ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Dış kaynaklı birey iç kaynaklı birey olma yolculuğuna nasıl çıkar?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi bu bölümde “Dış kaynaklı birey iç kaynaklı birey olma yolculuğuna nasıl çıkar?” sorusunun yanıtı sizler için cevaplıyor. Bir önceki bölümde dış kaynaklı ve iç kaynaklı mutluluk ile ilgili bilgilere ulaşmıştık. Bu bölümde dış kaynaklıysak iç kaynaklılığa doğru nasıl bir yolculuğa çıkmamız gerektiği hakkındaki bilgiler sizleri bekliyor.

Bir önceki bölümde, iç kaynaklı mutluluğun “ben, ben olduğum için kabul görüyorum ve bundan dolayı mutluyum” anlamına geldiğini öğrenmiştik. Dış kaynaklı mutlulukta ise mutluluğumuz “paraya, mevkiye ve başarıya” bağlıydı. Bu kaygılı hayat tarzı mutluluğu engelliyordu.

Eğer dış kaynaklı bir bireysek, iç kaynaklı olmak için kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor: “Benim en güçlü değerim ne? Ben bu değerimi yaşıyor muyum?”. Bu sorular iç kaynaklı yolculuğa çıkmakta işe yarıyor, ancak bazen de soyut kalabiliyor. Bunu somutlaştırmak için de şu soruları sormamız gerekiyor: “Ben diğer insanların hayatına nasıl anlam katıyorum?, “Ben diğer insanların hayatını nasıl kolaylaştırıyorum”, “Ben diğer insanlara nasıl fayda sağlıyorum?”. Yani genel olarak bir değerden ziyade, insanlara hangi konuda hizmet ettiğinizin yanıtı bulduğunuz zaman iç kaynaklı bir yolculuğa çıkmak istiyorsunuz.

Örnek olarak sahnede konuşma korkusu olan bir kişiyi düşünelim. Kalabalık önünde konuşmaktan korkan bu kişinin korkma sebebi kendisine odaklı olmasından kaynaklanıyor ama “ben insanların hayatına nasıl dokunurum” sorusuna odaklı değil. Yani bir birey kendine odaklanmaktansa insanların hayatını değiştirmeye odaklandığı an iç kaynaklı oluyor. İç kaynaklı olduğu zaman da değerlerine ulaşıyor. Değerlerine ulaştığında ise kaygı ortadan kalkıyor. Mutlu bir birey olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız mutlaka diğer bölümlere de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.