Akıllı Ev Nasıl Kurulur?

 

Akıllı evler, uzun zamandan beri var olan bir kavram olarak yerini koruyor. Pek çok önemli işi, herhangi insan müdahalesi olmadan otomatik olarak yapabilme kapasitesine sahip olan bu evler; ev iç ısıyı dış ortama göre ayarlayabiliyor, perdeleri veya panjurları ışık durumuna göre otomatik olarak açıp kapatabiliyor ve hatta bahçesi olan evlerin bahçe sulama işlerini bile otomatik olarak yapabiliyor. Tüm bu kolaylıklara ulaşmak, elbette ki maddi anlamda her zaman kolay olmuyor.

Peki, bir akıllı evin sunduğu kolaylıklara normal bir evde sahip olabilmek mümkün mü? Normal evlerde de akıllı evlerdeki sistemlerin bir kısmına veya tamamına sahip olunabiliyor mu? Bu sorulara verilecek cevap: “Tabii ki evet…” Akıllı evlerde kullanılan; konfor ve aynı zamanda güvenlik de sağlayan sistemlerin tamamının veya bir kısmının entegre veya bağımsız olarak kullanılması sağlanabiliyor. Ayrıca, gelişen İnternet altyapısı ve akıllı telefonların insan hayatına kattığı kolaylıklar sayesinde bu sistemlerin çok daha kolay kontrol edilmelerine imkân sağlanıyor.

Akıllı ev sistemleri, birbirleri ile haberleşme yeteneği olan farklı yapıların bir arada çalışmasını sağlıyor. Her yerden ve her zaman kolay ulaşılabilir ve yönetilebilir olan bu sistemler sayesinde aydınlatma, güvenlik ve ısıtma sistemlerine kadar konfor sağlayan her şeyin, hem otomatik hem de kontrol altında olması sağlanıyor.

Evlerde kullanılan küçük akıllı cihazlar, hayatı kolaylaştırıyor.

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi

Kaynak: Automation Globes

Otomasyon sistemi, akıllı ev sistemlerinin bir arada yönetimini sağlayan ana yazılım olarak dikkat çekiyor. Sistem, kendisine bağlı olan akıllı cihazların belirlenen program çerçevesinde yönetilmesinde önemli rol üstleniyor. Güvenlik, aydınlatma , ısıtma ve soğutma sistemleri ile beraber varsa sulama sistemlerini de çalıştırma ve durdurma işlemlerini yürütüyor.

Akıllı ev sistemine eklenebilen pek çok yararlı küçük özellik ile inanılmaz ciddi boyutta kolaylıklar elde edilebiliyor.  Akıllı prizler ile fişte takılı unuttuğunuz aletleriniz, sorun olmaktan çıkıyor. Benzer şekilde, su basma dedektörleri, siz evde yokken oluşan su basma tehlikesini algılıyor; mobil cihaz üzerinden sizi haberdar ederken aynı zamanda motorlu vanadan suyu kapatabiliyor. Panjur ve perdelerin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan sistemler ve evdeki elektronik aletleri sesli komutlar ile çalıştıran sistemler de sağladıkları kolaylıklar ile pek çok kullanıcının tercihi oluyor.

Akıllı kameralar, mobil cihazlar üzerinden yönetilebiliyor ve izlenebiliyor.

Akıllı Güvenlik Sistemi ve Akıllı Kameralar

Kaynak: White House

İnsanların kendilerini evlerinde güvende hissetmelerini sağlamada akıllı güvenlik sistemleri, büyük yer tutuyor. Genellikle akıllı kamera sistemleri ve çeşitli sensörler ile donatılan bu sistemler, kullanıcılarına güvenlik adına pek çok avantaj sağlıyor. Uzun süreli kayıt yapabilme özelliği de sunan akıllı güvenlik sistemleri, aynı zamanda mobil cihazlar ile yönetilebiliyor ve İnternet üzerinden izlenebiliyor. Bu sayede kapıda kimin olduğu veya kimin ne saatte geldiği gibi bilgilere kolayca ulaşılabiliyor. Sensörleri sayesinde uyarı sistemlerini harekete geçirebilen sistemler de mobil cihazlar üzerinden uyarı verebiliyor ve güvenlik birimlerini uyarabiliyor.

Akıllı kilit sistemleri de bu sisteme dâhil kolaylıkların en çok kullanılanı olarak dikkat çekiyor. Anahtar kullanmaya gerek kalmadan kapı açmaya yarayan sistem, anahtar taşımayı ortadan kaldırıyor. Ayrıca, kapıda kalan bir yakınınıza sistem sayesinde uzaktan kapı açabilme olanağı sunuyor.

Akıllı ısı sistemleri sağladıkları enerji tasarrufu ile dikkat çekiyor.

Akıllı Isı Sistemleri

Kaynak: elanhomesystems

Isı ve dolayısıyla enerji tüketimi konusu, ev ekonomisi bakımından en önemli kalemlerin başında yer alıyor. Akıllı ev sistemleri sayesinde ısı ve enerjinin doğru şekilde harcanması konusunda büyük avantajlar elde ediliyor. Bu sistemler sayesinde ev içi ısısının istenilen bir oranda tutulması, günün farklı bölümlerinde ısının ayarlanması, evde kimse olmadığı zamanlarda kapatılması gibi pek çok kolaylığa otomatik olarak ulaşmak mümkün hâle geliyor. Tüm bu düzenlemeler sonucunda enerji konusunda hatırı sayılır düzeyde bir tasarruf sağlanıyor.

Kombi ve klimaların bağlı olduğu akıllı ısı sistemi, ev sakinlerinin yerlerini algılayarak yazın klimaları; kışın kombiyi uygun seviyede çalıştırıyor. Böylece eve gelindiğinde ideal bir sıcaklık ile karşılaşılıyor. Bu sistem sayesinde cihazların aşırı seviyede çalışmaları önlenerek, enerji tasarrufu sağlanmasının yanında cihazların ekonomik ömürleri de uzatılmış oluyor. Akıllı radyatör vanaları gibi çözümler ile evin farklı bölümlerinin farklı ısı seviyelerinde olması bile mümkün hâle geliyor.

Akıllı Aydınlatma Sistemleri

Kaynak: VideoBlocks

Akıllı aydınlatma sistemleri, güvenlik sistemleri kadar rağbet gören sistemler olarak oldukça fazla kullanılıyor. Tercih sebeplerinin başında sağladığı enerji tasarrufu geliyor. Sistem, özellikle iç hacmi büyük olan evlerde tercih ediliyor. Sahip olduğu sensörler sayesinde sadece kullanılan yerleri aydınlatma özelliği içeriyor. Hareket sensörleri sayesinde gece kalkıldığında kullanılan bölgeyi aydınlatarak, kullanıcılarını elektrik düğmesi arama zahmetinden kurtarıyor. Benzer şekilde, eve ilk girildiğinde de ışıkları otomatik olarak açacak şekilde programlanabiliyor.

Büyük teknoloji firmalarının çoğu, evlerde kullanılan bu tür akıllı çözümler üzerinde uzun zamandır kafa yoruyor ve ortaya her geçen gün yeni yeni akıllı ev sistemleri ve akıllı cihazlar çıkıyor. Hayatı daha kolay hâle getiren, zaman ve enerji gibi konularda tasarruf elde edilmesini sağlayan cihazlar, teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde hızla gelişiyor ve çeşitleniyor. Bu küçük sistemler sayesinde yaşanılan ev, akıllı bir ev olmasa bile akıllı evlerde kullanılan pek çok özelliğe sahip olunmasını sağlıyor.