ÜST
ramazan

Ramazan Ruhunu Anlatan Gelenekler ve Eğlenceler

Ramazan ayında, aile birlikteliği ve dayanışma her zaman öne çıkan başlıklardan… Modern ve hızlı dünyada bu ay, Müslümanların bir nevi ara verme ve başkalarına karşı nezaket geliştirme zamanı olarak görülüyor. Etrafınızla bir bütün olarak ruhsal gelişiminizi artırabileceğiniz ve birliktelik oluşturabileceğiniz gelenek ve eğlenceler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İstanbul’dan bahsetmeden olmaz

“11 ayın sultanı” özellikle İstanbul’da eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Ramazan, insanların yeme alışkanlıklarını, çalışma alışkanlıklarını ve ibadet programlarını değiştirdiği için bu devasa şehirde de hayatın normal rutinleri ve ritimleri derinden değişiyor. İftarda 18 milyonluk bir şehrin hayalet şehre dönüştüğünü görünce şaşırabilirsiniz.

Ancak, iftardan kısa bir süre sonra şehrin kalabalığı tüm hızıyla geri dönüyor ve eğlence, müzik, kahkaha, neşe içeren bir atmosferle doluyor. Bu kalabalık genellikle gece geç saatlere hatta bazı yerlerde sahura kadar devam ediyor.

Tarihi camiler

Tarihi Sultanahmet Camii ve Eyüp Sultan Camii, İstanbul’da Ramazan ayı boyunca duaların edildiği, namazların kılındığı en sembolik iki camidir. Bu camilerin meydanları ayrıca bu kutsal ay boyunca ebru sanatı, cam sanatı, hat sanatı, güllaç ve baklavayı satan tezgahlar ve sergilere ev sahipliği yapar. Sokaklarda gezerken yerel halk ve çocuklar için düzenlenen palyaço ve Hacivat-Karagöz gösterileri gibi gösterilere de tanık olabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz eve döndüğünüzde Ramazan ayının sembolü olan Nevzat Güllacı yapıp komşularınıza ikram edebilirsiniz.

Ücretsiz iftarlar

Ramazan’da dostluk ve güler yüzlü misafirperverlik, en önemli özellik haline gelirken, çoğu belediye iftar düzenleyerek binlerce kişiye ücretsiz iftar sofrası hazırlıyor. Daha çok ihtiyaç sahipleri ve dezavantajlı kişilere yönelik olmakla birlikte, Ramazan birlikteliğini hissetmek isteyenler için de keyifli bir gelenek olarak sürdürülüyor.

Davulcular

Osmanlı dönemindeki geleneklere dayanan Ramazan davulcuları, bu kutsal ay boyunca fes gibi geleneksel Osmanlı kıyafetleriyle bir kez daha sokaklara dökülüyor ve insanları sahurdan önce uyandırıyor. Böylece gün boyu oruç tutacaklar, güzel bir sahur sofrasına şahit olma şansını yakalıyor.

İhtiyaç sahiplerini unutmayın

Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak da geleneklerden biri. Bu özel ayda para biriktirerek ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, her gün bir fincan kahve için harcayacağınız parayı bir kavanoza koyabilirsiniz. Ardından, Ramazan sonunda toplanan bu parayı gıda yardımı için kullanabilirsiniz. Eğer hazır koli alarak yardım etmek isterseniz, Ramazan Erzak Yardım Paketi Kolisi 10 Parça bu yardım için oldukça uygun bir paket.

Sıcacık bir pide

Ülkemizin dört bir yanındaki fırınlar da özel bir Ramazan geleneği olan “pide” için hazırlık yapıyor. Eğer fırınların önünde iftar ve sahur sofralarının olmazsa olmazı pide satın almak için sıraya girmiş insanlar görürseniz sakın şaşırmayın ve hemen siz de sıraya girip sıcacık pidenin tadını çıkarın.

Sonu bayram

Bu yıl Ramazan ayı 2 Mayıs Pazartesi günü sona eriyor. Ramazan’ın hemen ardından, tüm dünyada Müslümanlar tarafından kutlanan, Ramazan’ın sonunu işaret eden önemli bir dini bayram olan ve Şeker Bayramı olarak da bilinen Ramazan Bayramı gelir. Bu tatil sırasında aileler ve arkadaşlar bir araya gelir ve bayram birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılarla kutlanır.