılarını en kısa zamanda azaltmaya destek olur.

Sinüs Enfeksiyonu Belirtilerini Azaltır

Bu meyvenin antienflamatuar ve antioksidan nitelikleri, sinüs hastalıklarının tedavisine olumlu yönde katkıda bulunur. Sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde, burun pasajlarının etrafındaki boşluklardaki iltihabın hafifletilmesinde, kara mürverin antiviral özelliklerinden faydalanılabilir.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Bu şifalı meyve, içerdiği yüksek miktardaki antioksidan sebebiyle damarlarda dolaşım yükünü artırarak kan basıncını dengede tutmaya fayda sağlar. Bazı çalışmalar, mürver suyunun kanındaki yağ seviyelerini ve kolesterolü azaltabileceğini göstermektedir.

İltihaplanmayı Azaltır

Meyvenin içerisinde yer alan verimli  A ve C vitaminleri nedeniyle antiinflamatuar etki gösterir. Rengini aldığı antosiyanin pigmenti, enfeksiyona sebep olan zararlı mikroorganizmalarla savaşarak, boğaz ağrısı öncelikli olmak üzere solunum sistemi enfeksiyonlarından korunmaya fayda sağlar.

Kan Şekerini Düşürür

Geleneksel olarak, mürverin hem çiçeği hem de meyvesi şeker hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, çiçek özlerinin glikoz metabolizmasını ve insülin salgısını uyardığını doğrulamıştır. Bu durum da aktif olarak kan glukoz seviyesini normale indirgemeye yardımcı olur. Bir takım araştırmalar sonucu, kara mürverin gerek lipofilik gerekse polar esasları, hayvanlar üzerinde yapılan  deneylere bakılarak insülin direncinin düşüşte olduğu görülmüştür.

Kara mürverin sağlığa faydalarını keşfedin. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Alerjileri Rahatlatır

Kara mürver meyvesi, birçok hastalığın yanında alerjik tepkimelere de olumlu katkı sağlar. Kara mürver ağacının çiçekleri tarihten bu yana adeta bir şifa kaynağı olarak kullanılmış. Alerjiler, enfeksiyonların yanı sıra bağışıklığın aşırı tepkilerini de içinde barındırdığından, bu bitkinin bağışıklığı geliştirme ve antienflamatuar becerisi alerji ile mücadelede büyük rol oynar.

Kara mürverin sağlığa faydalarını keşfedin. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kara Mürver Ne İşe Yarar?

Bu şifalı meyvenin içeriğinde,bol miktarda antosiyanin, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bunun yanı sıra A, C ve B6 vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri açısından harika bir kaynak olma özelliği taşıyor. Bu yararlı bileşenler nedeniyle binlerce yıldır farklı amaçlar için halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Kara mürver neye iyi gelir diye merak edenler için alternatif tıptaki başlıca kullanım amaçları şunlardır:

 

  • Bağırsak işlevini geliştirmek,

 

  • Kabızlığı engellemek,

 

  • Kan basıncını düzene sokmak,

 

  • Kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı koruma sağlar,

 

  • Burun tıkanıklıklarını açmak,

 

  • Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını engellemek.

 

Kara Mürver Nerede Kullanılır?

Kara mürver meyvesinin, aklınıza gelebilecek her alanda kullanımı mevcuttur. Kara mürverin yaprakları, kabuğu, çiçekleri ve meyveleri pek çok farklı amaca eşlik ediyor. Mavi ve mor renkteki meyveler yaz aylarında toplandıktan sonra şarap, reçel, şurup ve turta gibi yiyecek ve içecekler elde edilir. Bunun yanı sıra, dalları ile sepet, ok şaftı ve flüt benzeri ürünler de elde etmek mümkündür. Ayrıca, meyvelerinden elde edilen renklendirici madde boya olarak da kullanılır. Antik Roma zamanında, mürver suyunu kadınların saç boyası olarak değerlendirildiği de biliniyor.

 

Geleneksel tıpta, mürver yapraklarından hazırlanan merhem, cilt morlukları ve yaraların hafifletilmesinde kullanılır. Benzer şekilde, mürver çiçekleri suyla demlendikten sonra cilde uygulanarak cilt güzelliğinin korunması, çillerin ve lekelerin azaltılması amaçlanır. Kara mürver, boğaz ağrısını azaltmak amacıyla tamamen bitkisel bir tedavi sağlayan bir besindir. İçeriğinde bulunan C vitamini, çinko ve beta-glukan gibi farklı besin maddeleri de bulunuyor.

Potansiyel Risk ve Yan Etkiler

Kara mürver meyvesinin sağlığa olan faydalarını destekleyen pek çok çalışma yapılmış ve bir kaç farklı yan etki tespit edilmiş. Meyvenin pek çok çeşidinde, kara mürver yeterli olgunluğa ulaştığında güvenli şekilde yenilebilir. Fakat kara mürverin çiğ şekilde yenilmesi, siyanür gibi kimyasal bileşimlerin meydana gelişini destekleyerek ishal ve kusma gibi şikayetlere sebep olabilir. Romatoid artrit benzeri otoimmün rahatsızlıkları bulunan ve ilaç alan bireylerin, kara mürver tüketmeden önce muhakkak bir doktorlarına danışmaları gerekir.

Kara mürverin içeriğinde lektin denilen bir madde bulunuyor. Bilhassa çiğ şekilde yenildiği durumda, lektin sindirim sistemi hastalıklarına, mide ağrısına, mide bulantısına ve şişkinlik benzeri problemlere sebep olabilir. Bunun yanı sıra, meyvenin içinde bulunan bazı toksik maddeler de olabilir. Fakat işlenmiş ya da pişirilmiş şekilde yenilen meyvelerde toksik maddeye rastlama ihtimali son derece düşüktür. Bu sebeple çoğunlukla kara mürver meyvelerini çiğ şekilde değil de pişirilerek yenmesi önerilir. Ayrıca, kara mürver meyvesinin 18 yaş altı çocuklar, hamileler ya da emziren kadınlar için tüketilmesine yönelik yeterli bilgi ve araştırma olmadığından, tüketilmemesi önerilir.

Kara Mürver Nasıl Tüketilir?

Kara mürver meyvesi pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Bitkinin yaprak ve meyvelerinden reçel, şurup, çay ya da tatlı hazırlanarak tüketmek mümkündür. Bunun yanı sıra kara mürver meyvelerini güneşte kurutulabilir ve bu şekilde lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Kara Mürver Çayı

Kara mürver, çoğunlukla Kuzey Yarımkürenin ılık iklimlerinde yetiştirilen bir bitki türüdür. Çiçekleri, meyveleri ve kabuğu alternatif tıpta oldukça yaygın şekilde kullanılabilir. Kara mürver çayı, bu meyveden yapılan bir tür bitki çayıdır. Nezle ve grip benzeri rahatsızlıkları iyileştirme etkisinden dolayı gün içerisinde 2- defa tüketmek idealdir. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş kara mürver ilave edin ve 10 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Sonrasında süzüp sıcak şekilde tüketin. Afiyet olsun!