ÜST

Yekta Kopan’la Yazar Söyleşileri: Sıla Gençoğlu ve Ali Murat İrat

Yekta Kopan, HepsiTV Yazar Söyleşileri’nde bu hafta Sıla Gençoğlu ve Ali Murat İrat’ı konuk ediyor. Sıla Gençoğlu ve Ali Murat İrat katıldıkları bu söyleşide Bin Yılın Aşk Mektupları adlı kitaplarını anlatıyorlar. İkili mektuplaşma türündeki kitaplarında aşkları görünür kılan bu eserlerin izini sürüyor.

Doğan Kitap’tan çıkan Bin Yılın Aşk Mektupları’nda aşk ve ayrılık gibi en ilkel insan güdülerinden bahsedilirken Sıla Gençoğlu ve Ali Murat İrat iş birliklerinin nasıl geliştiğini, projenin ilk tasarlandığı dönemi ve eski bir kültür gibi anılan mektuplaşma kültürünü detayla bir şekilde anlatıyor.

Bin Yılın Aşk Mektupları kitabı, arka kapak yazısında şöyle özetleniyor: Bir aşka dair en kalıcı şey nedir? Hele bir yangından artakalan küller gibi dağılan aşkların yaşandığı teknoloji çağında… Bir aşkı bize olduğu gibi anlatan, onun nelere kadir olabileceğini bütün çıplaklığıyla gösteren şey nedir? Sözler mi, hediyeler mi, davranışlar mı, asla akıldan çıkmayan hatıralar mı? İşte bir aşkı, o aşkın tarafları tarih denilen sahneden çekilip gitmiş olsa da bize bütün çıplaklığıyla anlatan her ne ise onun peşine düşen Sıla Gençoğlu ve Ali Murat İrat, bu sorunun yanıtını mektuplarda buluyorlar. Bin Yılın Aşk Mektupları, aşkları görünür kılan ve tarih öncesinden bugüne aktaran mektupların izini kutsal kitaplara kadar sürüyor. Bununla da kalmıyor, aşkların yalnızca duygu yükü yüksek yanlarını değil, farklılıklarını da ortaya koyuyor. Sümerli rahibe Enlil’den antik dünyanın bilge kadını Sappho’ya, bedeninin acılarıyla ruhunun acılarını bir kılan Frida’dan hasretlik günlerinde kaleminden dökülen umudu yeşerten Ahmet Kaya’ya kadar birçok isim mektuplardaki aşkın kalıcılığını bize bir kez daha ispatlıyor.

Siz de bu romanın bir parçası olmak istiyorsanız “Bin Yılın Aşk Mektupları” kitabı bir tık ötenizde! Programda önerilen diğer kitapları ise “kitap önerileri” yazımıza tıklayarak satın alabilirsiniz.