Akıllı Telefon ile 360 Derecelik Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar ile en sık yapılan aktivitelerden birisi, fotoğraf çekimi oluyor. Gün içinde elimiz, her fırsatta kamera butonuna gidiyor. Gördüklerimizi, yaşadığımız eğlenceli anları ve elbette en çok da kendimizi çekiyoruz. Sosyal medyada paylaştığımız fotoğrafları kişiselleştirmek için de birçok farklı yol bulunuyor. Çoğu zaman uygulamalardaki görsel efektler, yazılar ve çıkartmalar ile fotoğrafları özgün bir hâle getirmeye çalışıyoruz. Peki bunlardan sıkılıp yeni kadrajlar ya da yeni teknikler denemek istediğiniz anlar olmuyor mu? Sosyal medyada fark yaratmayı seviyorsanız yeni fotoğraf trendleri arasında öne çıkan 360 derece çekim metodunu deneyebilirsiniz.

Özel Kamera Sistemlerine İhtiyacınız Yok

360 derece fotoğraflarla ilgili yaygın bir yanlış bilgi var. Birçok insan bu çekim tekniğini gerçekleştirmek için yeni nesil teknolojilere sahip kameralar ya da çoklu lens sistemlerine ihtiyaç duyulacağını düşünüyor. Oysaki böyle bir durum söz konusu değil. Bu tip altyapılar, genellikle 360 derece videolar için kullanılıyor. Video çekim süreci, zamana yayılan bir işlem olduğundan aynı anda birçok açıya odaklanmak gerekiyor. Bu nedenle fotoğraftan farklı olarak, bir araya gelmiş çoklu kamera sistemlerine benzer profesyonel donanımlara ihtiyaç duyuluyor. 360 derece fotoğraflarda ise birçok farklı kare yakalanıp, özel yazılımlarla küresel bir formatta birleştiriliyor.

360 derece fotoğraf çekimi için güncel akıllı telefon modellerinin kameraları, rahatlıkla kullanılabilir.

Küre fotoğraf (photo sphere) olarak da adlandırılan 360 derece fotoğrafların oldukça profesyonel göründüğünü düşünebilirsiniz. Bu tip fotoğrafları özel kılan, aslında onların birleştirilme aşamasıdır. Birçok fotoğrafı ideal bir düzen eşliğinde birleştirip doğru yerlerden kaynaştırmak, zor bir işlem olsa da artık bu işlemi bizim için yapan akıllı uygulamalarımız var. Fonksiyonel uygulamalar, sizi çekim aşamasında yönlendirmekle kalmayıp, çekilen görüntüleri pratik bir şekilde küre hâline de getirebiliyor. Çoğu aynı mantık ile çalışan 360 derece fotoğraf çekme uygulamalarının değişik versiyonlarını Play Store ve App Store gibi platformlarda bulabilirsiniz.

Çekim İşlemi Son Derece Kolay

Akıllı telefonlar, bu konuda da tüm işi sizin yerinize yapıyor. Basit arayüz tasarımlarına sahip uygulamalar sayesinde üst düzey fotoğrafçılık bilgisine gerek duymadan şık çekimler yapabilirsiniz. Uygulamaların çekim süreçleri hemen hemen hepsinde benzer olduğu için bir uygulamayı öğrendiğinizde diğerlerini de rahatlıkla çözebilirsiniz. Örnek olarak Android ve iOS’ta kullanılabilen Google Street View uygulaması üzerinden gidebiliriz. Uygulamayı açtığınızda ekranda bir kılavuz çember ve nokta gözünüze çarpar. Yapmanız gereken sadece bu noktayı çemberin içine hizalamaktır. Her çekimden sonra uygulama, size yeni bir çekim alanı belirler.

Çekim için akıllı telefonu göz hizasında tutup, ellerinizi dirseklerinizle desteklemeniz, işinizi oldukça kolaylaştırır.

Telefonu kendinize olabildiğince yakın konumda tutmaya ve ayaklarınızın sabit kalmasına özen göstermelisiniz. Çekime bu şekilde başlamanız, olası titreşimleri azaltmanızı sağlar. Telefonu, ufuk çizgisini takip ederek kendi ekseninizde tam bir dairesel tur atacak şekilde döndürmeniz, daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Sonrası, zaten uygulamaya kalmış durumda… Nokta ve çember hizalamasını doğru bir şekilde yaparak tüm küresel çekimi başarılı bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Düzgün bir sonuç elde edebilmeniz için etrafınızda hareket eden insanlar olmamasına dikkat etmelisiniz; yoksa birçok karede kadraja girip genel görüntüyü bozabilirler. İşlem bitince ekranda yer alan “tamamlandı” işaretine basmanız gerekir. Uygulama, çekmiş olduğunuz çok sayıdaki fotoğraf karesini bir küreye yerleştirir gibi özenle birleştirecektir. Düşündüğünüzden daha kolaymış değil mi?

360 Derece Fotoğraflar ile Bakış Açınız Genişlesin

Arkadaşlarınıza tatilde gittiğiniz yerleri ya da ziyaret ettiğiniz tarihi eserleri anlatmaktan yoruldunuz mu? Bir 360 derece fotoğraf çekin ve sizin yerinize o konuşsun. Bu tip fotoğraflar, normal çekimlerde elde edemeyeceğiniz farklı bir özgürlük alanı yaratır. Sunduğu geniş açı sayesinde inceleyenler de kendilerini gerçekçi bir atmosfer içinde bulur. 360 derece fotoğrafların giderek daha fazla popülerleşmesinin nedeni de bu küresel formatta saklıdır. Bildiğimiz standart fotoğraf biçimine canlılık kazandıran teknik, çeken için de inceleyen için de oldukça keyifli bir deneyim sunar.

Fotoğrafın çekildiği yerdeymiş gibi hissetmenizi sağlayan 360 derece tekniği, gezi fotoğrafları için de idealdir.

Birçok seyahat acentasının gezi rotalarını tanıtırken bu tip fotoğrafları tercih etmeye başlaması tesadüf değildir. Siz de tatile çıkmadan önce daha rahat karar verebilmek için orayı geniş bir açıyla görmek ve incelemek istersiniz, değil mi? 360 derece fotoğraflar, bunun en pratik yolunu sunar. Artık çekme ve paylaşma imkânı da oldukça kolaylaşan bu teknik, sosyal medyada da kendisine yoğun bir kullanım alanı buluyor. Özellikle gezdiğiniz yerleri paylaşmayı seviyorsanız, bu tekniği mutlaka öğrenmeli ve uygulamalısınız.

Fotoğraflarınız Paylaşabileceğiniz Birçok Platform Var

“Sosyal medyada paylaşamadıktan sonra akıllı telefon ile 360 derece fotoğraf çekmenin ne anlamı var?” diyenlerden misiniz? O zaman size iyi bir haberimiz var. Facebook, 360 derece fotoğraf formatını destekliyor. Çektiğiniz tüm küresel fotoğrafları, Facebook hesabınızdan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yeni bir yere gittiğinizde o yerin birçok fotoğrafını çekip paylaşmak yerine bir tane 360 derece fotoğrafını paylaşmanız yeterli olacaktır. Arkadaşlarınız, o yeri 360 derece bakış açısı eşliğinde doyasıya inceleyebilir. Bu tarz fotoğrafların gelecekte daha da yaygınlaşacağını düşünürsek, şimdiden bol bol çekim yapıp tekniğinizi geliştirmenizde fayda var.

Popülerleşmeye başlayan 360 derece fotoğraflar, birçok ünlü firmanın Facebook içeriklerinde de kendisine yer bulmaya başladı.

Çekim süreci oldukça kolay; sonuç da fazlasıyla eğlenceli ve tatmin edici… Özellikle akıllı telefonla çekim yapmayı seven dijital fotoğrafçılar için birebir. Üstelik, bu farklı tekniği deneyimlemek için sadece bir akıllı telefon ve ona yükleyeceğiniz uygulama yeterli. Siz de kaliteli 360 derece fotoğraflar çekebilmenize imkân verecek akıllı telefonlara sahip olmak istiyorsanız Hepsiburada’da yer alan modelleri inceleyebilirsiniz.