ÜST
antik kent

Türkiye’de ziyaret etmeniz gereken 7 antik kent

Yaşadığımız toprakların ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Birçok köklü medeniyetin tarihini barından Türkiye coğrafyasında insanlık tarihine yön veren dönüm noktalarının dışında, doğudan batıya kadar bu medeniyetlerin kalıntılarına ev sahipliği yapıyor ve bize birçok kültürel değeri aktarıyor. İşte sizler için hazırladığımız, Türkiye’de ziyaret etmeniz gereken 7 antik kent listesi.

1.Efes

antik kent

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, dünya üzerindeki arkeolojik alanların en popüler ve en iyi korunmuş olanlarından bir tanesi. Bu eşsiz antik kent, MÖ 10. yüzyılda inşa edilmiş. İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes, MÖ 129 Roma Cumhuriyeti’ne geçtikten sonra gelişmiş.

Efes Antik Kenti Dünyanın Klasik 7 Harikasından biri olan Artemis Tapınağı ile ünlü. Ancak bunun yanı sıra Celcus Kütüphanesi gibi birçok muhteşem yapı da burada yer alıyor.

Efes’e planladığınız gezi sonrasında evinizde de bu farklı havayı yaşamak isterseniz La Vita E Bella Efes Antik Kent Tablosu sizleri bekliyor.

2.Göbeklitepe

Göbeklitepe, keşfi ile beraber dünya tarihinde büyük bir değişiklik yarattı ve bildiğimiz tarihin bir kez daha sorgulanması gerektiğini gösterdi. 1994 yılında keşfedilen Göbeklitepe, tarih öncesi hakkında bilinenleri tamamen değiştiren şaşırtıcı bir keşifti.

Bu kült yapılar topluluğun bulunduğu ören yerinin MÖ 11.400 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunana Göbeklitepe, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

3.Afrodisias

Afrodisias Antik Kentinin keşfi oldukça ilginç. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in bu bölgede kaybolması ile ortaya çıkmış. Zamanında önemli bir sanat merkezi olan antik kent, MÖ 5. yüzyılda kurulmuş. Tanrıça Aphrodite için yapılan tapınak en eski yapı olması ile beraber kent yine Roma döneminde gelişmiş.

Arkeolog Kenan Tevfik Erim’in çalışmaları ile gün yüzüne çıkan kent, 2017 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı.

4.Hattuşaş

Hitit uygarlığının başkenti olan Hattuşaş, Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alıyor. Bu muhteşem antik kent, “Bin Tanrılı Şehir” adı ile biliniyor. Günümüze kadar korunmuş bir şekilde gelen anıtsal kapılar dışında saray ve tapınaklar, binlerce tablet ve daha birçok harika eser burada yer alıyor.

5.Asos

MÖ 7. yüzyılda kurulan Assos Antik Kenti, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alıyor. Midilli adasının karşısındaki volkanik bir tepeye kurulan kentin Tunç Çağından bu yana kesintisiz bir şekilde yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Yunan filozoflardan Arsitoteles’in bir süre burada yaşaması ve burada bir okul kurması kentin dikkat çeken özelliklerinden. Athena Tapınağı ise kentin en önemli yapılarından biri.

6.Termessos

Çok iyi korunmuş bir diğer antik yerleşim yeri olan Termessos, 1.000 metreden daha yüksekte, nefes kesen Toros Dağları’na bakan bir tiyatroya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bir zamanlar bir Pisidia şehri olan antik kent, güzel çam ormanları tarafından neredeyse tamamen gizlenmiş. Kent Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında Korkuteli yolu üzerinde yer alıyor.

7.Pergamon

antik kent

Misya bölgesinin önemli ve stratejik yerlerinden bir olan Pergamon, İzmir’in Bergama ilçesinde yer alıyor. Pergamon Krallığının başkenti olan bu antik kent daha sonra Roma’ya bağlandı. Kentin düzeni planlama açısından oldukça eşsiz.

Türkiye’nin Antik Kentleri kitabı 118 kent hakkında birçok bilgiyi sizlerle buluşturuyor. Tarihe meraklı olan herkesin keyif alacağı bu kitabı mutlaka siz de okumalısınız.