Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İlahi Komedya 3’lü Set - Özel Kutulu - Dante Alighieri

Altın Kitaplar
190,00 TL %30
133,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (31)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

135,00 TL
144,56 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501772/1501774
İlahi Komedya 3’lü Set - Özel Kutulu - Dante Alighieri

Dante'nin, geç Orta Çağ döneminden başlayıp, yüzyıllar boyu tüm dillere çevrilmiş olan başyapıtı İlahi Komedya, insanlığın her daim farklı kavramlar üzerinden betimlediği diğer dünyayı şiirsel bir dille anlatıyor. Dünyanın en önemli edebi eserleri arasında bulunan ve matbaanın Avrupa'ya gelmesinden önce el yazmalarıyla çoğaltılan efsanevi eser, 14 yılda tamamlanırken her açıdan öncü bir seri olarak gösteriliyor. İlahi Komedya 3’lü Set, özel kutulu olarak Feridun Timur'un çevirisiyle Altın Kitaplar koleksiyonunda da kendine yer ediniyor  

İnsanlığın Erdemlerine Farklı Dünyalardan Bakan Eşsiz Bir Seri

Dünyaca ünlü İtalyan şair Dante'nin, din, toplum, insan doğası, kültür, aşk gibi temalar üzerinden oluşturduğu 3 ayrı kitabı kapsayan İlahi Komedya, Cennet, Araf ve Cehennem yapıtlarından meydana geliyor. Üçlemenin en ünlüsü olan Cennet, 7 katı birbirine geçmiş, toplamda 10 kattan oluşan ve sadece insanlığın tüm erdemlerine erişmeyi başaranların Tanrı'ya daha da yaklaştığı bir düzeni anlatıyor. Cennet ve Cehennem arasında kalan Araf'ta, 7 ayrı günahla çevrili kötü taraftan iyiye geçmek için çekilmesi gereken acılardan bahsediliyor. Dante'nin Cehennem olarak adlandırdığı eserinde ise gittikçe daralan 9 sarmal dairede günahkârların çektikleri acılar eşine az rastlanır tasvirlerle okuyucuya aktarılıyor. Eserlerin tümünde Dante'nin dinlerden ve Orta Çağ'a ait mistik hikayelerden esinlendiğini farketmek mümkün. Haliyle İlahi Komedya, dinler ve kültürler arasında köprü kurmayı başarmış benzersiz bir eser görevi görüyor. 

Yazar Hakkında

Dante Alighieri'nin doğum tarihi net olarak bilinmemekle birlikte tahmini olarak yapılan hesaplamalara göre 11 Mayıs veya 11 Haziran 1265 yılında Floransa'da dünyaya geldiği düşünülüyor. Kalıcı şekilde düzenli kayıtlar tutmanın çok zor olduğu bir dönemde yaşayan Dante hakkındaki neredeyse tüm bilgiler tartışmalı bir hale geliyor. Örneğin; soylu bir ailenin oğlu olan şairin kilisede eğitim aldığı düşünülse de bu bilginin tam olarak doğruyu yansıtmadığı söyleniyor. Kendisi hakkındaki diğer bir tahmin de 1321 yılında sıtmadan dolayı öldüğü yönünde.Dünya edebiyat tarihini başyapıtları arasında yer alan İlahi Komedya, Dante Alighieri'nin epik şiirlerinden oluşmaktadır. Cehennem, Araf ve Cennet bölümlerinden oluşan eser, Altın Kitaplar tarafından da yayımlanmıştır. Yeni kapakları ve yeniden düzenlenen içeriğiyle satışa sunulan bu üç kitap, şimdi şık kutusunda raflarda yerini alıyor.

Dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan İlahi Komedya üç bölümden oluşur: Cehennem, Araf ve Cennet. Dante Alighieri, hiçbir zaman sevgili Floransa’sına dönemediği o meşum sürgün yıllarında yazdığı ve öteki dünyaya yaptığı düşsel geziyi anlattığı bu eserinde genç yaşında kaybettiği biricik aşkı Beatrice’sini ararken, bir yandan tanrısal düzenin gizlerini, bir yandan da antik çağların ezoterik sırlarını çözmeye çalışır. Elinizdeki kitap, Dante’nin Cennet’e yaptığı yolculuğun öyküsüdür.

Cennet, ilk yedi katı iç içe geçmiş yedi gökten oluşan, on katlı, kâinatın tümünü saran, ötesi olmayan en yüce yapıdır. Maddeden tamamen arıdır. Yalnızca duyularla algılanır, çünkü saf ışığın sarıp sarmaladığı, zaman mefhumunun olmadığı bir dünyadır. Dante’ye Cennet yolculuğunda Araf’ın tepesinde Vergilius’un yerini alan Beatrice eşlik eder. Şair ilk yedi katı geçip de sekizinci ve dokuzuncu katlara geldiğinde bu yolculuk boyunca neden sürekli olarak tarihi şahsiyetleri gördüğünü öğrenir. Bu tanrısal bir sırdır ve ancak ahlak ve erdem sahibi inanlı kimselere bahşedilmiş ruhsal bir taçlandırmadır. Ve son kata ulaştığında ise çiçekli iki sahil arasında süzülen bir ışık nehriyle karşılaşır. Burası ezeliyetin ve ebediyetin sahibi Tanrı’nın katı, sonsuz ışığın kaynağı arşıâlâdır.

On dört yılda tamamlanan, iki asır boyunca sayısız defa elyazmaları halinde çoğaltılıp matbaanın icadından beri de aralıksız olarak basılıp bilinen bütün yazılı dillere çevrilen Cennet, Dante’nin de söylediği gibi, “Hem yerin hem göğün elinden çıkmış kutsal bir manzumedir.”

İLAHİ KOMEDYA - CEHENNEM

İLAHİ KOMEDYA – ARAF

İLAHİ KOMEDYA - CENNET

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Dante Alighieri
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000BP228
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön