Avrupa’nın en büyük tema parkları

Salt eğlencenin önemli merkezlerinden tema parkları günümüzde giderek yaygın hale geliyor. İşte dünya çapında üne sahip Avrupa’daki başlıca büyük tema parkları.

Tema park nedir?

tema

Tema parkları daha önceden aşina değilseniz, onları en basit haliyle belli bir konsept üzerine kurulmuş devasa lunaparklar olarak tanımlayabiliriz. Açık olabileceği gibi kapalı alanlar olarak da karşımıza çıkan bu parklar farklı yaş gruplarına hitap eden eğlence merkezleri olarak ciddi bir ekonomi oluşturuyor.

Genel olarak büyük tema parklarının içerisinde veya çok yakınında misafirlerin konaklayabileceği oteller ve konaklama alanları bulunuyor. Alternatif bir turizm seçeceği oluşturan bu eğlence tesislerine büyük şehirlerin hemen hepsinde rastlamak mümkün. Bu perspektifte Avrupa’daki bazı büyük tema parklarına göz atalım.

Legoland (Billund, Danimarka)

tema

Dünya’nın ilk Legoland’i, Lego şirketinin kendi merkezinin de kurulu olduğu Danimarka’nın Billund şehrinde bulunuyor. 1968’de kurulan bu tema parkın yapımında 60 milyon lego parçası kullanılmış. Tesis günümüzde halen Danimarka’daki en büyük tema park olarak varlığını sürdürüyor.

Park içerisinde bulunan toplam dokuz bölgede araçlar vasıtasıyla safari yapılabiliyor. Tesis yalnızca çocukların değil lego sevdalısı yetişkinlerin de ilgisini çekecek cinsten. Dünyaca ünlü birçok yapının legolardan yapılmış hallerine tanıklık edebilirsiniz.

Bununla birlikte tesis size içerisinde bulunan otelde konaklama, restoranlarda molalar verme imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu şekilde Legoland içerisinde uzun vakitler geçirme imkanına erişiyorsunuz. Bir lego hayranıysanız ve bu fikir çok cazip geldiyse Hepsifly üzerinden Billund bileti satın alabilir ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Lego City Şehir Merkezi lego hayranları ve çocuklar için keyifli ve yaratıcı vakitler sunuyor.

Efteling (Kaatsheuvel, Hollanda)

tema

Hollanda bir başka efsanevi tema parkı olan Efteling’e ev sahipliği yapıyor. 1952 senesinde açılan Efteling, Dünya’nın en eski tema parkı konumunda. Legoland’de olduğu gibi, Efteling de Hollanda’daki en büyük tema parkı olarak karşımıza çıkıyor.

Kaliforniya, ABD’de yer alan Disneyland’in iki katı büyüklüğü sahip bu tesisin konsepti masal dünyası üzerine kurulu. Hız trenleri ve yemyeşil açık alanıyla devasa bir lunapark olan Efteling’i senede yaklaşık 5 milyon kişi ziyaret ediyor. Tesiste otel mevcut ve doğası sebebiyle özellikle yaz aylarında güzel bir tatil seçeceği olarak da karşımıza çıkıyor.

Bir yandan tatilin keyfini çıkartırken diğer yandan doğanın yeşilden güzel pozlar yakalamak isterseniz Canon Powershot SX620 model fotoğraf makinesi size uygun olabilir. 25x zoom ve full Hd 1080p video kaydı özelliğiyle seyahatinizden güzel karelerle dönmenize yardımcı olacaktır.

PortAventura (Salou, Tarragona, İspanya)

Biraz daha güneye inersek burada İspanya’nın en büyük tema parkı olan PortAventura’ya ulaşmış olacağız. PortAventura emsallerinden farklı olarak dört otelin üzerine kurulmuş durumda. Dev boydaki eksiksiz bir lunapark olan bu tesiste yüksek hızdaki hız trenleri dikkat çekiyor. Bazı noktalarda 110 metre yüksekliğe ulaşan trenin yetişkinler için de güzel bir eğlence alternatifi olduğunu belirtmek gerek.

Buraya uğramadan önce Tarragona’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Barselona da bir ziyarette bulunabilirsiniz. Hepsifly üzerinden bir Barselona seyahati organize edebilirsiniz. Tatil günleri yaklaşırken “2021 resmi tatil ve bayram günleri için tatil planlarınızı yaptınız mı?” yazımıza da göz atabilirsiniz.