ÜST
iftarda

Sağlığınız için iftarda dikkat etmeniz gereken 9 ipucu

Birçok insan, özellikle Ramazan’ın ilk günlerinde iftarda tüketeceği yemeklerle ilgili porsiyon hesaplamalarını sağlıklı yapamayabilir. Çoğu zaman, Ramazan ayı boyunca, normalde tükettiğinizden daha ağır yiyecekler yemeye meyilli olursunuz ve bu da halsiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir.

Şişkinlik ve uyuşukluk hissi, genellikle aç karnına aniden yağlı yiyecekler tüketmekle pekişebilir. Ayrıca bir de gazlı içecekler tüketilirse daha da kötü hissedebilirsiniz. Bu nedenle, Ramazan boyunca yediklerinizi dengelemeye çalışmak ve öğünlerinizi sağlıklı hale getirmek için iftarda dikkat etmeniz gereken ipuçlarını sıraladık.

Yavaşlayın ve tadını çıkarın

Orucunuzu açarken, çabuk ve çok fazla yemek yememeye çalışın. Yemeğe hurma ve bir bardak su içerek başlayabilirsiniz. Bir süre mola verip ardından yemeğin geri kalanını yemeye çalışın. Böylece beyninize doyduğunuzun sinyallerinin gitmesine yardımcı olacak ve mide ağrısı, şişkinlik gibi şikayetleri yaşamaktan kaçınmış olacaksınız.

Kızartmadan kaçının

Bu Ramazan’da fritözü mutfağınızdan kaldırmayı deneyin. Yemeğinizi pişirmek için fırını veya Karaca Multifry Siyah Air Fryer Yağsız Fritözü kullanın. Her iki yöntem de kızartma işleminden meydana gelen yağ ve kalori miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Protein, protein, protein 

İftarların çoğu karbonhidrat ağırlıklıdır ve ne yazık ki proteinden yoksundur. Oruç tuttuğunuz uzun bir günden sonra vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için her iftara mutlaka bir protein kaynağı eklediğinizden emin olun. Protein örnekleri sadece tavuk, kırmızı et ve balık değil, aynı zamanda mercimek ve fasulye gibi bitki bazlı proteinler de bulunur.

Fazla tuz kullanmayın

iftarda

Ramazan’da yemek yaparken tuzu çok fazla kullanmamaya çalışın. Çok fazla sodyum şişkinliğe neden olabilir ve ilerleyen saatlerde rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Yoğurt yemeye dikkat edin

Kaybedilen besinleri yerine koymak için iftarda sofraya mümkünse doğal yoğurt koyun. Doğal yoğurt sindirime yardımcı olmak için harika bir besindir.

Hafif başlangıç

Orucu hurma ve bir bardak su veya sütle açmak gelenekseldir. Dini tavsiyelerin yanı sıra bunun arkasında sağlıkla ilgili büyük bir mantık da vardır. Hurma, kan basıncını düşürmek, kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azaltmak ve kabızlığı gidermek gibi birçok fayda içerir. Hurma, ayrıca sizi oldukça hızlı bir şekilde doyurur ve yavaş salınan harika bir enerji kaynağıdır. İftarda Haluk Aydın Kuruyemiş Hurmayı tüketebilir ve enerjinizin daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Ramazan’da sağlıklı yemek yemek çok önemlidir. İftarda, ana öğününüzle birlikte bol bol salata, yeşillikler ve sebze yediğinizden emin olun. Tabağınızın en az yarısının bu tür sağlıklı besinlerle dolu olmasını sağlayarak ihtiyacınız olan enerjiyi ve vitaminleri almaya çalışın ve önce sebzelerinizi yemeyi unutmayın!

Gazlı içecekleri tüketmeyin

İftarda boş bir mideyle yemek yiyeceğinizi düşünerek gazlı içeceklerden kaçının çünkü bu tür içeceklerde hiçbir değerli besin yoktur ve daha doymadan midenizin şişmesine neden olabilir. Susuz kalma riskini azaltmak için iftar ve sahur arasında su alımınızı 3 litreye çıkarabilirsiniz.

Bol meyve

Tatlı seven biriyseniz, taze meyve veya dondurma tüketmeye özen gösterin. Bunlar çikolata veya pastaya kıyasla daha hafif ve sağlıklı alternatiflerdir. Karpuz gibi meyveler de yüksek su içeriği ile susuz kalmamanıza yardımcı olabilir.