ÜST

Yazlık motosiklet ekipmanı alırken dikkat edilmesi gerekenler 

Havaların ısınmasıyla iki teker sürücüleri yazlık ekipmanlarını yenilemeye başladı. Peki yazlık motosiklet ekipmanı satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Sıcak havaların iyiden iyiye kendini hissettirmesi ve yaz mevsiminin yaklaşmasıyla etraftaki motosikletli sayısı da hızla artıyor. Ancak bu güzel havalarda kendinizi iki tekerin özgürlüğünün kollarına bırakmadan önce tamamlamanız gereken bir şey var; yazlık motosiklet ekipmanı. Hem sürüş güvenliği hem de keyfi için en önemli konulardan biri olan ekipman seçimi, yaz mevsiminde de bu önemini korumaya devam ediyor. 

Dolayısıyla sağlığınız ve keyfiniz için yazlık kask, mont ya da eldiven seçimi de göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Biz de bunun farkında olarak, iki teker sürücülerinin sıcak havalarda işine en çok yarayacak ekipmanları seçmesi için bir rehber hazırladık.

Olmazsa olmazlardan: Yazlık mont 

motosiklet ekipmanı

Özellikle yaz mevsiminde, bazı sürücüler mont kullanmamayı tercih ediyor. Ancak kaza anında vücudun üst bölümünü koruyan montlar yaz mevsiminde dahi en gerekli motosiklet ekipmanlarından biri. Ayrıca güneş, yağmur ya da rüzgar gibi dış etmenlere karşı sürücüyü etkili şekilde korumaktadır. 

Yazlık motosiklet ekipmanı olarak bu denli önemli montların seçimi konusunda da sürücünün titiz olması gerekmektedir. Yazlık motosiklet montları, hafif olmak için çeşitli koruma ekipmanlarından vazgeçebiliyor. Ancak bu modeller tam koruma sağlamadığından dolayı pek çok kullanıcı tarafından sakıncalı görülmektedir. Yeni bir yazlık motosiklet montu satın alırken koruma ekipmanlarının tam olmasına özen göstermelisiniz. 

Montlardaki hava kanalları da sıcak günlerde yaptığınız sürüşlerde bir kat daha önem kazanmaktadır. Eğer hava kanallarına sahip bir yazlık mont seçimi yaparsanız, terleme sorununun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Hava sirkülasyonunu sağlayan bu kanallar, sürüş esnasında bunalmanızı engelleyecektir. 

motosiklet ekipmanı

Revit Gt-R Air yazlık fileli mont hafif ve ince kumaş yapısıyla yazın daha rahat etmenizi sağlayacak bir tercih olabilir. 

Ferahlatıcı güvenlik: Yazlık kask

Motosiklet ekipmanı dendiğinde ilk akla gelenlerden biri kasktır. İki teker sürücülerinin güvenliğini sağlayan kaskların kullanımı, ne yazık ki bazı kullanıcılar tarafından sıcak günlerde ihmal ediliyor. Bu durumun ne kadar sakıncalı olduğunu belirtmemize gerek yok. En kısa mesafelerde dahi tüm motosiklet sürücülerinin kask takması gerektiği yasalarda da yer alıyor. 

Buna karşılık kaskların sıcak günlerde biraz bunaltıcı olduğunu kabul etmeliyiz. Bunun çözümü ise yazlık kask modellerinde. Yazlık kask seçimi yaparken modelin sağlam bir malzemeden üretildiğine emin olmalısınız. Bunun için güvenlik sertifikasına sahip kasklara yönelebilirsiniz. Kaskın bedeninin de sizin ölçülerinize uygun olduğundan emin olmakta faydanız var. Sürüş esnasında rüzgardan korunmak için de vizörlü modelleri tercih etmelisiniz. Tüm bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayan model, sizin için uygun kask olabilir. 

LS2 M beden yazlık motosiklet kaskı, ECE 22.05 güvenlik sertifikası ve teknopolimerden üretilen dış kabuğuyla yaz mevsimi için en doğru kask modeli olabilir. 

Keyifli sürüşler için: Yazlık eldiven

Yaptıkları boyutlarından çok daha büyük olan eldivenler, hem güvenlik hem de konfor için en gerekli beş motosiklet ekipmanı arasında sayılabilir. Hava koşullarından sürücünün elini koruyan bu ekipmanlar, olası bir kaza anında da yaralanmaların önüne geçmektedir. Yazlık motosiklet eldivenleri ise yaz mevsiminde sahip olduğu kanallar ile montların yaptığı gibi sıcak havayı dışarı çıkararak elin terlemesini önlemektedir. 

Buna karşılık iyi bir yazlık motosiklet eldiveni sahibi olmak için satın alım aşamasında titiz davranmak gerekmektedir. Yazlık eldiven seçimi yaparken, almayı düşündüğünüz modelin dayanıklı ve kullanışlı olması için kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Bununla beraber rahat kullanım istiyorsanız el ölçülerinin de eldiven seçiminde kritik rol oynadığını bilmelisiniz. Ayrıca eldiveni çıkarmadan akıllı telefonunuzu kullanmak isterseniz piyasada dokunmatik ekran kontrol edebilmenizi sağlayan modeller yer almaktadır. Seçiminizi bu eldivenlerden yana kullanabilirsiniz. 

Yaz gelmeden motosikletini yenilemek ya da ilk kez bir motosiklet satın almak istiyorsanız; “İkinci El Motosiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.