ÜST

Şişme Montların Temizliği: Doğru Yıkama ve Bakım Yöntemleri

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, tüm giyim tarzlarına eşlik etmekte ve kışlık giysilerin vazgeçilmez parçası olarak gardıroplarda kendine yer bulur. Bu çok kullanılan giysiler doğal olarak çok sık kirlenir ve zaman zaman temizlenmesi gerekir. Şişme montların yapı olarak farklı modelleri vardır, temizlerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir, bu giyim ürününü temizlerken doğru yöntemler seçilirse özelliklerini kaybetmez ve uzun yıllar kullanılabilir. Şişme montların yıkanması, kurutulması ve saklanması ile ilgili bütün bilgileri bir araya topladığımız bu içeriğimizi okuyarak gerekli adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Şişme montların temizliği: doğru yıkama ve bakım yöntemleri şu şekildedir:

Makinede Şişme Mont Nasıl Yıkanmalı? 

 • Öncelikle gardırobunuzdaki montları inceleyin ve doğru yıkama yöntemini belirleyin.
 • Şişme montunuzda büyük, inatçı bir leke varsa, lekenin çamaşır makinesinde daha kolay çıkmasını sağlamak için yıkamadan önce şişme montunuza uygun bir deterjan kullanın. Bu deterjan sıvı olabilir veya toz deterjanı bir miktar su ile karıştırarak jel olarak uygulayabilirsiniz. Kullanma ve yıkama talimatına aynen uyarsanız montunuzun kullanım süresini uzatırsınız. 
 • Şişme montunuzun tüm fermuarlarının kapalı olduğundan emin olun ve şişme montunuza zarar vermeden ters çevirin.
 • Kabarık kalması için özel bir dokuya sahip olan şişme montlarda kuş tüyü veya kaz tüyü dolgu malzemesinin, şişme montlara  özel tasarlanmış bir kuş tüyü temizleyici bir deterjan ile yıkanması gerekir. Geleneksel deterjanlardan daha hafif olan ve tüyün doğal yapısını bozmayan bu deterjanın yanı sıra şişme montunuzun yıkama talimatını okuyarak size en uygun deterjanı seçebilirsiniz. Sıvı ve toz deterjanlar arasındaki farkları göz önünde bulundurun ve şişme montunuz için en iyi deterjanın hangisi olduğuna karar verin.
 • Ürün etiketindeki yönergeleri takip ederek şişme montunuz için ne kadar deterjan kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.
 • Şişme montunuzun daha iyi kokmasını isteyebilirsiniz, ancak yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Yumuşatıcıların tüyleri birbirine yapıştırarak şişme montların kabarık yapısını bozduğunu unutmayın.
 • Şişme montların narin yapısı göz önüne alındığında 30 derecede ve hassas çamaşırlara uygun programda yıkanması tavsiye edilir. Bazı çamaşır makinelerinin özel programlarına alternatif olarak çamaşır makinenizin yünlü yıkama programını da seçebilirsiniz. Yüksek su seviyeli ve ekstra durulamalı programlarda sıkmamaya dikkat edin.
 • Yıkandığında çok su tüketen şişme montlar çok sıkılmamalıdır. Bu nedenle yüksek hızlı yıkama programlarından kaçınmak gerekir.
 • Yıkadıktan sonra, deterjan kalıntısını önlemek için temiz su ile ek durulama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
 • Şişme montlarda kalan fazla suyu emmek için birkaç kez daha düşük bir seviyede kısa süreli sıkma işlemi yapabilirsiniz.
 • Uzun yıllar boyunca giyilen şişme montların uzun süre bakımını yapmak için, makinede mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yıkamaya özen gösterin.

Şişme Montların Elde Yıkanma İşlemi Nasıl Olmalıdır?

 • Şişme montlar makinede kolaylıkla yıkanabilen yapısı nedeniyle bazı durumlarda makinede yıkanmaya uygun olmayan yapılara da sahip olabilirler.
 • Şişme mont üzerindeki bazı küçük leke ve kirleri elde yıkayarak da çıkarabileceğinizi unutmayın.
 • Elde yıkama işleminde, kaz tüyü şişme montunuzun bakım talimatlarını dikkate alınmalı ve temizlik için gerekli olan su miktarını, su sıcaklığını ve deterjan çeşidinin belirlenmesi gerekir.
 • Tüyler için özel olarak üretilmiş elde yıkama deterjanlarını da kullanabilirsiniz.
 • İnatçı lekelere sahip alanları önceden ıslatabilir ve lekeleri yumuşatmak ya da çıkmasını kolaylaştırmak için deterjan uygulayabilir ve aynı zamanda ovalama işlemi yapabilirsiniz.
 • Yeterince ovaladığınızı düşündüğünüzde, kuş tüyü şişme montunuzu birkaç kez temiz suyla durulayın. Bütün deterjan artıklarının tamamen temizlendiğinden emin olana dek bu işlemin tekrarlanmasına özen gösterin. 
 • Tamamen durulanan şişme montun kabarıklığını kaybetmesini önlemek için fazla sıkmak işleminden kaçının. Altına büyük bir su kabı koyarak veya banyo, balkon gibi su gideri olan bir yere asarak ıslak bırakın ve  kendiliğinden suyunu akıtmasını sağlayın.

Şişme Montların Kurutma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Şişme montları kurutmanın en kolay yolu, bir kurutma makinesi kullanmaktır. Kurutucu sayesinde şişme montlar yıkamada kaybettikleri hacmi geri kazanabilirler.
 • Kurutma makinesine uygun olup olmadığına, bakım talimatlarına göre karar verdiğiniz kuş tüyü şişme montları kurutmak istiyorsanız, kolayca hareket edebilmesi için kurutucuya tek başına koyun.
 • Kurutma makinesine 3-4 adet temiz tenis topu atarak montunuzun hızlı bir şekilde kurmasını sağlayabilirsiniz. Kurutma makinelerinde tüm çamaşırlar için kullanılabilen kurutma topları da alabilir ve bu topları kaz tüyü şişme montlarınızı kurutmak için kullanabilirsiniz.
 • Kurutma makinesini 30-60 derece ve 40-60 dakikalık kurutma döngüsüne ayarlayın ve şişme montlarınızı hafif nemli bırakın.
 • Ayarlanan program bittiğinde şişme montunuzu hafif nemli bir biçimde makineden çıkarın, elbise askısına asın ve tamamen kurumasını bekleyin. Montunuzu tamamen kuruyana kadar kullanmayınız, en ufak bir nem bile kötü koku oluşturacaktır.
 • Makineden çıkardığınız şişme montun aşırı nemli ise kurutma programını tekrarlayabilirsiniz.
 • Montunuzu makinede kurutmak yerine askıda kurutmayı seçerseniz, bunun günler sürebileceğini unutmayın. Tamamen kuruduğundan emin olana dek her iki saatte bir tüyleri kabartarak yapısının korunmasına fayda sağlamalısınız.
 • Şişme montu kurutmak ve kabarık yapısını korumak için saç kurutma makinelerinden de yardım alabilirsiniz.

Şişme Mont Yıkanırken Hangi Deterjanlar Kullanılmalıdır?

Çoğu uzman, en iyi sonuçları elde etmek için tüy ve topakları önlemeye yardımcı olacak özel bir kuş tüyü deterjanı kullanmanız gerektiği konusunda hemfikirdir. Bu temizleyicileri kullanmanın bir başka yararı da, ceketinizin suya dayanıklı yapısına zarar vermemeleridir ama merak etmeyin, normal deterjan da ceketinize hemen zarar vermez. Sıradan bir deterjanla yıkanan onlarca şişme mont defalarca yıkamadan sonra dahi yapısını korumaya devam eder. Şişme montlarınızın mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını istiyorsanız, parayı özel deterjanlara harcamak kötü bir fikir olmayacaktır. Kullandığınız deterjan montunuzu bozmaz, ancak özel bir deterjan şişme montunuzu biraz daha uzun süre dayanmasına ve en iyi performans göstermesine yardımcı olabilir.

Şişme Mont Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Kışın ve serin havalarda, kuş tüyü şişme montlar tarzınızı tamamlar ve rahat bir gün geçirmenize yardımcı olur. Sportif ve modern görünümü ile her zevke hitap etmektedir. Soğuktan, rüzgardan ve yağışlı havalardan koruyan şişme montlar, farklı tasarımlarla kombinleyerek göz doldurmaya devam ediyor. Birçok renk ve desenlerdeki şişme montlarla kendi özgün tarzınızı yansıtabilirsiniz. Kadın ve erkek dış giyim ürünleri arasında önemli bir yer tutan şişme mont modelleri, spor ve fit bir görünüm yaratmak için idealdir. Canlı ve parlak renklerde sunulan seçenekleri tercih ederek her ortamda dikkat çekebilirsiniz. Neon renklerde şişme montlar olmazsa olmaz trend kombinler arasında yer alıyor. En sevdiğiniz kot pantolon, şort, tayt, etek ve tulumları şişme montlarınızla kolayca kombinlemeniz mümkün.