ÜST

Sömestr, Ara Tatil, Karne Hediyeleri ve İhtiyaçların Beklemesin, Ödemelerin Beklesin!

Sömestr tatili yaklaşırken çocuğun için güzel bir hediye arayışı içine girdiysen doğru yerdesin! Çocuğun dönemi yarıladı ve güzel karnesiyle hediyeyi hak etti. Ancak hediye alternatifleri o kadar fazla ki ne hediye alacağına bir türlü karar veremiyorsun. Tabi bir de işin finansal kısmı var. Eğer çocuğuna hediye almak istiyorsan ve ödemelerden yana endişelerin varsa merak etme, tüm detayları senin için düşündük. İşte çocuklar için karne hediyeleri ve kolay ödeme alternatifleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımız:

1. Müzik Aleti

Çocuklar müzik aletlerine karşı büyük bir heves duyar. Hatta çoğumuzun evinde çocukken bir hevesle alınan klasik bir gitar bulunur. Bu nedenle çocuklarımızda bir yetenek varsa bunu ortaya çıkarmanın yolları arasında müzik aleti satın almak yer alır. Çocuğuna hemen sıkılacağı bir eşya yerine enstrüman alarak, yaratıcılığını ortaya çıkarmasına yardımcı olabilirsin. Sana önereceğimiz müzik aletleri arasında gitar, keman, ukulule, kalimba ve bağlama yer alıyor. Çocuğun ilgi alanlarına uygun olan enstrümana karar vermek ise sana düşüyor. Ancak kolay bir enstrüman olsun istiyorsan kalimbayı tavsiye ederiz. Çalması son derece kolay ve eğlenceli olan kalimbayı öğrenen çocuk, diğer enstrümanları da kısa sürede öğrenecektir.

2. Oyuncak

Çocuklar için oyuncaklarla oynamak olmazsa olmaz bir seçenektir. Her yaştan çocuğun ilgisini çeken sayısız oyuncak bulunur. Hatta yetişkinler bile oyuncaklara karşı büyük ilgi duyar. Çocuğuna karne hediyesi olarak yaratıcılığını ortaya çıkarmayı sağlayan oyuncakları tercih edebilirsin. Ayrıca ailece zaman geçirebileceğiniz tabu, monopoly gibi oyuncaklar arasından da seçim yapabilirsin. Bu şekilde eğlenceli ve unutulmaz dakikalar geçirmeniz de mümkün hâle gelir.

3. Kostüm

Çocuklar, televizyonda gördüğü çizgi filmlere karşı büyük hayranlık duyar. Dönemin popüler çizgi filmlerinden hangilerini çocuğunun izlediğine bakarak fikir edinebilirsin. Ardından çizgi film karakterlerinin kostümlerini satan yerlere göz atarak, alternatifleri değerlendirmen gerekir. Bu şekilde çocuğun için unutulmaz bir hediye verebilirsin. Genel olarak kızlar prenses, erkekler ise süper kahraman kostümlerini beğenir, bizden söylemesi.

4. Lego

Büyük küçük herkesin ilgisini çeken oyuncak seçenekleri arasında lego yer alır. Lego, farklı parça sayılarıyla oldukça eğlenceli bir oyuncaktır. Bu nedenle çocuğunda ne kadar lego olursa olsun, yenisini almanda hiçbir sakınca olmadığını belirtebiliriz. Tabi burada yaş grubunu dikkate almanda fayda var. Legoların üzerinde uygun olarak yaş grubunu gösteren bir ibare bulunur. Her yaştan kişiye uygun binlerce lego seçeneğine göz atarak yaratıcı ve işlevsel bir karne hediyesi verebilirsin.

5. Akıllı Kol Saati

Çocuklar arasında oldukça popüler olan ürünler arasında akıllı kol saati yer alır. Zamanı göstermekten çok daha fazlasını yapan akıllı kol saati, birçok bütçe aralığına hitap eder. Bu nedenle bütçene uygun seçenekleri değerlendirerek, güzel bir hediye verebilirsin. Ayrıca akıllı saat kullanımı, çocuğunun konumunu bulma ve haberleşme gibi birçok işlevi de yerine getirir. Bu nedenle güvenlik açısından da saat hediye etmeni öneririz.

6. Resim Boyama Seti

Yine yaratıcılığı tetikleyen hediyeler arasında resim boyama seti yer alır. Resim defteri, boya kalemleri, fırça gibi pek çok malzemeden oluşan setler, çocuğunun çok mutlu olmasını sağlayacaktır. Çocuğun, evde birbirinden güzel resimler yaparak hem eğlenecek hem de beceri kazanacaktır.

7. Kitap Seti

Eğer çocuğun bir kitap kurduysa onun için önerebileceğimiz birçok ürün alternatifi var. Çocuk kitapları son yıllarda oldukça zengin seçeneklerden oluşuyor. Eğlenceli ve macera dolu içerikten oluşan kitap setleri, çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olur. Çocuğuna sömestr tatilinde kitap seti hediye ederek, güzel ve son derece faydalı bir hediye verebilirsin.

8. Spor Ayakkabı

Her çocuğun hayalini süsleyen bir spor ayakkabı vardır. Ailelere düşen, çocuğuna hep hayalini kurduğu o ayakkabıyı almaktır. Sömestr tatilinde çocuğuna hayalini kurduğu ayakkabıyı alabilirsin. Bu sayede ona ihtiyaçlarına yönelik bir hediye de almış olursun.

9. Puzzle

Puzzle, çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlar. Farklı desenlerden oluşan puzzle seçenekleri, çocukların yeni bir hobi kazanmasına yardımcı olur. Ortaokul ve lise öğrencileri için 500 – 1000 parça aralıklarından oluşan puzzle seçeneklerini öneririz. Daha küçük yaşlar için maksimum 250 parçadan oluşan puzzle uygun bir hediye alternatifidir.

10. E-Kitap Okuyucu

Kitap okumanın teknolojik yöntemleri arasında e-kitap okuyucu yer alır. E-kitap okuyucular, çocuğun kitabı yanında taşımasına gerek kalmadan kullanım özelliğine sahiptir. Çocuk, tatile ya da okula giderken onlarca kitap yerine sadece e-kitap okuyucuyu yanında taşır. Bu sayede kolay ve işlevsel bir kullanım olanağı elde eder. Ayrıca ürünün dijital olması, teknoloji meraklısı çocuklar için de ilgi çekicidir.

11. Kablosuz Kulaklık

Son yılların popüler ürünlerinden bir tanesi de kablosuz kulaklıktır. Müzik dinlemeyi ve telefonla konuşmayı seven çocuklar için kablosuz kulaklık oldukça güzel bir hediyedir. Tabi bir de oyun oynarken, eğlence seviyesini artırmasıyla da söz konusu ürün seçenekleri sıkça tercih edilir. Ancak hediyeyi verirken çocuğuna, çok fazla oyun oynamamasını ve derslerini ihmal etmemesini söylemende fayda olduğunu hatırlatalım.

12. Kaykay

Çocukların evde geçirdiği zaman kadar dışarıda geçirdiği de önemlidir. Çocuğun dışarıda eğlenmesi için bir kaykay almanı tavsiye ederiz. Kaykay yapmanın bedene de iyi geldiğini belirtelim. Tüm vücudu çalıştıran kaykay sürmek, oldukça eğlenceli bir aktivitedir.

14. Bisiklet

Hem kız hem de erkeklerin ilgisini çeken hediye alternatifleri arasında bisiklet yer alır. Çocuğunun yaşına uygun bisiklet satın alarak, karnesini kutlayabilirsiniz. Ayrıca tıpkı kaykay gibi bisiklet sürmenin de bedene büyük faydaları olduğunu belirtelim. Çocuğun bisiklet sürerken başta bacakları olmak üzere birçok kası çalışır. Bu nedenle bisiklet satın almanın sağlıklı vücut gelişimi için de önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ödemeler Nasıl Ertelenir?

Hediyeye karar verdin, sıra geldi ödemelere. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde erteleme imkânı bulunur. Birçok banka, müşterisinin birkaç ay ödemeleri ertelemesine imkân tanır. Bu sayede sömestr hediyesini alırken, ödeme problemiyle karşı karşıya kalmazsın. Kredi kartı ödemesini ertelemek için internet şubesini ya da telefon bankacılığını kullanabilirsin.

Kredi kartı ödemesini ertelemek için uygun bankanın müşteri olmanız gerekir. Birçok özel ya da kamu bankasının ödeme erteleme özelliği bulunur. İlk olarak bankanızın ödeme erteleme özelliğinin olup olmadığını öğrenmeni tavsiye ederiz. Bunun için müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek, bilgi edinebilirsin.

Bankaların ödeme erteleme için  1 – 3- 6  ay seçenekleri bulunur. Bütçene uygun şekilde erteleme olanaklarını değerlendirebilirsin. Ancak ödemeleri ertelemek, faizli borçla karşı karşıya kalmana yol açacaktır. Bu nedenle çok fazla erteleme yapmanı tavsiye etmeyiz. Hatta burada bir ipucu daha verelim: Bazı bankalar 1 aya kadar yapılan ertelemelerde herhangi bir faiz yansıtmaz. Bankanın faizsiz erteleme özelliği varsa çok şanslısın. Kredi kartı borç ertelemenin faiz oranlarını öğrenmek için internet bankacılığını ya da çağrı merkezini kullanabilirsin.

Kredi kartı borcunu ertelemek için ekstre tarihinden önce işlemleri yapmak gerekir. Kredi kartının ekstresi kesilmemiş olmalıdır. Erteleme işlemi 3 defa olmak üzere kolayca yapılır.