Anadolu’nun eşsiz lezzeti: Helva

Ülkemizde ve yakın coğrafyada oldukça yaygın olarak görülen tatlılardan biri olan helva, özel günlerin vazgeçilmez tatlarından. Peki kültürümüzde bu kadar fazla yer kaplayan bir yemek hakkında biz ne kadar şey biliyoruz?

Doğumlarda, cenazelerde, düğünlerde başrolü o oynuyor. Acı tatlı çoğu hatırada masalarda yerini alan helvaların dünyası sandığımızdan çok daha geniş ve detaylı. Besleyici ve sağlıklı bir tatlı olarak bilinen helvalar onlarca farklı çeşide sahip. Gelin hep birlikte bu helva çeşitlerine bir göz atalım.

Koz helvası

helva

Nuga olarak da bilinen koz helvası, genelde şekerleme olarak tüketilmektedir. Yapımında şeker, bal, badem, ceviz, fıstık, fındık, tarçın ve vanilya gibi ürünler kullanılarak üretilen koz helvası Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıklıkla görülür.

helva

Eğer sizin de canınız çoktan koz helvası çekmeye başladıysa Heves koz helva ile bu isteğinizi giderebilir, ağzınıza layık bir koz helvayı hemen sipariş edebilirsiniz.

İrmik helvası

İrmik helvasının ana maddesi, adından da anlaşılacağı üzere irmiktir. İrmiğin süt ve şekerle olan birlikteliğinden ortaya çıkan irmik helvası, çoğu insan tarafından çokça sevilir. Özel günlerde de halk arasında dağıtılan irmik helvası, dayanışmayı ve yardımseverliği temsil eder.

Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen irmik helvası, lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenler, kas ve sinir sistemine katkı sağlar. İrmiğin sağladığı tokluk hissi sebebiyle de çoğu diyette kullanılır.

Bazı meşhur helvacılarda oldukça lezzetli irmik helvaları bulunabilir. Ancak evinizde irmik helvası yapmak isterseniz Kenton irmik helvasıyla evinizin konforunda bu lezzetli tatlının keyfini çıkarabilirsiniz.

Un helvası

Önemli dini günlerin vazgeçilmezi olan un helvası, Türk mutfağının en sevilen helvalarındandır. Yapımı kolay tadı oldukça lezzetli olan un helvası, genellikle ev yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Un, su, tereyağı ve şekerin kavrulmasıyla üretilen bu tatlı, hem düşük maliyetli hem de lezzetli bir tatlıdır.

Siz de Torku tereyağı ile evinizde harika un helvaları yapabilirsiniz.

Köpük helva

Osmanlı mutfağının en önemli tatlılarından olan köpük helva, ilk olarak Kütahya yöresinde ortaya çıkmıştır. Kış mevsiminde özellikle kahvaltıda tüketilen bu yiyecek, birçok insan tarafından oldukça sevilmektedir.

Şeker, çöğen ve sudan üretilen köpük helva, kış mevsiminde yakalanılabilecek hastalıklara karşı da en önemli besinlerden. Zaman zaman tahinle birlikte de tüketilen köpük helvalar hem lezzetli hem de sağlıklı.

Kağıt helva

Kağıt helva, özellikle çocuklarla özdeşleşmiştir. Kültürümüzdeki geleneksel sokak atıştırmalıklarından olan kağıt helva, iki gofretin arasına konulmuş şekerlemelerden oluşmaktadır. Yurt dışında da çeşitli yerlerde zaman zaman türevlerine rastlanabilecek kağıt helva, Türk kültürünün vazgeçilmez tatlılarından biridir.

Siz de kağıt helvayla çevrenizdeki çocukları sevindirmek isterseniz Şener 36’lı kağıt helva ile birçok çocuğun yüzünde bir gülümsemeye sebep olabilirsiniz.

Bu tatlı kadar meşhur başka bir ürünü merak ediyorsanız “Salebin fincanımıza uzanan meşakkatli yolculuğu” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.