Akvaryumlar ve akvaryum balıkları hakkında her şey

İnsanoğlunun bile %60’ı su; haliyle bu kadar büyük bir yüzdemiz su olduğu için sudan vazgeçemiyoruz. Evet; içmek ayrı önemli bakmak ayrı önemli hele de içine girmek… Belki de suya olan bu tutkumuz akvaryum hobisinin kökenini açıklayabilir.   

İnsanlar ve hayvanlar yüzyıllardan beri arkadaş ve bu arkadaşlığın daha uzun yıllar devam edeceği açık. Kedi, köpek en popüler hayvan dostlarımız ama en popüler dostlarımız arasında balıklar da var ve haliyle akvaryum hobisi oldukça yaygın. Eğer bu hobiye yeni yeni tutulduysanız akvaryumlar ve balıklar hakkında bilmeniz gereken şeyler var. 

 Akvaryumların özene ihtiyacı var

Hepimiz az çok kedi ya da köpek bakmanın sorumluluklarını biliyoruz. Bu sorumlulukların aynısı ve hatta biraz fazlası akvaryum balıkları içinde geçerli diyebiliriz. Eğer daha az sorumluluk için akvaryum tercih ediyorsanız yanılıyorsunuz. Akvaryumların da en az bir kedi, köpek kadar ilgiye ihtiyacı var. 

Beslemek istediğiniz balıklara en iyi doğal ortamı sağlamanız önemli. Bu hobiye başlamadan önce sormanız gereken ilk soru: Hangi tür balığı beslemek istiyorsunuz? Buna verdiğiniz cevap ihtiyaç listenizi eper bir değiştirecektir. Seçtiğiniz balığa sunduğunuz yaşam alanı, onun doğal şartlarına ne kadar uyumluysa balığınız da o kadar mutlu olur. Haliyle siz de onun kadar mutlu olurusunuz.

Eğer birden fazla akvaryum balığı türü geçiyorsa aklınızdan. Bu türlerin bir arada yaşayıp yaşayamayacağını iyice araştırmalısınız. Bazı balık türleri diğer balık türlerine baskınlık kurabilir ve yaşamasına izin vermeye bilir. Balıkların da insanlar gibi sevdikleri var; sevmedikleri var.

Doğru tank seçtiğinizden emin olun. Hani dedik ya balıklar da insanlar gibi diye. İşte siz yaşmak istediğiniz ev için belirli kriterler koyuyorsunuz ya balıklar da kendi evleri olacak tanktan bazı şartları yerine getirmesini isterler. 

Belki Kanki Pet LED Dizayn Akvaryum Tv Ünitesi ile televizyon izleme keyfiniz ve akvaryum izleme keyfini birleştirmek istersiniz.

Çok önemli 2 konu:

-Akvaryumun büyüklüğü oldukça önemli kaba bir hesapla 1 cm büyüklüğünde bir akvaryum balığı için 1 litre suya ihtiyaç var. 

-Balıkları seçtiniz, ona uygun bir tank da edindiniz. İşin büyük bir kısmını hallettiniz ama balıklarınızı akvaryumunuzla buluşturmak için acele etmeyin. Akvaryumunuzu kurun ve içinde daha önce hiçbir canlı yaşamamış suya biraz dinlenmesi için izin verin.

Akvaryum içi süslemeleri doğru seçip seçmediğinize emin olun. Hepsiburada sayfalarında akvaryumunuz ve balığınız için en doğru bitkiyi bulabilirsiniz.

Akvaryumun suyu neden önemli?

Akvaryumda yaşayan balıklar sadece sizin onlara verdiğiniz yemle beslenmezler aynı zamanda doğal olarak suyun içinde bulunan maddeler de beslenirler. Eğer suyunuz içinde yabancı ve zararlı bir madde varsa akvaryum balıklarınız bu yabancı maddeleri yiyerek kısa sürede hastalanır ve bu hastalıktan kurtuluş olamayabilir.

Suyun içindeki klor, akvaryum balıklarınız için oldukça tehlikeli. Akvaryumunuza suyu doldurduktan sonra en az birkaç saat dinlendirmelisiniz; çünkü sudaki klor oda sıcaklığında  zamanla uçacaktır. 

Akvaryumda besleyebileceğiniz balık türleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için kolayca bakabileceğiniz 5 balık türünü anlattığımız içeriğimize göz atabilirsiniz.