ÜST
siber zorbalık

Siber zorbalık nedir? Siber zorbalık ile nasıl başa çıkılır?

Siber zorbalık, cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler gibi dijital cihazlar üzerinden gerçekleşen zorbalık türüdür. Siber zorbalık, taciz, doxing, itibar saldırıları ve intikam amaçlı uygunsuz görüntülerin paylaşılması dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok farklı çevrimiçi suistimal türünü tanımlamak için bir şemsiye terim olarak kullanılır.

Siber zorbalık teşkil etmek için kişi, bilgisayarlar, konsollar, cep telefonları veya internete ve sosyal medyaya erişimi olan diğer bir cihazı kullanabilir. Medyanın çoğu, siber zorbalığın sosyal medyaya özel bir sorun olduğunu gösterse de çevrimiçi oyun topluluğu içinde de bu problem oldukça fazladır.

Siber zorbalık belirli bir demografiye özel değildir ve artık herkes bir şekilde siber zorbalık kurbanı olma riski altında. Bu yazımızda siber zorbalık türlerine göz atacağız ve maruz kalınması durumunda neler yapılabileceğini inceleyeceğiz.

Siber zorbalık türleri

siber zorbalık

Teknolojiyi ve interneti kullanırken birinin siber zorbalığa maruz kalmasının birçok yolu vardır. Siber zorbalığın bazı yaygın yöntemleri şunlardır:

 • Taciz: Birisi çevrimiçi tacize uğradığında, bir kişi veya bir grup insan tarafından bir dizi taciz edici mesaja veya kendisiyle iletişim kurmaya yönelik çabalara maruz kalıyor. İnsanlar sosyal medyanın yanı sıra cep telefonları (mesajlaşma ve arama) ve e-posta yoluyla taciz edilebilirler.
 • Doxing: Doxing, bir kişinin veya bir grup insanın, başka bir kişinin ev adresi, cep telefonu numarası veya iş yeri gibi kişisel bilgilerini, o kişinin izni olmadan sosyal medyaya veya halka açık forumlara dağıtmasıdır. Doxing, kurbanın aşırı endişeli hissetmesine neden olabilir ve ruh sağlığını etkileyebilir.
 • Siber takip (Stalking): Tacize benzer şekilde, siber takip, failin mağdurla temas kurmak için sürekli çaba göstermesini içerir, ancak bu tacizden farklıdır. Daha sık olmamakla birlikte, insanlar o kişiye karşı olumlu ya da olumsuz derin duygular nedeniyle başka bir kişiyi siber takip etmelerini içerir. Siber takipte bulunan birinin, takip etme sürecini çevrimdışı dünyaya taşıması daha olasıdır.
 • İntikam amaçlı uygunsuz görsel ve video paylaşılması: Bir kişinin müstehcen veya taviz veren görüntülerinin sosyal medyada dağıtılması veya özel web sitelerinde izinleri olmadan paylaşılmasıdır. Normalde, bu nitelikteki görüntüler, itibar zedelemek ve aşağılamak amacıyla eski sevgili veya partner tarafından yapılabilir.
 • Swatting: Swatting, birisinin bir adreste meydana gelen tehlikeli olaylar iddiasıyla acil durum müdahale ekiplerini aramasıdır.
 • Kurumsal saldırılar: Kurumsal dünyada saldırılar, web sitesini devre dışı bırakmak ve işlevsiz hale getirmek için bir web sitesine bilgi yığınları göndermek için kullanılabilir. Kurumsal saldırılar, kamu güvenini etkileyerek işletmelerin itibarına zarar verebilir ve bazı durumlarda onları çökmeye zorlayabilir.
 • Hesap hackleme: Siber zorbalar bir kurbanın sosyal medya hesaplarını hackleyebilir ve taciz edici veya zarar verici mesajlar gönderebilir. Bu, özellikle markalar ve tanınmış kişiler için zarar verici olabilir.
 • Sahte profiller: Bir kişinin veya markanın itibarına zarar vermek amacıyla sahte sosyal medya hesapları kurulabilir . Bu, mağdurun kamuya açık görüntülerini elde ederek ve hesabın mümkün olduğunca gerçek görünmesini sağlayarak kolayca yapılabilir.
 • Utandırma ve aşağılama: Birinin yapmış olduğu bir şey, dış görüşünü hatta nasıl giyindiğiyle alakalı olarak çevrimiçi olarak utandırma ve aşağılama durumudur. Bu bir kişi veya gruplar tarafından yapılabilir. Gençler arasında daha sık görülür.

Kaspersky Total Security 1 Kullanıcı 1 Yıl Türkçe Anti Virüs Programı 2021 Sürüm sanal güvenliğiniz için doğru bir seçim olabilir ve sizi siber zorbalığa karşı koruyabilir.

İnsanlar neden siber zorbalık yapar?

Birinin başka bir kişiye siber zorbalık yapmayı seçmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kendileri siber zorbalığa uğramış olabilirler: Birileri, kendilerine siber zorbalık yaptıkları için başka bir kişiye siber zorbalık yapmayı seçebilir. İnsanlara bu şekilde davranmanın uygun olduğunu düşünebilirler veya kendi acılarını ifade etmenin tek yolunun bu olduğunu görebilirler.
 • Uyum sağlamak: Bir kişi başka bir kişinin bir grup insan tarafından siber zorbalığa uğradığını görürse, katılarak “uyum sağlayacağını” veya yeni bir arkadaş grubu geliştireceğini hissedebilir.
 • Ev hayatı: Kişi zor bir ev hayatı yaşıyor olabilir, öfkesini ve hayal kırıklığını başka birine atıyor olabilir. Çoğu zaman bu, siber zorbanın yaşadıkları hakkında konuşacak kimsesi olmadığında olur.
 • Güç: Birisi kendini güçlü hissetmek ve bir durumu kontrol etme becerisine sahip olmak için siber zorbalığı seçebilir.
 • Kıskançlık: Kıskançlık, özellikle gençler için siber zorbalığın en yaygın nedenlerinden biridir. Büyümek, gençlerin kendilerini keşfetmeleri nedeniyle zor bir dönem olabilir ve görünüşleri konusunda kendilerini güvensiz hissedebilirler. Kendilerini güvensiz hissettikleri için, kendilerini akranlarıyla karşılaştırabilirler ve bu da kıskançlık temelli siber zorbalık ve istismarla sonuçlanabilir.
 • Siber zorbalık ve video oyunları: Çevrimiçi oyunlar son birkaç yılda hızla büyüdü. Bu patlama, çevrimiçi oyun oynarken toksisite ve kötüye kullanım bildiren çevrimiçi oyuncularda da bir artış gördü. Çevrimiçi oyuncular, sohbet etmek için bir mikrofon kullanarak diğer kullanıcılarla konuşma yeteneğine sahiptir. Bu, ekip çalışmasını teşvik etmek, arkadaşlıklar kurmak ve genel olarak genel oyun deneyimini geliştirmek için kullanılabilir. Bazı oyuncular bu teknolojiden yararlanır ve sözlü taciz veya metin/mesaj yoluyla oyunculara zorbalık yapmayı amaçlar.

Siber zorbalık ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Siber zorbalığa maruz kalıyorsanız, kimsenin sizi anlamayacağını veya yardım edemeyeceğini düşünmek kolay olabilir ancak durum böyle değil. Siber zorbalıkla nasıl başa çıkılacağına ilişkin bazı tavsiyelere birlikte göz atalım.

 • Biriyle konuşun: Siber zorbalık yaşarken arkadaşlarınızdan, ailenizden ve güvenebileceğiniz insanlardan bir destek ağı oluşturmanız önemlidir. Bu insanlar size yardım edebilir ve destek olabilirler. Kriz zamanlarında insanlarla konuşmak, yalnızca mantıklı bir ses veya mantıklı düşünce eklemekle kalmaz, düşüncelerinizi ve duygularınızı yargılamadan paylaşabilmeniz için daha iyi hissetmenize de yardımcı olabilir. Siber zorbalığın kurbanı olmuş bir gençseniz, güvenebileceğinizi düşündüğünüz bir ebeveyn veya öğretmenle konuşmayı düşünebilirsiniz. Siber zorbalık okulda meydana geliyorsa veya sizin okulunuzdaki kişileri kapsıyorsa, bir öğretmen sorunu etkili bir şekilde çözmenize yardımcı olabilir.
 • Misilleme yapmayın: İnsanlar başkalarına siber zorbalık yaparken, normalde bunu bir tepki için yapıyorlar. Karşılık vermemeyi ve misilleme yapmamayı seçerseniz, sonunda sıkılacaklar ve yollarına devam edeceklerdir.
 • Tehdidi değerlendirin: Siber zorba size tehdit edici nitelikte mesajlar gönderiyorsa veya güvenliğiniz konusunda endişelenmeniz için nedeniniz varsa, kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmelisiniz. Acil güvenliğiniz konusunda size yardımcı olabilir ve ileride ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Kolluk kuvvetlerinin yalnızca acil durumlar için orada olduğunu ve onlarla yalnızca yakın tehlikedeyseniz veya kişisel güvenliğinizin risk altında olduğuna inanıyorsanız iletişim kurmanız gerektiğini hatırlamak önemli.

siber zorbalık

Siber zorbalık hakkında daha fazla bilgi için Çevrimiçi Riskler Ve Siber Zorbalık kitabına göz atabilirsiniz.