ÜST
protein içeren

Protein ağırlıklı diyetler için protein içeren besinler

Günlük olarak yeterli protein almak, sağlığınız için çok önemlidir. “Protein” olarak düşündüğümüz şey aslında büyük bir molekül kategorisidir. Hücrelerinize destek verirler ve bağışıklık fonksiyonu, hareket, kimyasal reaksiyonlar, hormon sentezi ve daha fazlası için gereklidirler.

Hepsi aminoasit adı verilen küçük yapı taşlarından oluşur. Bunlardan dokuzu temel olarak kabul edilir, yani vücudunuzun bunlara ihtiyacı vardır ancak bunları kendi başına yapamaz. Bu nedenle, bunları beslenme düzeniniz içinde tüketmeniz gerekir.

Günde ne kadar protein tüketmeniz gerektiği, aşağıdakiler gibi faktörlere bağlıdır:

  • Vücut ölçüsü
  • Aktivite seviyeleri
  • Yaş
  • Hamilelik durumu
  • Sağlık durumu
  • Uygulanan diyetler

Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla proteine ​​​​ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, herkesin düzenli olarak protein açısından zengin yiyecekler yiyerek kendisi için optimal miktarda protein alması önemlidir. Bu yazımızda protein ağırlıklı diyetler için protein içeren besinleri inceleyeceğiz. Haydi başlayalım…

Yumurta

protein içeren

Yumurta, en besleyici yiyecekler arasındadır. Emilmesi kolay, iyi miktarda protein içeren bir gıdadır ve aynı zamanda mükemmel bir vitamin, mineral, sağlıklı yağ ve antioksidan kaynağıdır. Yumurta; selenyum, B12 ve A vitamini ile doludur. Ayrıca, büyüme ve gelişmede kritik rol oynadığı için hamilelik ve emzirme döneminde özellikle önemli bir besin olan kolin açısından da zengindirler.

Yumurta akı neredeyse saf proteindir. Yumurta sarısındaki kolesterol hakkında endişeleriniz varsa, birçok çalışma, yumurtanın çoğu insan için sağlıklı olduğunu ve aslında kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Badem

Badem, lif, E vitamini, manganez ve magnezyum gibi temel besinler açısından zengin, besleyici bir gıdadır. Ayrıca bitki bazlı protein bakımından da yüksektirler. Badem yemek, yüksek LDL (kötü) kolesterol ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini düşürmek de dahil olmak üzere sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

Protein ve lif takviyesi için bowl ve salatalara biraz badem eklemeyi deneyebilirsiniz. Diyetinize antep fıstığı ve kaju eklemeyi de düşünebilirsiniz. Bu sağlıklı kuruyemişlerin her ikisi de proteinle doludur.

Çakır Çerez Çiğ Badem 40 x 25’li Fit Paket tek öğünlük paketler halinde geliyor ve diyetinizde oldukça sağlıklı bir seçim olarak yerini alabilir.

Tavuk göğsü

Protein alımınızı artırmaya çalışıyorsanız tavuk göğsü mükemmel bir seçimdir. Tavuk, proteine ​​ek olarak çeşitli B vitaminleri ile çinko ve selenyum gibi mineraller sağlar. Ayrıca pişirmesi de oldukça kolaydır.

Yoğurt

Protein oranı yüksek gıdalardan bir diğeri de yoğurttur. Kalsiyum, B12, A vitamini, selenyum ve çinko gibi birçok besin maddesini alabilmek için iyi bir kaynaktır. Hafif ekşi tadı hem tatlı hem de tuzlu yemeklerle iyi uyum sağlar ve onu çok yönlü bir mutfak malzemesi yapar.

Süt

Süt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besinden biraz içerir. Yüksek ve kaliteli bir protein kaynağıdır; kalsiyum, fosfor ve riboflavin (B2 vitamini) gibi vitamin ve mineralleri yüksek seviyede içerir.

Laktoz intoleransı olan birçok insan süt ve diğer süt ürünlerini tolere edemez ve süt içeren birçok gıdadan kaçınırlar. Neyse ki, şu anda piyasada laktozsuz süt bulunmaktadır.

protein içeren

Pınar Denge Laktozsuz Süt 1 Lt x 6’lı Paket bu ürünlerden bir tanesi.

Mercimek

Mercimek, yiyebileceğiniz en zengin bitki bazlı protein kaynakları arasındadır. Ayrıca lif, folat, magnezyum, potasyum, demir, bakır ve manganez gibi diğer besinlerle açısından da zengindir. Araştırmalar, düzenli olarak mercimek ve diğer baklagilleri tüketen kişilerin kalp hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunları geliştirme riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yağsız sığır eti

protein içeren

Yağsız sığır eti zengin bir protein kaynağıdır. Ayrıca demir, çinko, selenyum, B12 ve B6 vitaminleri bakımından da yüksektir. Kırmızı et, sağlıklı bir diyetin parçası olabilir, ancak kırmızı et alımınızı azaltmak en iyisidir. Yüksek miktarda kırmızı et tüketmek, kolorektal kanser de dahil olmak üzere belirli sağlık koşullarının gelişme riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Kırmızı et yerine, bitki bazlı protein almayı, balık ve kümes hayvanlarını daha sık tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Balık

Yüksek miktarda protein içeren bir diğer besin ise balıktır. Vücudunuza iyot, selenyum ve B12 vitamini gibi bir dizi önemli vitamin ve mineral sağlar. Diyetlerine çok fazla balık dahil eden kişiler, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi sağlık sorunları açısından daha düşük riske sahiptirler. Ayrıca, somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, kalp sağlığını desteklemek de dahil olmak üzere sağlığınız için güçlü faydaları olan omega-3 yağları bakımından yüksektir.

Kabuklu deniz ürünleri

protein içeren

Karides, istiridye, midye ve deniz tarağı dahil olmak üzere kabuklu deniz ürünleri mükemmel protein kaynaklarıdır. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri sağlıklı yağların dışında selenyum, çinko, B12 vitamini ve demir dahil olmak üzere bir dizi vitamin ve minerali de içerir.