Günümüz teknolojisinin ulaştığı seviye, internet hızı ve paylaşılan verinin büyüklüğü, kullanıcıları veri depolama konusunda da alternatif çözümler aramaya yöneltmiştir. Film, dizi, müzik arşivleri; iş ile ilgili dosyalar, akıllı telefondan aktarılan fotoğraflar derken, çoğu PC ve laptopun hafızası, genellikle kullanıcının arzu ettiğinden yetersiz kalmaktadır. Bu sorunun en pratik ve hesaplı çözümü ise daha yüksek kapasiteli HDD harddiskler satın almaktır.

Harddisk Fiyatları

Harddiskler, cache belleği, bağlantı tipi, dönüş hızı ve kapasite gibi pek çok farklı faktöre göre çeşitlilik göstermektedir. Harddisk fiyatları, kullanım alanınıza ve amacınıza yönelik gereksinim duyduğunuz modellerde göre değişmektedir. Bilgisayarınızın modeli, markası ve işletim sistemi ne olursa olsun, hepsiburada.com’da uygun bir harddisk bulmanız mümkün. Seagate, WD ve Toshiba gibi markaların harddisk modellerini bulabileceğiniz Harddiskler kategorisinde ihtiyacınız olan harddisk kapasitesine, bütçenize göre dilediğiniz fiyat aralığına, bağlantı tipine ve pek çok farklı kritere göre filtreleme yaparak size en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Harddisk seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterlerden biri, harddiski hangi ihtiyaçla temin ettiğiniz, dolayısıyla da hangi boyutta bir harddiske ihtiyacınız olduğudur. Eğer günlük rutinleriniz için kullandığınız kişisel bilgisayarınız için bir harddisk arıyorsanız 500 GB kapasiteli bir harddisk sizin için yeterli olacaktır. Eğer kişisel film, dizi, müzik vb. arşivinizin 500 GB’ı aşacağını düşünüyorsanız, bütçenizi biraz daha esnek tutmanız gerekebilir. Profesyonel amaçlı harddisk ihtiyacınız varsa ve özellikle PC’lerin iyi performans göstermesini istiyorsanız 1 TB ve üstü harddisk tercih etmeniz ideal olur. 1 TB ve üstü HDD harddiskleri indirim ve kampanya olduğunda daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Mühendislik ve medya gibi alanlarda çalışanların 3 veya 4 TB’lık bir harddisk tercih etmeleri yerinde olacaktır.

Harddisk Nedir?

Kısaca sabit disk veya HDD olarak da geçen harddisk, bilgisayar ortamında veri depolama ihtiyacını karşılayan bir donanımdır. Harddiskler, bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren gereken tüm yazılımları, işletim sistemi eşliğinde sistem belleğinize yükler ve kalıcı olarak saklar. Kaydettiğiniz bilgiler, bilgisayarınız kapalı durumda olsa bile korunmaya devam eder. Harddisklerin verileri saklaması, diskin üzerine manyetik çekim gerçekleştirerek yazması ve kaydetmesi ile meydana gelir. Harddiskte birden fazla plaka, üst üste dizilmiştir. Bu plakaların hem altına, hem de üst tarafına veri aktarımı yapılabilir ve bilgiler kayıt edilebilir. Bütün harddisklerin temelde yapısı aynı olup, taşıdığı kapasite ve bellek türüne göre ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Okuma ve yazma hızına göre 5400, 5900, 7200 ve 10000 RPM dönüş hızlarına sahip olabilen HDD disklerin yanı sıra kullanıma göre diskin dönüş hızını ayarlayan Intellipower harddiskler de son dönemde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Harddisk Boyutu Önemli Midir?

Harddisk alınırken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör vardır. Bunların arasında depolama kapasitesi, dönüş hızı, erişim süresi, dahili veri transferi ve kullanılan ara birim gibi faktörler vardır. Bu faktörlerin arasında en önemlilerden birisi harddiskin boyutudur. Tercih ettiğiniz harddiskin boyutu, ihtiyacınıza göre değişebilir. Farklı boyutlarda harddisk tipleri mevcuttur. Bunlar Amerikan metrik sistemine göre ölçülür ve 2,5 inç ile 3,5 inç arasında değişim göstermektedir. 3,5 inçlik modeller sıklıkla masaüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilirken, daha ince ve dahili bir kasaya sahip dizüstü bilgisayarlar için genellikle 2,5 inçlik harddisk modelleri tercih edilmektedir. Bu nedenle satın alacağınız harddiskin boyutuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken öncelikli unsurlardan birisi bilgisayarınızın türüdür. Yeni nesil PC’lerde, yeni üretim kasaların da 2,5 inçlik HDD ile çalışabildiğini belirtmekte fayda vardır.

Harddisk Fiyatları

156 ürün var
 1. Markalar
  1. Seagate
  2. WD
  3. Toshiba
  4. Hitachi
  5. Corsair
  6. Hgst
  7. Sony
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Kapasite A-Z
 6. Dönüş Hızı
 7. Cache Bellek
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/8/100221
BAŞA DÖN