ÜST

Sonbahar stilinizi tamamlayacak bol pantolon önerileri

Bu sene rahat ve cool bir görünüm yaratmanın sırrı bol pantolon modellerinde saklı. Sezonun dikkat çeken bol pantolon modelleri ve kombin önerileri burada!

Üstümüze sıkı sıkı oturan daracık skinny pantolonlar hala varlığını sürdürse de geniş kesim tasarımlar moda sahnesini ele geçirdi. Son birkaç yıldır yavaş yavaş kendini farklı modellerde göstermeye başlayan bol kesim pantolonları ilk başta biraz gözümüz yadırgasa da sokak modası başta olmak üzere her stilde karşımıza çıkmaya başladılar. Çoğu geniş kesim pantolon yüksek bellidir, bu da doğal olarak bacaklarınızın daha uzun görünmesini sağlar, yani kısa boylu olduğunuz için bu modelin size hiç yakışmayacağını düşünüyorsanız, tam tersine durumu lehinize çevirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bedeninize en uygun geniş kesim pantolon modelini bulmak ve mümkünse aynı renk tonlarında bir üstle tamamlamak.

Smart casual ya da ofis stili için üstünüze oturan bluzları, casual bir görünüm içinse daha salaş ve bol üstleri tercih edebilirsiniz. Anlayacağınız ağsı düşük şalvar kesimlerden kısa paçalara, mom fit’lerden dökümlü modellere her beden tipine ve stile uyum sağlayan bol kesim pantolonlar ile rahatınızdan ödün vermeden şık görünmeniz mümkün. Sezonun dikkat çeken pantolon modellerini keşfetmek içinse sizi “bayan pantolonları kategorisine” alalım.

Culotte bol pantolon

bol pantolon

2019 moda trendleri arasında kendini göstermeye başlayan culotte pantolonlar bu yıl hem ilkbahar-yaz hem de sonbahar-kış sezonunda moda sahnesinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Genelde yüksek belli olan Culotte pantolonlar bele sıkıca oturuyor ve aşağı doğru adeta bir çan gibi açılıyor. En büyük özelliği ise kısa paçalı olması. Bu tür bir modeli sonbahar günlerinde kısa topuklu ayakkabılarla kombinleyebileceğiniz gibi sneaker ve hatta daha serin günlerde botlarla tamamlayabilirsiniz. Ofis stiliniz içinse Koton’un yüksek belli bu culotte pantolonunu mutlaka denemenizi öneririz.

Paper bag pantolonlar

bol pantolon

Adından da anlaşılacağı üzere paper bag (kese kağıdı) pantolonların en önemli özelliği geniş kesim olmalarının yanı sıra bel detaylarının adeta bir kese kağıdı görünümünde büzgülü sahip olması. Bütün vurgunun belde olduğu bu modeli kullanırken üstünüze giyeceğiniz gömlek ya da bluzu mutlaka pantolonun içine sokarak kullanmalısınız. Günlük kullanım için tıpkı Setre’nin bu modeli gibi dökümlü bir bluzla kombininizi tamamlayabilir, daha şık ve ciddi bir hava içinse üstünüze dökümlü kumaştan tasarlanmış bir blazer ceket giyebilirsiniz.

Palazzo bol pantolon

bol pantolon

Uzun, geniş ve dökümlü olan palazzo pantolonların en büyük özelliği neredeyse yerleri süpürür derecede uzun olması. Eğer kısa boyluysanız, bu tür bir modelin bacak boyunuzu daha kısa gösterme riski maalesef var. Ancak altına yüksek topuklu ayakkabılar giyerek bu dengeyi sağlamanız mümkün. Özellikle ofis stilinde cool bir hava yakalamanızı sağlayan palazzo pantolonları dökümlü gömleklerin yanı sıra kış günlerinde dik yakalı kazaklarla da kullanabilirsiniz, tıpkı People By Fabrika’nın bu palazzo modelinde olduğu gibi.

Mom kesim

İlkbahar-yaz 2020 koleksiyonlarında özellikle jean pantolonlar arasında yepyeni bir akım başladı. Yüksek belli, bele oturan ancak kalça bölgesi daha geniş olan mom kesim pantolonlar ayak bileklerine doğru indikçe hafifçe daralıyor. Jimmy Key’in bu mom fit denim pantolonu gibi smart casual tarzlar için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ağ tarafı daha geniş olduğu için belinize vurgu yapmak adına üstünüze giyeceğiniz gömleği bağlayarak kullanabilir veya sezonun modası olan vatkalı tişörtleri içine sokarak kombinleyebilirsiniz.

Slouchy model bol pantolon

Slouchy yani şalvar kesim pantolonlar geniş pantolon modasının yıldızları arasında yer alıyor. Tişört ve sneaker’lar ile sportif ama cool bir görünüm yakalayabileceğiniz gibi sivri burunlu babet ve dökümlü kumaşlardan yapılmış gömleklerle kombinleyerek daha şık bir hava da elde edebilirsiniz. Slouchy pantolonların diğer geniş kesimlerden ayrıldığı tek bir nokta var diyebiliriz, o da topuklu ayakkabıların genelde bu modele pek yakışmaması. Salaş ama tarz sahibi bir stil yakalamak için Z Giyim’in hardal sarısı bu slouchy pantolonunu alabilirsiniz.

Jean pantolon modası hiç bu kadar çeşitliliğe sahip olmamıştı. Skinny’den mom kesime keşfe çıkmanız için sizleri “Jean Pantolonlarda Bu Sezon Dikkat Çeken Modeller” yazımıza bekliyoruz.