Hepsiexpress Başa dön

Marketi cebine indir

Hepsiexpress ile tüm süpermarket ürünleri kapında
Hepsiburada uygulamasını şimdi indir, binlerce ürüne fiyat farkı olmadan sahip ol.

İstanbul - Bursa - Ankara - İzmir - Kocaeli - Denizli - Adapazarı - Tekirdağ - Edirne - Antalya - Mersin - Adana - Konya - Eskişehir - Bodrum - Balıkesir - Muğla

Hepsiexpress’i kullanmaya başla

Hepsiexpress’ten sipariş vermek için
Hepsiburada uygulamasını
hemen indir

Eğer uygulamayı kullanıyorsan son sürümüne güncelleyerek Hepsiexpress’ten siparişini verebilirsin.

Hepsiexpress ayrıcalıkları seni bekliyor

Adresini seç,
siparişini hemen getirelim

Hepsiburada’da kayıtlı olan adreslerini Hepsiexpress’te de kullanabilirsin

Tek tıkla kolayca öde

Hepsiburada’da kaydettiğin kartlarınla Hepsiexpress siparişlerini de ödeyebilirsin

Güvenilir İşbirliği

Siparişlerin sana en yakın CaffefourSA’dan
anında kapına gelsin

Kaliteli kargo teslimatının yeni adı

Kargo takibi

Kargolarınızı hepsijet.com’dan takip edebilirsiniz

Merak edilenler

Bulunduğum bölgeye teslimat yapıyor musunuz?

Anlaşmalı olduğumuz kurye ve mağazalarla İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Denizli, Edirne, Antalya, Sakarya, Mersin, Adana, Konya, Eskişehir, Bodrum, Balıkesir, Muğla’nın belli lokasyonlarına hizmet veriyoruz.
Bulunduğunuz bölgeye teslimat olup olmadığını mobil uygulamamız üzerinden teslimat bölgesi seçerek kontrol edebilirsiniz.

Nasıl üye olabilirim?

Hepsiexpress ve Hepsiburada üyeliği ortaktır. Eğer Hepsiburada’ya üye iseniz Hepsiexpress uygulamasını da kullanabilirsiniz. Üye değilseniz Hepsiburada’ya tamamen ücretsiz olarak hemen kolayca üye olabilirsiniz. Ana sayfada sağ üstte yer alan “Giriş Yap veya Üye Ol” sekmesinden "Üye Ol" butonuna tıklayın ve açılan sayfadaki üyelik formunu doldurun. Hepsiburada /Hepsiexpress üyesi olduğunuzda kampanyalardan, indirimlerden, size özel fırsatlardan ve daha pek çok avantajdan herkesten önce haberdar olarak üyelik ayrıcalıklarını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Nasıl sipariş oluşturabilirim?

Hepsiburada mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ alt köşesinde bulunan Hepsiexpress ikonununa tıklayarak Hepsiexpress uygulamasına geçiş yapabilirsiniz. Hepsiexpress siparişinizi oluşturmak için siparişin teslim edilmesini istediğiniz bölgeyi seçmeniz gerekmektedir. Daha önce Hepsiburada üyeliğinize kaydettiğiniz adresler içerisinde teslimata uygun olan adreslerden birini direkt seçebilir ya da yeni bir adres girişi yapabilirsiniz. Adres girişi yaptıktan sonra reyonlardan istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyerek siparişinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Siparişin oluşması için sepetinizdeki ürünlerin minimum toplam tutarı 75 TL olması gerekir.
Sepetinize tüm ürünleri ekledikten sonra siparişin size ne zaman teslim edilmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu adımlardan sonra açılacak olan ödeme seçenekleri ekranından ödeme yönteminizi seçebilir, Mesafeli Satış Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve koşulları kabul ettiğinizi işaretleyerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Teslimat yapılabilecek saat aralığı seçenekleri nelerdir?

Hepsiexpress siparişleriniz için teslimat saat aralığı seçenekleri aşağıdaki gibidir. Teslimat saatleri bulunduğunuz bölgeye ve doluluk oranına göre değişiklik gösterebilir.

10:30-13:00, 13:30-15:30, 16:30-18:30 ve 19:30-22:30

Hangi ödeme seçenekleri ile sipariş verebilirim?

Uygulamamızdan tüm bankalara ait kredi kartlarını kullanarak alışveriş yapabilirsiniz (Kredi kartı puanı kullanarak alışveriş yapılamamaktadır). Banka kartı ve yurt dışı kredi kartları ile sipariş oluşturulamamaktadır.

Kapıda ödeme seçeneğimiz henüz bulunmamaktadır.

Sipariş oluşturmak için minimum tutar nedir?

Hepsiexpress’te siparişin oluşturulabilmesi için sepet tutarının minimum 75 TL olması gereklidir.

Siparişimin teslimatı için taşıma ücreti alıyor musunuz?

Teslimat ücreti 5,90 TL’dir. 150 TL ve üzeri ücretsiz teslimat sağlanmaktadır.

Poşet ücreti var mı?

Hepsiexpress'ten yaptığınız alışverişlerinizde poşet ücreti alınmamaktadır.

Siparişimin teslimatını nasıl yapıyorsunuz?

Hepsiexpress siparişleriniz CarrefourSA ekibi tarafından hazırlandıktan sonra sipariş oluştururken belirttiğiniz teslimat adresinize, HepsiJet kurye araçları ile ulaştırılmaktadır.
Ürünlerinizin teslimatı özel soğutuculu araçlarımız ile sağlanmaktadır.

Dondurulmuş/soğuk tutulması gereken ürünler nasıl gönderiliyor?

Ürünlerinizin teslimatı özel soğutuculu araçlarımız ile sağlanmaktadır.

Siparişin teslimatı sırasında evde yoksam ne olur?

Kurye siparişinizi oluşturma sırasında verdiğiniz adrese uğrama yapar ve adreste size ulaşamazsa sizi arar. Size ulaştıysa ve herhangi bir adrese bırakılmasını isterseniz (bakkal/komşu) belirttiğiniz yere teslimat sağlar.
Size ulaşamazsa sipariş iade edilmek üzere CarrefourSA’ya geri yönlendirilir ve ulaştıktan sonra 1 iş günü içerisinde para iadeniz yapılır. Yapılan para iadesinin kartınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre 2-3 iş günü olarak değişebilir.

Kapıda iade yapabilir miyim?

Teslimat sırasında memnun olmadığınız ürün/ürünleri dilerseniz hemen iade edebilirsiniz. İade işlemi yapılması durumunda 1 iş günü içerisinde para iadeniz yapılır. Yapılan para iadesinin kartınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre 2-3 iş günü olarak değişebilir.

Siparişimde eksik ürün/ürünler olması durumunda ne yapmalıyım?

Siparişleriniz ile ilgili tüm konular için Hepsiexpress’in canlı yardım seçeneği ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürün stokta yoksa ne olur?

Sipariş ettiğiniz ürünün stoğunun bitmesi, temin edilememesi durumunda sizi arayarak alternatif ürün önerisi yapılacaktır.

Siparişim belirttiğim saat aralığında gelmezse ne yapabilirim?

Eğer siparişiniz belirtilen saat dilimi içinde teslim edilemezse bir sonraki saat diliminde teslimatı yapılacak olup size de SMS gönderilerek bilgilendirme yapılacaktır. Bu zaman dilimi sizin için uygun değilse Müşteri Hizmetlerimize ulaşarak siparişi iptal edebilirsiniz. Belirlenen yeni saat aralığında ürünlerin adresinize teslim edilememesi durumunda ve kuryenin size ulaşamaması halinde sipariş iade edilmek üzere CarrefourSA’ya geri yönlendirilir 1 iş günü içerisinde para iadeniz yapılır. Yapılan para iadesinin kartınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre 2-3 iş günü olarak değişebilir.

Siparişime sonradan ürün ekleyebilir miyim?

Siparişiniz onaylandıktan sonra ürün ilavesi yapılamaz.

Siparişimdeki ürünü nasıl iptal edebilirim?

Siparişiniz henüz hazırlanma aşamasına girmemişse siparişi ya da siparişteki herhangi bir ürünü iptal edebilirsiniz. İptal edilen ürün(ler) bedeli kartınızdan çekilecek tutardan düşülecektir.
Sipariş eğer "hazırlanıyor" ya da "yola çıktı" statüsündeyse iptal edilemeyeceğinden kuryeden ürünü direkt kapıda teslim almayarak iade edebilirsiniz. İade işlemi yapılması durumunda 1 iş günü içerisinde para iadeniz yapılır. Yapılan para iadesinin kartınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre 2-3 iş günü olarak değişebilir.

Başa dön