2020 yılında en çok okunan kitaplar

Teknoloji dört bir yanımızı sarsa da kitapların yeri başka. İster klasik ister yeni olsun; kitaplardan vazgeçmeyenler için 2020 yılında en çok okunan kitaplar karşınızda!

Körlük – Jose Saramago

Nobel edebiyat ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago, 25 yıl önce kaleme aldığı Körlük ile 2020’nin en çok okunan kitaplar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. İsminden de anlaşıldığı gibi körlüğün, salgın bir hastalık gibi tüm toplumu ele geçirdiği bir dönemi konu alan eser halihazırda yazarın en ünlü kitapları arasında.

Tüm ülkeyi ele geçiren körlük, beraberinde kaosu getirir. Düzenin komple yıkıldığı bir ortamda insanların en önemli derdi hayatta kalmaktır. Tüm bu kaosun içinde 7 kişiye odaklanan yazar, tüm eseri sadece nokta ve virgül kullanarak kaleme aldı.

Jose Saramago’nun bu heyecanlı ve çarpıcı eserine ulaşmak için Hepsiburada sayfalarını ziyaret etmeniz yeterli.

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali eserleri ölümünden 73 sonra bile hala en çok okunan kitaplar listesinde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç yılı etkisi altına alan Kürk Mantolu Madonna’dan sonra 2020 yılının en çok okunanlarından biri de yine bir Sabahattin Ali eseri oldu: İçimizdeki Şeytan.

Bir aşk hikayesi özelinde kendi döneminin yani 40’lı yılların ideolojik problemlerini irdeleyen Sabahattin Ali, Ömer ve Macide’nin arasındaki çekimi, eşsiz betimlemeleriyle okurun içine işliyor. Eserde kaleme alınan karakterlerin, dönemin sanat ve edebiyat dünyasından esinlenildiğini de belirtelim.

İçimizdeki Şeytan‘ı okumak isteyenler veya çoktan okumuş olanlar için kütüphanenin baş köşesine yerleşecek bu ölümsüz eser Yapı Kredi Yayınları ile baskılara devam ediyor.

En çok okunan kitaplar

1984 – George Orwell

Bu kitap yıllardır en çok okunan kitaplar listesinde yer almaya devam ediyor: 1984. Tam anlamıyla bir klasik olarak nitelendirebileceğimiz George Orwell klasiği bir distopyayı anlatıyor.

Hem İngiliz hem de Dünya Edebiyatı için yakın dönemin en önemli isimlerinden olan Orwell, 1984 ile tabiri caizse bir kabusu anlatıyor. Bireyselliğin ortadan kalktığı ve zihin kontrolünün tüm toplumu etkisi altına aldığı eser, Hollywood filmlerinden alışık olduğumuz bilim-kurgu filmlerine esin kaynağı olacak detaylara sahip.

Kurgusuyla ve detaylarıyla tek seferde okuyacağınız türden bir kitap olan 1984, Can Yayınları ile yeni baskılara devam ediyor.

En çok okunan kitaplar

Simyacı  – Paulo Coelho

Geçtiğimiz 33 yıl gösteriyor ki Simyacı’nın hikayesi yıllar boyunca anlatılmaya devam edecek. Brezilyalı yazarın kaleme aldığı bu eser şu an 7 milyonun üzerinde satış adetine sahip.

Endülüslü bir çobanın piramitlere kadar uzanan hikayesini anlatan Coelho, kendi yolunu çizmek üzerine fenomen sayılabilecek bir eser yaratmış durumda. Santiago isimli bu çobanın hayatını ve yolculuğunu masalsı bir tatta okumak için bizce daha fazla beklemeyin.

Can Yayınları ile yeni baskılarına doğru dört nala koşan Simyacı, uzun yıllar boyunca da bu istikrarı koruyacak gibi.

En çok okunan kitaplar

Martin Eden – Jack London

Sosyal sınıf farklarının derinlemesine işlendiği Martin Eden, yazarın birçok eseri ile birlikte klasikler arasında yerini almış durumda. Yayına girmesinin 112. yılında okunma sayıları katlanarak artan Martin Eden, Jack London okumayı sevenlerin listesinin ilk sırasına yazılmalı.

Yarı otobiyografik olarak nitelendirilen eser, aslında Jack London’ın hayatından önemli detaylara sahip. Martin isimli ana karakterin aşk için neler yapabileceğini okuduğumuz roman, sosyal sınıf geçişlerinin mümkün olabileceğini Jack London üslubuyla anlatıyor.

İş Bankası Kültür Yayınları halihazırda eserin yeni baskılarını devam ediyor. Henüz okumamış olanlar için Martin Eden Hepsiburada sayfalarında yeni okuyucularını bekliyor.

En çok okunan kitaplar

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Otoritelerce yazılmış en iyi bilimkurgu romanlarından biri olarak tanımlanan Fahrenheit 451, yazar ve eleştirmenlerin hakkında yazmaya zorlandıkları bir eser. Zorlanıyorlar çünkü eserin mükemmeliyeti karşısında kuracak bir cümle bulamıyorlar.

Yazarın distopyasının anlatıldığı eser, kitap okumanın yasak olduğu ve basılı tüm kitapların toplanıp yakıldığı bir evreni anlatıyor. Bu evrende görevi yangın söndürmek değil kitap yakmak olan itfaiyeci Montag, küçük bir ışıltı ile birlikte sorgulamaları ile başlasa kalıyor. Montag’ın aydınlanmasını okuduğumuz eser şimdi kadar birçok kez film olarak uyarlandı.

Fahrenheit 451‘i okumak için sabırsızlananlar için İthaki Yayınları yeni baskıları ile kütüphaneleri doldurmaya  devam ediyor.

En çok okunanlar dışında her yıl yüzlerce yeni eser ve çeviri de kütüphaneleri doldurmaya devam ediyor. “ben bunları çoktan okudum” diyorsanız Hepsiburada’nın “Kitaplar” kategorisi sizin için yeni bir esere ev sahipliği yapıyor olabilir.

Okumaktan sıkılanlara ise en iyi Netflix yapımlarını listelediğimiz içeriğimiz yardımcı olabilir.