12 Ocak 1905 tarihinde dünyaya gelen Hüseyin Nihal Atsız; Türk edebiyatının farklı ve oldukça özel yazarlarından biridir. Aslen Karadeniz kökenli olmasına karşın İstanbul'da doğmuş ve çocukluğunu burada geçirmiştir. Oldukça disiplinli, ciddi bir askeri kültür içinde yetişen Atsız, asker bir babanın çocuğu olarak yetiştirilme tarzına her daim bağlı yaşamayı tercih etmiştir. Çocukluğundan getirdiği bu özellikler ise hem yaşamına hem de yazınına net bir şekilde yansımıştır.

Yetiştiği kültüre bağlı kalan Hüseyin Nihal Atsız, askeri tıbbiyeyi bitirdikten sonra farklı meslek dallarında şansını denemiştir. Bu meslek dalları arasında katiplik, öğretmenlik gibi farklı işler yer almıştır. Ancak çalıştığı bu dallarda aradığını bulamamış ve en son olarak edebiyat fakültesini bitirmiştir. Usta yazar fakülte günlerin Mehmet Fuat Köprülü ile tanışarak belki de hayatının dönüm noktasını yaşamıştır. Hem hocası hem de iyi bir arkadaşı olarak Köprülü'ye uzun yıllar asistanlık yapma fırsatı bulmuştur. Mehmet Fuat'ın himayesinde edebi çalışmalarına başlayan Atsız uzun yıllar kendinden konuşturacak eserlere ilk imzasını da bu dönemde atmıştır. 

Atsız Mecmuası adı ile yayınlanan dergi, Hüseyin Nihal Atsız'ın edebi çalışmalarının ilk filizlerini vermesine olanak sağlamıştır. Yayıncılık hayatına Mehmet Fuat Köprülü ve daha pek çok usta yazarı yayınlama şansı ile başlayan Atsız 1925 yılında çıkan bu ilk çalışması ile beğeni toplamıştır. Atsız Mecmuası'nda edebi çalışmaların yanı sıra siyasi fikirlerini de ortaya koymuştur. Özellikle dönemin devlet adamlarına hitaben yayınladığı açık mektuplar dikkat çekmiştir.

Daha sonra Atsız Mecmuası kapatılmış ve yayıncılık faaliyetlerine devam eden yazar, Ötüken adlı başka bir dergi ile tekrar okuyucu ile buluşmuştur. 1941 yılında Dalkavuklar Gecesi adlı kitap, 1959’da ise Z Raporu adlı eser yayınlanmıştır. Bozkurtların Ölümü adlı eserinde ise kahraman Kürşat'ın Çin esaretinden kurtuluşunu epikbir tarzda anlatmıştır.

Hüseyin Nihal Atsız kitapları arasında başyapıt sayılabilecek eser ise kuşkusuz ki Ruh Adam'dır. Yazıldığı dönem ve koşullar göz önüne alındığında Atsız'ın post modern edebiyat için ilk adımları attığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ruh adam disiplinli hayat tarzı ve içsel boşlukları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Bu roman aynı zamanda otobiyografik özellikler taşıması açısından da önem taşımaktadır. 

Hüseyin Nihal Atsız

35 ürün var
  1. Yazar
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Fırsat Ürünleri
  4. Ürün Puanı
  5. Basım Dili
  6. Boyut
  7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60000224/80295174/80295219
BAŞA DÖN