Az bilinen 5 Uzakdoğu sporu

Uzakdoğu sporu denince hepimizin aklına gelen belli başlı disiplin isimleri geliyor. Karate, tekvando, aikido vs… Oysa Uzakdoğu sporları sonu gelmeyen dipsiz bir kuyu. Binlerce yıldır evrimleşen birbiriyle yakın veya uzaktan akraba yüzlerce teknik mevcut.

Bu farklı tekniklerin eğitimleri yakın zamanda Türkiye’de de verilmeye başlandı. Giderek popülerleşen bu yöntemler sadece kendinizi savunmaya değil, zihinsel bütünlüğünüzü sağlamaya ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza da yardımcı oluyor. İşte size çok bilinmeyen ve eğitimlerini Türkiye’de de alabileceğiniz 5 Uzakdoğu sporu…

Brazilian Jiu Jitsu (BJJ)

Brazilian Jiu Jitsu isminden de anlaşılacağı üzere Uzakdoğu’da değil, Brezilya’da geliştirilmiş bir Uzakdoğu sporu. Peki bu nasıl oluyor, derseniz şöyle oluyor. Japon dövüş sanatları ustası Maeda, 20. yüzyılın başlarında Brezilya’ya yerleşerek burada yaşamaya başlıyor. Kendi tekniğini öğrettiği Carlos Gracie bu tekniği geliştirerek ortaya BJJ’yi çıkarıyor. BJJ temel olarak rakibin yere düşürülmesi/atılması ve yerde eklem yerlerine uygulanan baskıyla etkisiz hale getirilmesi tekniğine dayanıyor. Onu Jiu Jitsu’dan ayıran ise Brezilya versiyonunda tamamen tekniğe dayalı bir dövüş söz konusu, dolayısıyla gücün önemi bu versiyonda ortadan kalkıyor. BJJ’de bugün 4 bine yakın bilinen teknik bulunuyor ve bu sayı Jiu Jitsu’da bulunan tekniklerden çok daha fazla.

Savate

Savate, aslında Fransız kökenli bir spor. Hatta kick boksun Fransız versiyonu da diyebiliriz. 19. yüzyılın başlarında Fransa’da gelişen bu spor “Batı”nın yumruklarını Uzakdoğu’nun tekmeleriyle birleştirilmesi temeline dayanıyor. Ortaya çıkışı sokaklarda kendini tehlikelere karşı koruma güdüsünden kaynaklansa da bugün artık savunma ve rahatlama amacıyla öğrenilen bir spora dönüşmüş durumda. Bu sporun özgün halinde çokça yumruk ve tekme kombinasyonu ve çeşidi bulunmasına karşın bugün profesyonel karşılaşmalarda dört tekme, 3 yumruk çeşidine izin veriliyor. Türkiye’de Savate eğitimi veren merkezler mevcut.

Pencak Silat

Pencak Silat, ya da daha kısa adıyla Silat, Güneydoğu Asya’da farklı disiplinlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş Endonezya ve Malezya kökenli bir savunma sanatı. Bu sporda temel amaç rakibin defansını açık yakalayarak kırıp diskalifiye etmek. Daha çok savunmaya dayanan Silat’ta diz, dirsekler, yumruklar ve bacaklar kullanılıyor. Eklem yerlerini hedefleyen darbelerle rakibi yere yıkma, rakibi bu şekilde etkisiz hale getirme Silat’ın temel tekniğini oluşturuyor. Silat’ta geleneksel olarak kullanılan sopa, bıçak gibi silahlar bugün gösterilere birer folklor unsuru olarak eşlik etmektedir.

Tang Soo Do

Tang Soo Do ya da Türkçeleştirilmiş adıyla Tangsudo Kore kökenli bir Uzakdoğu sporu. Kelime kökeni olarak da “Tan Hanedanının El Sanatı” anlamına geliyor. Tang Soo Do’yu bugünkü modern tekvandonun “büyükbabası” olarak tanımlamak yanlış olmaz. Yaklaşık 2000 yıl önce Kore’de ortaya çıkan bu antik savaş sanatı karatenin günümüzde uygulanan en eski formlarından birisi. Ünlü oyuncu Chuck Norris’in kullandığı dövüş sanatı olarak da bilinen Tang Soo Do, yıkıcı el darbeleri ve güçlü yüksek tekmeler üzerine kurulan bir tekniğe sahip.

Taido

Taido’yu en kısa şekilde tanımlamak gerekirse Japon Dövüş Sanatları’nın modern çağa uyarlanmış versiyonu diyebiliriz. Jimnastik prensiplerine oturtulmuş dönüşleri, hareketleri, bükmeleri ve yuvarlamalarıyla klasik savunma sanatlarından ayrılır. 1965 yılında Seiken Shukumine isimli dövüş sanatları ustası tarafından geliştirilmiştir. Kelime kökeni olarak “Vücudun ve Aklın Yolu” anlamına gelen Taido’nun kökenleri geleneksel Okinawa Karatesi’ne dayanmaktadır. Sen, Un, Hen, Nen ve Ten ismindeki beş temek vücut hareketine yumruk ve tekmelerin eşlik etmesi prensibine dayanır. Vücudun eksenini ayarlayarak savunma veya atak geliştiren tek spor olarak benzerlerinden ayrılır.

Sporun zihinsel faydaları hakkındaki yazımızı okumadan geçmeyin.