ÜST

Yaz Geliyor! Çilek Bacaklardan Kurtulmanın En iyi Yolları 

En sevdiğimiz mevsim yaklaşıyor! Deniz, kum ve güneş üçlüsünü, aktivite olanağını, yemyeşil doğayı ve tenimize değen sıcacık havayı yaşatan yaz mevsimini sevmeyen yoktur herhalde…  Yaz mevsiminde pek çok insan plajlara, havuzlara ya da açık hava etkinliklerine gitmek için büyük heyecan yaşıyor. Bazen tek bir şey engel olabiliyor. O da çilek bacak görünümü! 

Çilek bacak görünümüne sahip olan tüyler ve kılcal damarlar nedeniyle her kadın kendine olan güvenini yitirebiliyor. Hatta giymeyi yeğlediği birçok kıyafeti giyemiyor. Neyse ki, çilek bacaklarınızdan kurtulmanın pek çok etkili yolunu öğrenmek için doğru yerdesiniz! Kendinizi daha konforlu, rahat ve daha güvende hissetmenizi sağlayacak çeşitli tedavi ve bakım seçenekleri bulunuyor. Gelin birlikte, yaz sezonuna güvenle girmek için çilek bacaklarınızı yok etmenin yollarını arayalım!

Çilek Bacak Nedir?

Hemen hemen her kadının muzdarip olduğu çilek bacak, tıp dilinde “angiokeratomalar” olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığı. Genelde bacaklarda ve leğen bölgesinde ortaya çıkan hem küçük hem kırmızı hem de mor renkte kabarık lezyonlar olarak kendini gösteriyor. Çilek bacak görünümü ciltteki kan damarlarının anormal bir şekilde genişlemesi ve yoğunlaşması sonucunda meydana geliyor. Çilek bacakların nedeni tam olarak bilinmese de çeşitli faktörler öne sürülüyor. Bunlar arasında ise genetik faktörler, hormonal değişiklikler, damar duvarlarının zayıflığı ve ciltteki kan akımının bozulması gibi çeşitli faktörler yer alıyor. Bazı durumlarda çilek bacakların nedeni belirlenemiyor. Çilek bacakların belirtileri arasında ise bacaklarda veya leğen bölgesinde görülen küçük, kabarık, kırmızı veya mor renkteki lezyonlar sayılıyor. Bahsi geçen lezyonlar, genelde ciltte yoğunlaşmış kan damarlarından dolayı karakteristik bir görünüme sahip oluyor. Cilt yüzeyinde kabarıklık hissi de oluşturuyor. Çilek bacaklar ayrıca kaşıntı, acı,  hassasiyet veya ağrıya da sebebiyet veriyor. Çilek bacakların tedavisi ise genelde semptomları hafifletmeye yönelik olarak yapılıyor. Çilek bacaklar çünkü zararsız oluyor ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmuyor!

Çilek Bacak Neden Olur?

Çilek bacak, cildin üst yüzeyinde yer alan kırmızı, mor, turuncu ve mavi renkteki çizgilere veriliyor.  Kötü bir görünüm sunan çilek bacaklar ciltteki ince kan damarlarının genişlemesi ve belirginleşmesi sonucunda meydana geliyor. Çilek bacakların görünümü pek çok insan için estetik bir endişe kaynağı yaratıyor. Özellikle yaz aylarında daha belirgin duruma geldiği için pek çok kadının özgüvenini düşürüyor. Peki, çilek bacak neden oluyor? 

Genetik Yatkınlık

Genetik faktörler, çilek bacakların ortaya çıkmasına neden oluyor. Eğer ailede çilek bacak görülüyorsa bireyde de bu durumun görülme olasılığı artış gösteriyor. Aile üyelerinde genetik olarak zayıf bağ dokusu ya da ince cilt yapısı varsa, çilek bacaklar meydana geliyor. 

Hormonal Değişiklikler

Hormonal değişiklikler de çilek bacakların ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Özellikle hamilelik dönemi, hormonal değişikliklerin yoğun olduğu bir dönem olduğundan çilek bacaklar bu dönemde daha sık görülüyor. Aynı zamanda doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar da çilek bacakların oluşmasına neden oluyor. 

Dolaşım Sorunları

Çilek bacakların ortaya çıkmasında etkili olan bir etken de dolaşım sorunları oluyor. Kan damarlarının genişlemesi ve zayıflaması sonucu çilek bacaklar kendini gösteriyor. Özellikle varis adı verilen durum, bacaklardaki kan damarlarının genişlemesi ile birlikte çilek bacakların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Uzun Süreli Ayakta Kalma veya Oturma

Uzun süreli boyunca ayakta kalmak veya oturmak da bacaklardaki kan dolaşımını etkiliyor. Bu durum sonucunda ise çilek bacakların ortaya çıkıyor. Özellikle meslek gereği uzun süreli ayakta kalmak zorunda olan bireylerde veya sürekli oturarak çalışan ofis çalışanlarında çilek bacaklar daha fazla görülüyor. 

Güneş Maruziyeti 

Uzun süreli güneş maruziyeti görülmesi de cildin üst tabakasındaki kan damarlarını etkileyerek çilek bacakları oluşturuyor. Güneşin zararlı UVA ve UVB  ışınları, cildin genişlemiş kan damarlarına zarar vererek çilek bacakların daha belirgin duruma gelmesine neden oluyor. 

Çilek Bacak Görünümünden Kurtulmanın Yolları 

Çilek bacak görünümü, ciltte kırmızı renkli ve küçük damarların belirginleşerek çirkin bir görünüm sunmasına deniliyor. Genellikle bacaklarda görülen bu durum bazen yüzde de ortaya çıkıyor. Çilek bacak görünümü ise her insan için estetik bir endişe olarak kabul ediliyor. Bununla beraber birçok kişi için rahatsız ediyor. Bazı tedavi yöntemleri ile birlikte çilek bacak görünümünden kurtulmak mümkün oluyor. Bu tedaviler arasında ise aşağıdakiler sayılıyor: 

Kardiyo Egzersizler

Çilek bacak görünümünü azaltan ilk unsur kardiyo egzersizleri oluyor. Kardiyo egzersizleri bacaklardaki kan dolaşımını arttırıyor. Bu yönüyle de çilek bacak görünümünü azalmasına olanak tanıyor. Koşu, yüzme, bisiklet gibi kardiyo aktiviteleri, bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırarak damarların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Siz de kardiyo egzersizleri yaparak çilek bacak görünümüne veda edebilirsiniz. 

Direnç Egzersizleri

Çilek bacak görünümünü arttıran direnç egzersizleri, bacak kaslarını güçlendiriyor ve cildin daha sıkı görünmesini mümkün oluyor. Yani yapılacak olan  squat, lunges, deadlift gibi direnç egzersizleri, bacak kaslarınını güçlendirme olanak tanıyor. O nedenle çilek görünümlü bacaklardan muzdarip olan insanlara direnç egzersizleri tavsiye ediliyor. 

Kilo Kontrolü

Aşırı kilo da  bacaklardaki damarların daha belirgin duruma gelmesine neden oluyor. Sağlıklı bir kilo kontrolü sağlandığı takdirde bacaklardaki damarların görünümünü ciddi oranda azaltılıyor. Dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile kilo kontrolü ile uzun vadede çilek bacaklardan kurtulmak mümkün oluyor. Siz de kilo kontrolü sağlayarak çilek bacaklara veda edebilirsiniz. 

Uzun Süre Ayakta Kalmaktan Kaçınmak 

Uzun süre ayakta kalmak, bacaklardaki damarların daha belirgin duruma gelmesine neden oluyor. Mümkünse, ayakta uzun süre kalmaktan kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda bacakları düzenli olarak dinlendirmek ve hareket etmek çilek bacak görünümünden koruyor. Özellikle işi gereği ayakta duran insanların belirli aralıklarla dinlenmesi ve bacaklarını dinlendirmesi tavsiye ediliyor. 

Sık Sık Bacakları Kaldırın

Bacakları düzenli olarak kaldırmak da bacaklardaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı oluyor. Çilek bacak görünümünü azaltan durum son derece etkili oluyor.  Otururken veya uyurken bacakları yukarı kaldırmak, bacaklardaki kan dolaşımını büyük ölçüde artırıyor. O nedenle çilek bacak görünümüne sahip olan her insana bacaklarını yukarıya kaldırması ve dinlendirmesi tavsiye ediliyor. 

Bilekten Topuklara Soğuk Su Uygulamak 

Çilek bacak görünümünün azalmasına ve hatta zamanla yok olmasına yardımcı olan bir durumda bilekten topuklara su uygulaması yapmak oluyor. Bilekten topuklara soğuk su uygulamak, damarların büzülmesine ve çilek görünümlerinin azalmasına yardımcı oluyor.  Bunu düzenli ve doğru bir biçimde olarak yapmak ise çilek bacak görünümünü azaltıyor. o nedenle çilek bacaklardan muzdarip olan her insana tavsiye ediliyor. 

Uygun Kompresyon Çorapları Kullanmak 

Çilek bacaklardan kurtulmak için özel malzemeler de üretiliyor. Bunlardan bir de çoraplar oluyor.  Uygun şekilde tasarlanmış kompresyon çorapları, bacaklardaki kan dolaşımını arttırıyor. Bu sayede ise çilek bacak görünümü büyük ölçüde azalıyor. Siz de doktor veya bir uzman tavsiyesi ile bu çoraplara sahip olarak çilek bacak görünümünden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.