Arazide olmayı sevenlere: Off-road ekipmanları

Off-road yapmak keyifli ancak bir o kadar da zorlu hobilerden. Doğanın zorluklarını çeşitli ekipmanların yardımıyla aşmanın verdiği haz ise bir o kadar tatmin edici. 

Pandemi sebebiyle çoğu alışkanlıklarımız olduğu gibi tatil seçimlerimiz de değişikliğe uğruyor. İnsanlar, tatil yaparken kalabalıklardan uzak durmak için elinden geleni yapıyor. Kamp gibi outdoor tatil seçenekleri, bu dönemde hayli revaçta. Bu duruma bağlı olarak off-road yolculuklar ve off-road ekipmanları da birçok insanın ilgisini çekiyor. 

Arazide yapılan sürüşler, insanların karşısına birçok beklenmedik engel çıkarıyor. Bu engelleri aşmak için ise doğru ekipman seçimi oldukça önemli. Biz de arazi yolculuklarında bazı durumlarda hayatınızı dahi kurtarabilecek off-road ekipmanlarını sizin için bir araya getirdik. 

Eğer karavan tatili sevenlerdenseniz; “Olmazsa Olmaz Karavan Malzemeleri” içeriğimize de göz atabilirsiniz. 

Aydınlatma üniteleri 

Çevre farkındalığı arazide yol alırken oldukça önemlidir. Yakınlarınızda derin bir su birikintisi mi yoksa sarp bir tepe mi olduğunu görmek erkenden önlem almanızı sağlar. Dolayısıyla gece vakti arazide yol almak istediğinizde aracınızın güçlü aydınlatma ünitelerine sahip olması avantajınıza olacaktır. 

LED tepe lambaları ya da sis farları, güçlü aydınlatma performanslarıyla bu sorunun üstünden rahatlıkla gelebilmektedir. Forza Tepe LED Bar aydınlatma grubu, güçlü beyaz ışığıyla geceleri yaptığınız yolculuklarda en büyük yardımcınız olacaktır. 

Sisli hava şartlarında görüş açısı ciddi ölçüde düşmektedir. Bu gibi durumlarda güçlü bir sis farı işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Forza Beyaz Off-Road Sis Lambası, olumsuz hava koşullarında etrafınızı aydınlatan yegane ekipman olacaktır. 

Tavan sepeti 

Arazi araçlarının en çok ihtiyaç duyduğu ekipmanlardan olan tavan sepeti, kullanışlılığıyla da öne çıkmaktadır. Doğada ihtiyaç duyabileceğiniz bazı eşyalar için aracınızın bagajı yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda tavan sepeti kullanarak depolama alanınızı ciddi ölçüde artırabilirsiniz. 

Tavan sepetleri her araç modeli için özel olarak üretilmektedir. Vipkrom’un Nissan Navara için 3mm karbon çelik metalden lazer kesim tekniğiyle ürettiği tavan sepeti, paslanmaya ve çizilmeye son derece dayanıklıyken kolaylıkla aracınıza monte edilebilir. 

Arazi lastikleri 

Arazi lastikleri, off-road araçlarının en kritik ekipmanıdır. Zorlu koşullar için özel olarak üretilen bu lastikler olmadan arazide yol almanız imkansızdır. Bu sebeple arazi lastiği seçiminde titiz davranmalı, ince eleyip sık dokumalısınız. 

Arazi lastikleri farklı araçlar için farklı ebatlarda satılmaktadır. Aracınız için en uygun lastik ebadını tespit etmeli ve ihtiyacınıza göre bir lastik seçimi yapmalısınız.

Kumho 225/65R 17 106T Road Venture AT51 dört mevsim M+S off-road lastiği, sahip olduğu diş yapısıyla çamur ya da kar gibi zorlu zeminlerde aracınızın rahatlıkla yol almasını sağlayacaktır. 

Vinç

Günümüzdeki off-road araçları oldukça ileri teknolojilere ve ekipmanlara sahip ancak buna rağmen zaman zaman üstesinden gelemedikleri zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Araçlar bu gibi sorunlarla karşılaşıp yolda kaldığında off-road vinci yardımıyla rahatlıkla saplandığı yerden çıkarılabiliyor. Bu sebeple de off-road vinçleri, her arazi aracının önünde gördüğünüz olmazsa olmaz ekipmanlardan. 

MXO Sentetik Halatlı 12000 Lb Off-Road Vinç, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen ve 5.5 tona kadar çekme kapasitesine sahip en cazip vinç modellerinden. 

Hava kompresörü 

Yol dışı sürüşlerdeki zemin, birçok farklı olumsuz duruma yol açacak etkenleri barındırmaktadır. Dolayısıyla lastik patlaması gibi istenmeyen senaryolar sık sık başınıza gelebilir. Bu sorunun çözümlerinden biri ise hava kompresörleridir. Hava kompresörleriyle en yakın lastikçiye dek patlamış lastiğinizi kullanılabilecek hale getirebilir, böylelikle arazide mahsur kalmazsınız.

Piranha 12V 120W Mini Hava Kompresörü, sahip olduğu basınç göstergesiyle lastiğinizi yeteri kadar şişirmenize yardımcı olacaktır. Soft metal gövde kaplaması ve taşıma kulbuyla oldukça pratik bir kullanım sunan kompresör, off-road araçlarının sahip olması gereken en önemli ekipmanlardan biri. 

Gündelik işler için kullandığınız otomobiliniz için ise; “Fark Yaratacak Dış Araç Aksesuarları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.