Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İstanbulmuz
İstanbulmuz Hass Avokado Fidanı Tüplü

İstanbulmuz Hass Avokado Fidanı Tüplü

İstanbulmuz
299,99 TL
( / adet)
%
Loading interface...
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34001394

Hass Avokado Fidanı Tüplü Ağacı

 • Yayvan yapıda gelişme göstermekte ve orta büyüklüktedir.
 • Dışı sert, pütürlü olup olgunlaşırken koyu kahverengiye dönmektedir.
 • Meyve iç rengi hafif sarı renktedir.
 • Meyve ağırlığı 150-350 g olup, yumurta veya armut şekillidir. Hasat zamanı kasım – haziran ayları arasında yapılır.
 • Meyve etinde, yağ içeriği % 18-20 ve kuru madde içeriği % 27–29 arasında değişmektedir.
 • Çiçeklenme A tipidir.
 • 1 °C soğuğa kadar dayanıklı olup, rüzgarlı ve soğuk havalarda meyveler zarar görür.
 • Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır.
 • Taşımaya uygunluğu çok iyidir.
 • Tozlayıcı olarak Bacon cinsi kullanılabilir.
 • Gönderilen fidanlarımız 3 yaşlarındadır. Gönderilen fidanlarını saksı üzerinde kalan boyu 60-80 cm 'dir.
 • Fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır. Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.

AVOKADO YETİŞTİRİCİLİĞİ

Genellikle yayvan fakat bazen belirgin şekilde dikine gelişme gösteren, her dem yeşil 20 metreye kadar yükselen ağaçlardır. Avokado yaprağı, oval, mızrağımsı, yumurtamsı şekildedir. Küçük, yeşil-sarımtırak çiçekler salkım uçlarında oluşur. Tam açılmış bir avokado çiçeği 1 cm genişliğinde 6-7 mm uzunluğundadır. Avokado meyveleri değişik şekil, renk ve büyüklüktedir. Meyve iriliği 200-600 gram arasında değişir. Meyveler yuvarlak, oval veya armut şeklinde olabilir. Kabuk rengi hafif sarımtırak yeşilden koyu yeşile, kahverengi kestane renginden, erguvani siyaha kadar değişir. Kabuk yüzeyi düz veya pürüzlü olabilir. Meyve eti açık sarı - krem renginde olup kabuğa doğru yeşilimsidir. Meyve eti yüksek oranda yağ içerir. Her meyvede tek bir çekirdek bulunur.

İKLİM İSTEĞİ

Avokado fidanları, kışların ılık geçtiği tropik ya da tropik iklimin hakim olduğu bölgelere yakın alanları tercih ederler. Kış donları, çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki düşük hava sıcaklıkları, ani sıcaklık değişiklikleri ve sert rüzgârlar bitki gelişimini olumsuz etkiler ve ölümüne sebep olabilir. Soğuğa dayanıklılık çeşitlere göre değişmekle birlikte -1 ile -6 dereceler arasında farklılık gösterir. Güçlü rüzgarların hakim olmadığı ya da rüzgarlarda korunan, fazla soğuk olmayan bölgelerde yetiştirilebilirler.

TOPRAK İSTEĞİ

Avokado ağacı için istenen toprak tipi hafiften ağıra kadar yapısı değişen geniş bir aralıkta değerlendirilebilir. Tavsiye edilen toprak tipi derin, drenajı iyi olan, bilhassa kumlu-tınlı, alüvyonlu, nötre yakın ya da hafif asit reaksiyonlu topraklardır. İstenen taban suyu seviyesi 1,5 – 2 m. kadardır.

DİKİM

Avokado için 7 x 7 metre, 6 x 6 metre dikim aralığı tercih edilebilir.

GÜBRELEME

Avokado fidanları, dikimden sonra ilk gelişmeye başladıkları andan itibaren gübrelenmeye başlanmalıdır. En yaygın kullanılan gübreler azotlu gübrelerdir. Genç ağaçlarda azotlu gübreleme her yıl artan miktarlarda ve dikkatli yapılmalıdır. Gübreler genç ağaçların gövdesine temas ettirilmemeli, gövdeden 20-50 cm uzaklıktaki taç izdüşümüne verilmelidir. Her gübre uygulamasını az ve kontrollü bir sulama izlemelidir. Verime yatmış ağaçlarda azot ihtiyacı en çok çiçeklenme ve meyve tutumu sırasındadır. Azotlu gübrenin tamamı Şubat ayı içerisinde yağışlarla birlikte verilebildiği gibi 2-3 defada Şubat-Mayıs-Haziran döneminde de verilebilir.

SULAMA

İklim ve toprak yapısına göre fidanlar 3-10 gün ara ile kök bölgesini ıslatacak kadar sulanmalı, fazla sulamadan kaçınılmalıdır. Özellikle dikiminin sağlandığı ilk yıllarda 2-3 günde bir mutlaka sulanmalıdır. Avokadolar, en fazla Temmuz-Ağustos aylarında suya ihtiyaç duyarlar. Bu aylarda susuz bırakıldıkları takdirde şiddetli meyve dökülmeleri ortaya çıkar.

BUDAMA

Genellikle avokadolar için sistemli bir budama yöntemi izlenmez. İlk birkaç yıl dengeli bir taç gelişimi sağlanmak amacıyla, özellikle dikine gelişme gösteren çeşitlerde, sürgün uçları koparılarak veya kesilerek bu eğilim kırılmalıdır. Tepe kısmın kesilmesi dışında genç ağaçların budama istekleri azdır.

Cins Avokado
Uzunluk 120 cm
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV00001BPOCZ
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön