ÜST

Küçük Balkonunuzu Ferahlatacak Dekorasyon Fikirleri

Ev seçimlerinde balkon detayı çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmakta ve küçük balkon dekorasyonu da ayrı olarak özenle yapılmalıdır. Evlerdeki balkonu gören kişiler belki de sırf bu detay için bile karar verebilirler. Özellikle de yazın gelmesiyle birlikte insanlar sıcak havalarda en çok balkonu kullanmaktadır. Bu yüzden balkon hayatımızda daha da önemli bir yer tutmaya başlamaktadır. Balkon küçükse eğer buna göre dekorasyonun yapılması gerekmektedir. Çünkü küçük balkonlar büyük balkonlara nazaran dekorasyon konusunda dikkat edilmesini gerektirir. İlk olarak küçük balkon dekorasyonunda neler yapılabileceğini ve püf noktaları bilmek en doğrusudur. Balkon dekorasyonu konusunda fikir sahibi olmak adına yazımızı okuyabilir ve detaylı bir biçimde fikir edinerek küçük balkonlarınızı en güzel şekilde kullanışlı ve işlevsel bir hale getirebilirsiniz.

Küçük balkonların alan açısından darlığını düşünerek buna uygun şekilde mobilya, masa, sandalye gibi eşyalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde dar olan alan yanlış yapılan dekorasyon yüzünden daha da küçülebilmektedir. Bu yüzden ilk önce küçük balkon dekorasyon önerileri dikkatle incelenerek buna göre fikir edinilmelidir. Balkona alınacak olan mobilyadan ışıklandırmaya kadar gayet titiz şekilde tercihlerin yapılması küçük balkonlar için en önemli ihtiyaçlardandır. Balkonunu daha rahat kullanmak isteyenler ve küçüklüğünden şikâyet edenler için büyük görünümü yakalamak ve ferah bir alan oluşturmak tamamen dokunuşa bağlıdır. Bu nedenle dekorasyon yaparken daha önceden bilgi ve fikir sahibi olunmalı.

Küçük Balkon Dekorasyon Önerileri

Öncelikle balkonunuzun yapısını bilip kareyse eğer köşeleri iyi değerlendirmeyi denemelisiniz. Buralara dikey olarak kullanılabilecek olan depolama ve aksesuar alanları oluşturabilirsiniz. Kare balkonlar ya da dikdörtgen balkonlar için daha küçük boyutta köşe takımı tercih edebilirsiniz. Balkon demirinin kapatılması adına plastik sarmaşıklar kullanıp küçük olan alanı daha iç açıcı ve canlı hale getirebilirsiniz. Işıklandırma konusunda da led kablolardan yararlanarak loş ve huzur verici rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer sandalye kullanmak isterseniz de daha çok portatif ürünlerin tercih edilmesi daha doğrudur. Oturma alanı için yer kaplamaması açısından da rengarenk dekoratif minderler kullanabilirsiniz. Küçük balkon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda alandan tasarruf etmek adına daha minimal eşyalara yönelmelisiniz.

Duvarlara monte edilecek olan açılır kapanır masa ve yemek alanı ile hem balkonda istediğiniz gibi keyif yapabilir hem de alanın daha çok daralmasını önlemiş olursunuz. Küçük balkon dekorasyon önerileri genellikle alanın daha iyi değerlendirilmesi adına yapılmakta olup balkonun daha büyük görünmesini sağlamak için yapılmaktadır. Merdivenlere çiçekler dizerek hem farklı bir atmosfer elde edilmiş olup hem de ortam daha çok canlanmaktadır. Duvarlara aplik ya da fener kullanarak da ışıklandırma yapmış olursunuz. Taban için dekoratif olan ve kendinizin de uygulamasının oldukça kolay olduğu ahşap kaplamaları tercih edebilirsiniz. Taban için dayanıklı olan kaplama ürünlerde alanın havasını değiştirmektedir. Küçük balkon dekorasyonu tasarlanırken amaç her zaman için maksimum oturma alanı oluşturmak olmalıdır. Ayrıca küçük balkon dekorasyon önerileri yapılırken halı da tercih edilebilir ancak halı kullanmak istemeyenler için gayet şık kaplamalarda vardır.

Küçük Balkon Dekorasyon Fikirleri

Küçük balkonlar dekore edilirken ilk olarak mobilya seçiminde dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü mobilyalar en çok yer kaplayan eşyalar olduğu için böyle bir dar alana en uygun mobilyayı bulmak gerecektir. Bu yüzden küçük balkonlar için seçilecek mobilyalar konusunda araştırarak ve inceleyerek hareket etmek gerekir. Küçük balkonların tasarlama aşamasında L koltuk takımları tercih edilerek alandan tasarruf edebilirsiniz. Fazla yer kaplamayacağı için hatta küçük alanlarda daha büyük görünüm yansıtmak için L koltuklar seçilerek ortamın ferahlatılması da sağlanmış olmaktadır. Koltuğun türünü seçtikten sonra en önemli konulardan biri olan renk konusuna da dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda gayet açık renkler tercih edilmelidir.

Küçük balkonun L koltuk takımı rengi konusunda açık renklere yönelerek beyaz, mavi, gri tarzdaki açık tonlar alınmalıdır. Çünkü bu renkler ortamı hem daha aydınlık hem de büyük göstermektedir. Buna ek olarak pembe, gri ve soft renkler en doğru tercihtir. Küçük balkon dekorasyon fikirleri hakkında bu noktalara dikkat etmekte fayda var. Alınacak olan mobilyaların kalitesi de seçim aşamasında oldukça önemli olduğundan iyi tercih yapılmalıdır. Yıkanabilir kumaşlara yönelmek kirlendikleri zaman temizlenmesi açısından kolaylık sağlayacağı için pratik ve kolay bir kullanım sunmaktadır. Bu sayede koltuklarınızın sürekli olarak temiz görünümde olması da sağlanmaktadır.

Küçük balkonlar için belirli ve kullanılması gerekli olan eşyalar vardır. Bunlar tam olarak dar alanlar açısından kullanım amacına uygundur. Balkonda vakit geçirmekten keyif alanlar için küçük bir masa balkona konabilmektedir. Masanın üzerine dergiler, kitaplar ve aksesuarlar da yerleştirilerek hobilere yer verilmiş olmaktadır. Aynı zamanda balkonda kahve içmekten hoşlanan kişiler için de sehpa aynı görevi görmektedir. Masanı ya da sehpanın bu noktada çok büyük olmaması, yer kaplamaması ve alanı daha da dar hale getirmemesi çok önemlidir. Küçük balkon dekorasyonu için uygun olan eşyalar mümkün olduğunca alana uyum sağlayacak şekilde küçük tercih edilmelidir. Küçük sallanan sandalyeler ya da puf koltuklar da balkon için tercih edilebilir.

Müzik dinlemek isteyen kişiler buna uygun olarak bir köşe yapabilir. Kitap okumak için de bir alan tasarlanabilir. Resimle uğraşanlar ve resim çizenler de küçük bir tuval alarak resim köşesi oluşturabilir. Balkonda televizyon izlemek isteyenler büyük olmamak şartıyla küçük bir televizyon alabilirler. Bu sayede yaz aylarında açık havada film ve sinema izleme fırsatı yakalanmış olur. Balkonda yemek yemek isteyenler ve misafirlerini ağırlamak isteyenler alanı daraltmayacak şekilde masalara yönelmelidir. Küçük balkon dekorasyon fikirleri tüm bu eşyalardan ve detaylardan oluşmakta olup amacına uygun olarak eşyalara yönelmek doğru olacaktır.

Küçük balkona sahip olan kişiler alanın daha ferah görünmesi açısından açık renkleri tercih etmelidir. Koyu renkler zaten küçük olan alanı daha küçük ve basık gösterebileceğinden açık renkler her zaman kurtarıcı olur. Duvarlara yapılabilecek desenler ile de farklılık katılarak balkonun ambiyansı değişmiş olacaktır. Özellikle 3 D olarak tercih edilen duvar özellikleri de alan derinlik katmakta olup alanın geniş görünmesine katkı sağlamaktadır. Yani alan gerçek görüntüsünden daha da büyük görünür. Tasarılar sayesinde alanın daha şık ve modern görünmesi de mümkün olmaktadır. Çizimler için kullanılmakta olan boyalar da istenilen renklerde seçilerek zevkinize göre bir balkon tasarlayabilirsiniz.

Beyaz ya da krem üzerine yapılacak olan desenler daha gösterişli ve dikkat çekici olarak göze çarpacağı için bu açık renklerden faydalanmak daha doğrudur. Balkonunda çiçek yetiştirmek isteyenler de rengarenk çiçekler ile balkonuna renk katabilirler. Özellikle menekşeler hem bakımının kolay olması hem de görsel güzelliği sayesinde sizlere kolaylık sağlayacak çiçekler arasında yer almaktadır.  Bu nedenle çiçeklik alarak ya da duvara, tavana asılı olan halatlar yardımıyla alanda daralmamış olmaktadır. Bu belirtilenler dikkate alındığında küçük balkon dekorasyonu için gayet kullanışlı ve estetik bir görünüm elde edilmektedir.