Aynasız Fotoğraf Makinesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraf çekmek sizin için bir tutku hâline gelmişse, akıllı telefonlar ya da kompakt makineler bir süre sonra yeterli olmayacaktır. Fotoğrafçılıkta ilerlemek istiyorsanız; ayarlarını manuel olarak yapıp, lensini değiştirebildiğiniz profesyonel makinelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki fotoğraf konusunda uzmanlaşmak için ne tür makineler tercih etmelisiniz? Eskiden seçenekler genellikle filmli SLR makineler ya da dijital DSLR makineler ile sınırlıydı. Fakat günümüzde önerilerimize yeni bir kategori daha ekleyebiliriz: Değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makineleri.

Aynasız Fotoğraf Makineleri Nasıl Çalışır?

Aynasız fotoğraf makinelerinin çalışma mekanizmasındaki temel değişikliği adından da net bir şekilde fark edebilirsiniz. Daha detaylı bir biçimde ifade edecek olursak, bu tip makinelerde lensten gelen görüntüyü optik vizöre aktaran ayna mekanizmasının olmaması. Peki, DSLR makinelerde yer alan ayna, prizma ve optik vizör olmayınca çekim sürecinde neler değişir? Günümüzdeki gelişmiş aynasız fotoğraf makinesi modelleri sayesinde, görüntü kalitesi ile ilgili herhangi bir değişiklik oluşmaz. İlk göze çarpan fark, gövdede dijital bir vizörün bulunmasıdır.

Aynasız fotoğraf makinelerinde optik vizör yerine dijital vizör kullanılır.

Bu noktada dijital vizörlerin, fotoğraf meraklılarına sunduğu olanaklardan bahsetmekte yarar var. Dijital vizörler, fotoğraf çekerken yaptığınız teknik ayarlamaların sonucunu eş zamanlı olarak görebilmenize imkan tanır. DSLR fotoğraf makinelerin optik vizöründe ise sadece direkt olarak lensten gelen görüntüyü izleyebilirsiniz. Fotoğraf çekme alışkanlıklarına göre bu özellik hem avantaj hem de dezavantaj olarak algılanabilir. Mesela optik vizörden bakmanın yarattığı hissiyatı seviyorsanız ya da uzun süre optik vizör ile çekim yaptıysanız, dijital vizör başlarda biraz yapay gelebilir. Fakat, özellikle öğrenme aşamasındaki kullanıcılar için, yapılan ayarlamaların sonucunu gösteren dijital vizörün çok kullanışlı bir detay olduğunu vurgulamakta yarar var.

Hafif Yapısı ile Her Yerde Sizinle

Aynasız fotoğraf makinesi modellerinin en önemli avantajlarından birisi de DSLR fotoğraf makinelerine göre daha ufak olması. Bu tip fotoğraf makinelerinde ayna ve prizmalar ortadan kalktığı için boyut ve ağırlık bir hayli azalır. Böylece, dış çekim yapmak fazlasıyla kolaylaşır. Özellikle doğa ve sokak fotoğrafları çekerken aynasız fotoğraf makinelerin hafifliği çok işinize yarayabilir. Boyutu DSLR fotoğraf makinelerine göre daha ufak olan aynasız modeller, yapacağınız video çekimlerini oldukça kolaylaştırır. Hareketli sahnelerdeki uzun video çekimlerini, hafif ve kullanışlı aynasız fotoğraf makinelerinin ile rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aynasız fotoğraf makinelerinin hafif tasarımları, yeni başlayan kullanıcılar için oldukça avantajlıdır.

Daha konforlu bir şekilde taşınabilen aynasız makineleri sürekli çantanızda bulundurabilirsiniz. Bu sayede özellikle dış mekanlarda daha çok pratik yapabilir ve kendinizi kısa sürede geliştirebilirsiniz. Tüm bu avantajlara rağmen aynasız modellerin, çekim esnasında ele DSLR fotoğraf makineleri kadar iyi oturmadığını düşünenler de var. Bu durum biraz, alışkanlıklarla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Yıllarca DSLR makineler ile çekim yapmış bir fotoğrafçının hafif aynasız makinelere alışması elbette zor olacaktır. Fakat yeniliklere uyum sağlamakta fayda var, değil mi?

Kaliteli Fotoğraf ve Video Çekimleri Yapın

Değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makineleri, kullanım sürecini her açıdan pratik ve işlevsel bir hâle getiriyor. Peki, çekilen fotoğrafların kalitesine baktığımızda durum nasıl? DSLR fotoğraf makineleri ile karşılaştırdığımızda pek bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Aynasız modeller üretilmeye başlandığı ilk dönemlerde teknik açıdan DSLR makineler ile yarışacak kadar gelişmemişti. Fakat hızlı bir ilerlemeyle  bu farkı kapattılar. Özellikle sensörler konusunda durumun eşitlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Lensten gelen görüntünün düştüğü yer olan sensör, dijital makinelerdeki fotoğraf kalitesi açısından belirleyici bir role sahiptir. Günümüzde üretilen aynasız fotoğraf makinesi modellerinin çoğunda DSLR makinelerde de kullanılan “Full Frame” sensörler yer almaktadır.

Teknoloji ilerledikçe aynasız fotoğraf makineleri de hızlı bir şekilde gelişiyor.

Aynasız fotoğraf makinelerinin avantajlı olduğu bir diğer konu da seri çekimlerdir. Ayna olmadığı için bu tip makinelerin sürekli çekim hızı oldukça yüksektir. Aynasız modellerin bazılarında yüksek ISO değerine çıkabilmek mümkündür. Yüksek ISO değerleri sayesinde ışığın az olduğu ortamlarda da nitelikli çekimler yapabilirsiniz. Aynasız fotoğraf makinelerinin en belirgin dezavantajı ise pilinin genel olarak çabuk bitmesi. Dijital vizör ve ekran bu durumun nedenleri arasında sayılabilir. Pilin çabuk tükenmesi uzun soluklu fotoğraf ya da video çekimlerinde sorun yatabilir. Özellikle sokak çekimlerinde pil ömrü gerçekten önemlidir.

Aynasız Fotoğraf Makineleri Hızla Yaygınlaşıyor

Fotoğraf konusunda uzmanlaştıkça yeni lens, flaş ya da aksesuar çeşitlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. DSLR makineler bu konuda oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Birçok kişi, fotoğraf dünyasında yeni yeni yaygınlaşan aynasız modeller ile uyumlu lens bulmakta zorlanacağını düşünür ama bu pek de doğru sayılmaz. Aynasız fotoğraf makineleri uzun bir yolu kısa sürede hızla katettiler. Günümüzde hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller tarafından yoğun şekilde tercih ediliyorlar. Bu durum, uyumlu lens ve aksesuar üretiminin de hızla gelişmesini sağlıyor. Fotoğraf konusunda uzmanlaşmak için çeşit çeşit lens ve aksesuara sahip olmayı düşünüyorsanız, aynasız fotoğraf makinelerini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makineleri profesyonellerden de olumlu eleştiriler alıyor.

Aynasız fotoğraf makineleri hızlı bir gelişim sürecinin ardından birçok teknik konuda DSLR modellerine yetişmiş durumda. İdeal boyutunun sunduğu avantajlar da giderek daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Tüm bu verileri bir araya getirdiğimizde, aynasız fotoğraf makinesi modellerinin DSLR fotoğraf makineleri gibi popülerleşebileceğini düşünebiliriz. Hafifliği ve teknik becerileri ile gereksinimlerinizi karşılayacak nitelikli fotoğraf makinelerine sahip olmak isterseniz, Hepsiburada’nın “Foto Kameraları” kategorisindeki aynasız fotoğraf makinesi modellerine göz atabilirsiniz.