Kuru hurma çeşitlerinden biri olan Medjoul hurması, iftar sofralarında en çok tercih edilen hurmalar arasında yerini alır. Tadı ile Türk damak zevkine uygun olan hurma cinsi, besleyiciliği ile de ön plana çıkar. Medjoul hurması, sade tüketimin yanında oldukça geniş bir alanda kullanıma da uygundur.

Medjoul Hurmasının Özellikleri Nelerdir?

Doygun bir tada sahip olan Medjoul hurması, çeşitli bölgelerde yetişen bir hurma cinsidir. Filistin’den Medine’ye kadar birçok bölgede yetiştirilen meyve, yetiştirildiği bölgeye göre lezzet ve görünüm açısından farklılık gösterebilir. Hurma cinsi; Filistin, Ürdün ve Medine Medjoul hurması olarak üç farklı çeşitte temin edilebilir. Filistin ve Ürdün Medjoul hurması lezzet ve irilik açısından birbirine benzer niteliktedir. İnce kabuklu, siyah renkli ve doğal şekerli bir tada sahip olan besin, bol etli yumuşak hurma cinslerindendir. Orta boy iriliğe sahip olmasına rağmen küçük çekirdekli olduğu için et oranı benzerlerine nazaran yüksektir. Kolay yenir ve yoğun tadı ile oldukça doyurucu bir lezzete sahiptir. Medine Medjoul hurması ise parlak koyu kahverengi olup lezzeti ile özel cins hurmalardan biri kabul edilir. Kudüs hurması olarak da bilinen Medine Medjoul hurması, orta sertlikte kıvama ve hafif bir aromaya sahiptir. Ürdün hurması gibi küçük çekirdeği sayesinde bol etli ve yoğun şekerli olan hurma çeşidi, lezzeti ile severek tüketilir.

Medjoul Hurma Çeşitleri

Medjoul hurmaların fiyatları gramaj ve markalarına göre değişiklik gösterir. Özel tüketim için küçük paketlerde hazırlanan ürünler 250 gramdan başlayıp 300 gram ve 500 gram ambalaj seçenekleri ile bulunabilir. Atıştırmalık olarak veya ikramlık tercih edebileceğiniz ürünler, özel paketlenmiş hazır kutulu ürünler olarak karşınıza çıkar. 500 gram ve üzerinde hazırlanan paketler arasında ise hazır ambalajlı ürünlerin yanında açıkta satılan ürünlere de erişebilirsiniz. Kiloyla istenilen miktarda alınabilen ürünler, sipariş sonrası paketlenip gönderilir. İftarlık olarak tercih edilen ürünler arasında Medine veya Kudüs Medjoul hurma çeşitlerini kolaylıkla bulabilir, farklı satıcılardan istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Hurma çeşitleri arasında vakumlu paketlerde satılan ürünleri bulabilirsiniz. Hava almadığı için doğal lezzetini koruyan bu ürünleri de farklı gramaj seçenekleri ile temin edebilirsiniz. 

Medjoul Hurmasının Faydaları ve Tüketimi

Diğer hurma cinslerinde olduğu gibi Medjoul hurması da besin değeri yüksek kuru meyvelerden biridir. Sade hâliyle iftar sofralarında tüketilen besin, gün içinde yenebileceği gibi çay veya kahve yanında ikramlık olarak da sunulabilir. Özellikle şekerli bir tada sahip olduğu için atıştırmalık olarak tercih edilir. Farklı kuru meyveler ve bal gibi besinler ile macun yapılarak şifa amaçlı tüketilir. Mutfakta ise tatlı ve hamur işi yapımında tercih edilebilen ürün, daha sağlıklı ve doğal tarifler hazırlamak isteyenlere hitap eder.

Kolay kullanımının yanında vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan hurmanın faydaları şöyledir:

  • Yüksek oranda lif içeren Medjoul hurması, sindirim sistemini çalıştırarak mideyi rahatlatmaya yardımcı olur. Midede ve bağırsaklarda şişkinlik oluşmasını engeller ve hazmı kolaylaştırır.
  • A, E, B, C vitaminlerini içeren önemli bir kaynaktır. Özellikle B grubu vitaminlerinin tamamını içererek bünyeyi güçlendirmeye yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum ile vücut direncini arttırarak çocukların gelişimine katkı sağlar. 
  • Demir, magnezyum, protein, sodyum gibi mineralleri içerir. İçerdiği şeker ve karbonhidrat ile doğal bir enerji kaynağıdır. Enerji seviyesini yükselterek bünyeyi güçlendirir ve içerdiği demir ile kansızlık tedavisinde yardımcı olur.
  • İçeriğindeki A vitamini ve beta-karoten ile hafızaya iyi gelen besin, uzun süreli tüketimde zihin zayıflığının azaltılmasına katkı sağlar.
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Medjoul Hurma

.
Türü
Malatya Pazarı Murat Palancı Hurma
Şifa-i Hurma Hurma
Malatya Pazarı Kuruyemişçilik Hurma
Adnan Efendi Hurma
Doğal Siparişim Hurma
Malatya Pazarı Palancı Hurma
Payitaht Hurma Hurma
Medine
Mebrum
Kudüs
Acve
Medjoul
İran
Hudri
Sugay
Sukkari
Meşruk
Safavi
Hurma
Amber
Bağdat
Berni
Cezayir
Karışık
Tunus
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 28 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003