Alternatif yemek pişirme yöntemleri

İnsanlar eski çağlarda ateşin bulunmasıyla birlikte yiyecekleri pişirmeye başladıklarından beri hayatları bambaşka bir yöne evrildi. Daha sağlıklı beslenmeye ve yemek yerken daha az enerji harcamaya başladı. Zamanla bu pişirme yöntemleri haşlamadan kavurmaya, kızartmadan fırınlamaya kadar çok çeşitli hale geldi.

Temel pişirme yöntemlerini çoğumuz aşağı yukarı biliyoruz. Elimizdeki malzemeyi iyi tanımak ve o malzemeye uygun pişirme yöntemine karar vermek önemli. Bazen küçük dokunuşlar yaparak elimizdeki yemeği daha lezzetli hale getirmek için farklı yeni teknikler uygulamak gerekebiliyor. Biz de sıradan yollardan sıkılıp, yemeğin kalitesini üst seviyelere taşımak isteyenler için alternatif pişirme yöntemleri listesi hazırladık.

Vakumda pişirme 

Yiyeceklerin vakumlanarak içerlerindeki havayı alıp, vakum torbası dediğimiz naylon torbalar içerisinde 50-60 derece gibi düşük ısılarda çok uzun süre pişirilme tekniğidir. Torba içerisindeki sıcaklığı ve nemi muhafaza edip, besinlerin iç taraflarının da pişmesini sağlıyoruz.

Yani bu yöntemde Yakutsan Vakum Poşet gibi ürünler kullanılarak, herhangi bir yiyecek türü nasıl pişmesi gerekiyorsa öyle pişiyor ve besinlerin lezzeti daha fazla ön plana çıkıyor. 

Konfi pişirme

Fransız mutfağından dünyaya yayılan bu yöntem, yemeğin kendi yağında kısık ateşte uzun süre pişmesidir. İçerisindeki yağı muhafaza ederek yiyecekleri pişirirken, ısının derecesi 90’dan fazla olmamalı ve yağ fokurdamamalıdır. Aksi takdirde yiyecekler fazla kızarabilir.

Bu yöntemle yapacağımız yemeklerin lezzetini artırmak için yağın içerisine istediğimiz baharatları ekleyebiliriz. Ördek, tavuk, özellikle somon başta olmak üzere birçok balık ve sert yapıdaki kırmızı et türünü, konfi tekniğiyle pişirip yumuşatabiliriz.

Mikrodalga pişirme

Pişirme yöntemleri arasında en çok kullanılan alternatiflerden biri de mikrodalgalar. Mikrodalga enerjisinin besinler aracılığıyla emilerek ısıya dönüştürülmesiyle kullanılan bu teknikte, yemeklerin içerisindeki su molekülleri mikrodalga frekanslarıyla etkileşime geçiyor. Dolayısıyla içeriğinde fazla miktarda su barındıran sebzeler mikrodalga fırınlarda daha hızlı pişerken, daha az miktarda su molekülüne sahip et türü besinler bu yöntemde fazla tercih edilmezler.

Enerji tasarrufu sağlayan Arçelik Mikrodalga Fırın ile pişen yemekler, temel pişirme yöntemlerine göre daha hızlı pişer. Çünkü enerji sadece yemekleri ısıtmaktadır.

Asitte pişirme

Pişirmek istediğimiz yiyeceği limon, sirke, tuz ve şekeri karıştırarak elde edeceğimiz asit oranı yüksek bir sıvıda bekleterek yapılan pişirme yöntemidir. Besinlerin pişme süresi büyüklüklerine göre değişmektedir. Et, balık ve tavuk gibi yiyecekler asitte pişirme yöntemiyle pişirilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde sık kullanılan bir tekniktir.

Tütsüleme

Binlerce yıllık bir pişirme yöntemi olan tütsüleme; balık, et, peynir ve sebze gibi yiyecekleri  dumanla pişirme tekniğidir. Tütsüleme işlemi için reçinesiz odunlardan çıkan duman kullanılır. Tütsüleme tenceresini iyice ısıttıktan sonra tütsüleme talaşını tencerenin içindeki ızgaranın altına koyduğumuzda, ortaya çıkan duman bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Kırmızı etleri tütsülemeden önce ayrı bir tavada mühürlersek daha lezzetli olurlar.  

Tütsüleme için özel olarak üretilmiş talaş edinmeniz şart. Cohiba Füme Fransız Ceviz Talaşı bu konuda size yardımcı olabilir.

En papillote 

Yiyeceklerin pişirme kağıdı veya folyo içerisine sarılarak fırında pişirildiği yöntemdir. Deniz ürünleri, tavuk ve bazı sebzeler bu yöntemle pişirilebilir. Örneğin pişirmek istediğimiz fileto balığı, garnitür ve baharatlarıyla birlikte fırın kağıdımızın içerisine koyarız. Böylece kağıt içerisinde nemin hapsolmasıyla hızlı pişen, lezzetli yemekler ortaya çıkar.

Buharda pişirme

Sebzeler için uygulanan bu yöntemde, içerisinde su kaynayan tencerenin üzerine buharda pişirme apartını yerleştiriyoruz. Haşlayacağımız sebzeleri küçük parçalar halinde kesip, aparatın içine koyuyoruz. Sebzeler su ile temas etmeden, kaynayan suyun buharının eşit şekilde dağılmasıyla pişiyor. Sağlıklı beslenmek isteyenler bu tekniği kullanabilir. Sebze dışında bazı balıkları da bu yöntemle pişirebiliriz.

Buharda pişirme konusunda size yardımcı olması amacıyla üretilen birçok ürün mevcut. Axentia Buharda Pişirme Aparatı da bunlardan biri.

Hafif haşlama (Poşe)

Tencerenin içindeki sıvının ısısını 71-83 derece civarında tutuyoruz. İçerisine koyduğumuz besinleri fazla hareket ettirmeden dağılmamalarını sağlıyoruz. Hava kabarcıkları tencerenin altında toplanıyor. Yöntemin amacı, besinleri daha iyi sindirilebilir ve bakterileri yok ederek daha hijyenik hale getirmek. Balık ve yumurtayı poşe yönteminin en sık kullanıldığı besinlerdir.

Pişirmeye konu olan yiyecek ne olursa olsun tuz olmadan yemeklerin tadı yok. Birçok farklı türde karşımıza çıkan bu tehlikeli beyaz, üstün körü geçiştirilmekten fazlasını hak ediyor. “Hangi tuz ne için kullanılır?” sorusunun cevabını verdiğimiz Keşfet içeriği tuza bakış açınızı değiştirecek.