Amerikan futbolu final karşılaşması Super Bowl

Dünyanın en büyük ve en etkili spor karşılaşmalarından biri olan Super Bowl, her yıl milyonlarca insanı televizyonun başına kilitliyor. 

ABD Amerikan Futbol Ligi Finali’nin kısa adı olan Super Bowl, hiçbir spor karşılaşmasının olamayacağı kadar ihtişamlı ve görkemli geçiyor. Şubat ayında tüm ABD halkını televizyonların başına toplayan Super Bowl, ülkenin en büyük aktivitelerinden. Ancak bu finalin önemini iyice kavrayabilmek için öncelikle Amerikan Futbolu ve Super Bowl’un tarihini öğrenmek gerek. 

Super Bowl gibi ikon haline gelmiş bir diğer organizasyon NBA’in geçmişine ilişkin yeni şeyler öğrenmek isterseniz; “NBA Tarihine İlişkin En İlginç Bilgiler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Super Bowl
Milli bir spor: Amerikan futbolu 

İngilizlerin Rugby sporundan esinlenerek oluşturulan Amerikan futbolu, iki ayrı takımın topu ellerinde tutarak kontrol ettiği ve takımların topu sayı direklerinin arasından geçirerek ya da önceden belirlenmiş bir sayı bölgesinde yere değdirerek puan kazandığı bir spor. 

Rutgers ve Princeton takımları arasında 1869 yılında düzenlenen müsabaka, ilk Amerikan Futbolu karşılaşması olarak görülmekte. Bu tarihten itibaren yapılan maçların sayısı ve sporu takip edenler hızla artmıştır. Zamanla birçok farklı kural eklenmiş ve Amerikan Futbolu bugünkü halini aldı. 

Super Bowl
Amerikan futbolunun zirvesi: Super Bowl 

Bir spor karşılaşmasından çok daha fazlası olan Super Bowl, ABD Amerikan futbolu liginde sezonun şampiyonunu belirleyen maçtır. Takımlar, her sezon başlangıcında Super Bowl’da yer almayı ve lig şampiyonu olmayı hedefler. Dolayısıyla bu organizasyon, Amerikan futbolunun en büyük etkinliği sayılır.

Şubatın ilk haftasında düzenlenen Super Bowl’da bir önceki yıla ait şampiyon belli olur. 2021 Şubat’ında 52. kez oynanan Super Bowl, 1967’den beri aralıksız olarak devam ediyor. 

Markalar, kendini bu organizasyonda göstermek için reklam bütçelerine milyonlarca dolar yatırırken ünlüler de meşhur devre arası şovunu kapabilmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Organizasyon için aylar öncesinden birçok hazırlık yapılır. 

Super BowlÖzellikle ABD’de bir marka haline gelen organizasyonun takipçileri, Super Bowl ile ilgili birçok aksesuar ya da dekorasyon malzemesi satın alıyor, günlük hayatlarında bunları kullanıyor.

Buraya kadar Amerikan Futbolu’nun sezon finali olan bu etkinliğin ne kadar ilgiyle takip edildiğini ve dünyada ne kadar büyük bir yankı uyandırdığını anlattık. Peki bunun sebebi nedir? 

Super Bowl neden bu kadar popüler? 

Tüm ABD’yi saatlerce ekran başına kilitleyen Super Bowl’un bu denli popüler ve değerli olmasının en önemli sebebi, ortamın sahip olduğu atmosfer. Amerikan futbolu maçlarında, rekabet ve aksiyon her zaman hat safhada. İş finale geldiğinde ise tüm bunlar daha da üst seviyeye çıkıyor. Adrenalinin dozunun oldukça yüksek olduğu bu organizasyona insanların çılgıncasına ilgi göstermesi ise oldukça doğal. 

Her kesimden insanın ilgiyle takip etmesinin bir diğer sebebi ise şov unsuru. Maçların dışında sahne şovları ve diğer gösterilerin de yer aldığı organizasyon, seyir zevkini her zaman en üst düzeyde tutuyor. Bu da iyi pazarlama stratejileriyle birleştiğinde dünyanın neresinde olursanız olun Super Bowl’dan haberdar oluyorsunuz.  

Super Bowl
Super Bowl 2020’de neler oldu? 

2 Şubat Salı günü oynanan 2020 Super Bowl karşılaşmasında San Francisco 49ers ve Kansas City Chiefs karşı karşıya geldi. Kansas City Chiefs’in 50 yıldan sonra ilk kez şampiyon olduğu maç, izleyicilere büyük bir seyir zevki sundu. 

Pandeminin de etkisiyle çoğu kişi karşılaşmayı evden takip etti. Evden de olsa milyonlarca insanın izlediği bu büyük maçın devre arasında Jennifer Lopez ve Shakira gibi süperstarlar sahneye çıkarak insanları eğlendirdi. 

Şu bir gerçek ki; izlemesi en keyifli spor organizasyonlarından biri. Ancak Amerikan futbolunu sadece izlemek yerine oynayarak deneyimlemek isterseniz, işe bir Amerikan Futbol topu alarak başlayabilirsiniz.

superbowl

Avessa kauçuk Amerikan Futbol Topu, nizami ölçüleri ve uygun fiyatıyla başlangıç için iyi bir seçim olabilir.