ÜST

Keten Tohumu Nedir? Ne işe Yarar? & Keten Tohumunun Faydaları

Keten Tohumu Faydaları

Sağlıklı besinler arasında varlığını koruyan keten tohumu, doğru bir şekilde tüketildiğinde insan vücuduna pek çok fayda sağlıyor. İçeriğinde bulundurduğu sağlıklı yağlar, lifler ve antioksidanlar nedeniyle fonksiyonel gıda olarak tanımlanıyor. Eski Mısır ve Çin’de yetiştirilmeye başlanan keten tohumu, Asya’da yüzyıllardır Ayurveda tıbbının öznesi olarak dikkat çekiyor.

Keten tohumunun kullanım alanı çok çeşitli olup un, toz, yağ gibi kapsüller halinde tercih edilebiliyor. Geçmişten günümüze kadar diyabet, kolesterol, kabızlık, kalp hastalığı, kanser gibi daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Doğru ve bilinçli kullanıldığında üstün faydalar sağlayan keten tohumu, bilinçsiz kullanımda zarar da sağlayabiliyor. O sebeple, alanında bir uzman veya doktor tavsiyesi üzerine kullanılması öneriliyor.

Keten Tohumu Nedir? Ne işe Yarar?

Keten tohumu nedir sorusu hem sağlıklı beslenmeyi yeğleyen hem de şifa bulmak isteyen insanlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Keten tohumu, çok önemli bir içeriğe sahip olan fonksiyonel gıda olarak biliniyor. Fonksiyonel gıda ise, vücudun gereksinim duyduğu temel besin öğelerini yerine getirmenin yanı sıra, bireylerin metabolik ve fizyolojik fonksiyonları üzerinde üstün faydalar sağlıyor. Bununla da kalmıyor, çeşitli hastalıklardan korumayı ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi amaçlayan gıda ve gıda bileşenleri olarak dikkat çekiyor.

Latince adı Linum Usitatissimum olan keten bitkisi, genelde mavi renkte çiçek açan, boyu 30 cm ila 1 metre arasında değişen ve 1 sene yaşayan bir tarım bitkisi olarak biliniyor. Keten tohumu ise, yaklaşık olarak 5 mm uzunluğa sahip olan ve yumurta şekline benzeyen bir besin oluyor. Bahsi geçen tohumlar ise yağlı, lezzetli, kokusuz, parlak ve yassı görünümüyle dikkat çekiyor.

Keten tohumu zaman zaman kendir tohumu ile karıştırılabiliyor. Ancak bu iki birbirinden oldukça farklı görünüme ve yararlara sahip olabiliyor. Amerika Ulusal Kanser enstitüsü tarafından açıklanan veriler doğrultusunda keten tohumu; kanser oluşumunu önleyen gıdalar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra, keten tohumunun kolesterolü düşürmekten sindirim sistemine desteklemeye, kan şekerini dengelemeden kabızlığa kadar pek çok faydasının bulunduğu söyleniyor. Peki, keten tohumu faydaları neler oluyor?

Kolesterolün Düşürülmesine Yardımcı Olur

Keten tohumunun en önemli faydaları arasında kolesterole olan etkisi yer alıyor. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalp sağlığını korumak için içeriğinde omega-3 ve lif barındıran besinler yemek gerekiyor. Bu nokta da keten tohumu, içerisinde yer alan fitosteroller ile bağırsaklardaki kolesterolün emilmesine yardımcı oluyor. Bu da kolesterolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde etkili oluyor.

Bazı bilimsel araştırmalara göre keten tohumu tüketmek, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol seviyelerin düşürülmesine katkıda bulunuyor. Keza, bununla da kalmıyor vücuttaki yağların atılmasına yardımcı oluyor.

Sindirim Sistemini Destekler

Sindirim sistemini destekleme konusunda başarılı bir görev üstlenen Keten tohumu, özellikle diyet yapanların listesine ekleniyor. Doğal bir müshil görevi gördüğünden bağırsaklarda hareket sıklığını artırıyor ve sindirim sistemini destekleme konusunda müthiş bir rol oynuyor.

Keten tohumlarının bütün bir şekilde tüketilmesi ise, lif içerikli gıdaları tüketmeye alışkın olmayan insanlarda sindirim problemlerine yol açıyor. Bu durum karın ağrısı, mide bulantısı ve şişkinlik gibi belirtilerle karşılaşılmasına neden oluyor. O nedenle keten tohumu küçük dozlar halinde tüketmek daha sağlıklı ve faydalı oluyor.

Kanser Riskinin Azaltır

Keten tohumu, içeriğinde barındırdığı omega-3 yağ asitleri ile kanser hücrelerinin çoğalmasını önlüyor ve büyümesinin yavaşlamasına da olanak sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre keten tohumunun prostat, cilt, meme, akciğer ve kolon kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı kişinin bağışıklığını desteklediği kanıtlanıyor.

Keten tohumu içerdiği lignanlar ile yeni kan damarlarının oluşmasını da önleyerek tümörlerin büyümesini ciddi anlamda yavaşlatıyor. Yapılan araştırmalar, düzenli ve bilinçli şekilde keten tohumu üreten kadınlarda meme kanseri oluşumunun düşük olduğunu kanıtlıyor.

Antioksidan Deposu

Keten tohumunda diğer besinlere kıyasla antioksidan daha fazla yer alıyor. Omega-3, yağ asidi, lif, ligan ve ALA (alfa-linolenik asit) içerdiği için vücudun direncini artırarak çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlıyor. O nedenle keten tohumunun yaz ve kış demeden düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor.

Kan Şekerini Dengeler

Keten tohumu, içeriğinde yüksek oranda lif barındırdığı için sindirilmesi uzun sürüyor ve bu durum da kan dolaşımında şeker salınımını yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Bu besindeki çözünmeyen lifler ise lignan barındırdığından kalp sağlığı için yararlı olarak kan şekerinin dengesini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre günde yaklaşık 20 gram keten tohumu tüketmek, kan şekerinin dengelenmesi konusunda üstün görev görüyor.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Keten tohumunun bir faydası da cilt sağlığına oluyor. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve lignanlar, cildin sarkmasını önlüyor ve sıkılaşması konusunda üstün fayda sağlıyor. Bunların dışında yağ asitleri sayesinde cildi besleyerek yumuşacık, parlak ve canlı bir ten sunuyor.

Keten Tohumu Tok tutar

Keten tohumu yalnızca sağlıklı beslenen bireylerin değil, diyet yapan insanların da listesinde yer alıyor. Bu besinin içeriğinde bulunan lifler, su ile temas ettiğinde jel kıvamına geliyor. Bu durum ise, bireyin açlığını geciktirerek tokluk hissinin devam etmesine olanak sağlıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, günde 2 kaşık keten tohumu tüketen insanların bel çevresinde kilo kaybı ve zayıflama meydana geldiği görülüyor.

Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlık günümüzde pek çok insanın yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. 2 gram öğütülmüş keten tohumu, 150 ml suyla iyice karıştırılıp, her gün 2-3 kez tüketildiğinde bağırsak problemlerini çözüyor. Bağırsak rahatsızlığı çeken insanlar, etkili sonuçlar almak için keten tohumu tüketebilir.

Artrit Semptomlarını Hafifletir

Artrit Vakfına göre keten tohumu, bireylerin yaşadığı eklem ağrısını ve sertliğini azaltmaya yardımcı oluyor. Bazı bireyler lupus, romatoid artrit ve Raynaud için keten tohumundan üstün faydalar aldığını belirtiyor. Bunun yanı sıra keten tohumunda bulunan α-linolenik asidin (ALA), vücuttaki iltihaplanmaları azaltmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Artrit semptomu görülen bireyler, aşağıdaki yollardan birini tercih ederek keten tohumu tüketebilir:

 • Öğütülmüş keten tohumu, günde bir yemek kaşığı
 • Keten tohumu yağ olarak günde bir ila üç yemek kaşığı
 • Kapsül formunda keten tohumu, günde 1.300- 3.000 mg

Tansiyon Dengesi Sağlar

Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, düzenli keten tohumu tüketmek hem sistolik hem de diastoliği düşürmede etkili oluyor. Bu sayede kişinin tansiyon düzeyini dengeliyor ve tansiyon hastalarına düzenli keten tohumu tüketmesi öneriliyor.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu pek çok şekilde tüketilen bir besin olsa da çiğ olarak tüketildiğinde üstün faydalar sağlıyor. Çiğ veya olgunlaşmamış keten tohumları, içeriğinde yüksek oranda toksin barındırıyor. Pişirilen yemeklerin içerisinde keten tohumunun katılması önerilmemekle beraber keten tohumunun şu şekilde yenilmesi önem arz ediyor:

 • Keten tohumunu kahvaltılık gevreklere ekleyerek
 • Yoğurtla karıştırılarak
 • Salatalara veya smoothie katarak

Bahsi geçen şekilde tüketmek önem arz ediyor.

Keten Tohumu Tüketmenin Riski Nedir?

Keten tohumu bilinçli ve doğru miktarda tüketildiğinde üstün faydalar sağlıyor. Ancak bazı tıbbi durumların varlığı durumunda keten tohumunu tüketmek risk taşıyor. Bunlar:

 • Kolesterolü düşürücü ilaç tüketenler
 • Kan sulandırıcı kullananlar
 • Steroid olmayan antienflamatuvar ilaç tüketenler
 • Hamile ve emziren anneler
 • Hormona duyarlı meme veya rahim kanseri olan bireyler
 • Keten tohumuna alerjisi olan insanlar

Bahsi geçen rahatsızlıklardan bir veya birden fazlasına sahip olan insanlara keten tohumu tüketmesi önerilmiyor.