Bahar alerjisi olanların hayatını kurtaracak 7 öneri

Doğa her bahar eski ve kasvetli kıyafetini çıkarır ve gelinliğini giyer. Ee! Ortada bir gelinlik varsa mutlaka bir düğün, bir kutlama olmalı değil mi? Hah! İşte bu mevsim aslında bir bayram ama büyük bir kısmımız için. Diğer kısmımız için bahar alerjisi demek.

Bu eğlencenin tam da ortasında bazılarımız güneşin, mis gibi havanın, yeniden yeşeren çiçeklerin tadını çıkarıp enerjiyle dolarken; bazılarımız fazlaca hapşırık, burun akıntısı ve halsizlik ile bitap düşüyor. Bu kulağa adaletsizlik olarak gelebilir, ki bizce de öyle, ama çözümsüz değil. Yapabilecekleriniz sayesinde etkileri azaltabilir hatta yok edebilirsiniz. 

Bahar alerjisi ve nedenleri

bahar alerjisi

Baharın gelişiyle çiçeklenen doğa, kendini geliştirmek ve büyümek için etrafa polen yayar. Yayılan bu polenler doğanın üreme sistemidir. İşte bu polenler bahar nezlesi dediğimiz durumun asıl nedeni.

Haliyle baharla gelen polen bulutu içinde kalan insanlar, bu polenlerin birazını içine çeker. Bu polenleri kimimiz hızlıca bünyemizden kovabilse de bazılarımız bunu yapamaz. Bünyeden atılamayan bu polenlere karşı bağışıklık sistemi bir savaş açar, işte bu savaş sizi biraz zorlayabilir.    

Bahar, bahar nezlesi olarak da bilenen alerjisi olanlar için can sıkıcı olabilir; ama mis gibi çiçeklerin açtığı bahar aynı zamanda bal mevsimi de demek. Eğriçayır Organik Ogul Balı yaşadığınız tatsız durumu biraz tatlılaştırabilir.

Bahar alerjisi belirtileri

bahar alerjisi

Bahar alerjisi üç farklı şekilde görülebilir. Polen, gözlerde bir alerjiye neden olduğunda konjonktivit, üst solunum yolunda bir alerjiye neden olduysa saman nezlesi, akciğerlerde bir reaksiyona neden olduysa da alerjik astım olarak kendini gösterir. Polene ne kadar duyarlığı olduğunuz bahar nezlesi ile olan sınavınızın zorluğunu belirler. Belirtiler genel olarak şöyledir;

 • Burun kaşıntısı
 • Burun akıntısı
 • Tıkanıklık, rahat nefes alamama
 • Baş ağrısı
 • Hapşırık
 • Nöbet halinde öksürük
 • Gözde kızarıklık ve şişlik
 • Göz sulanması
 • Damakta kaşıntı
 • Halsizlik

Bahar alerjisi tedavisi 

bahar alerjisi

Eğer bünyeniz biraz dayanıklıysa etkiler geçicidir; fakat eğer ağır bir bahar alerjisi geçiriyorsanız bir hekime görünmekte ve ilaç almakta fayda var. Antihistaminik ilaçlar etkili sonuçlar vermektedir.

İlaçlar kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtileri en aza indirerek sizin daha konforlu bir bahar geçirmenize neden olacaktır. İlaç almak sizi büyük ölçüde rahatlasa da alerjiye neden olan polenlerden uzak kalmak ve bazı tedbirler almak tedavinin en önemli bölümüdür. 

Bahar alerjisi için şunları yapabilirsiniz

 1. Sigaradan uzak durun: Hepimiz sigaranın ne kadar sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz. Eğer alerji gibi hassas bir durumunuz varsa, sigara ve sigara dumanı sizin bu hassasiyetinizi tetikleyecektir. Sigaranın bağışıklık sistemini zayıflattığını da unutmayın!
 2. Nemden sakının: Nem ve nemin neden olduğu bakteriler tıpkı sigarada olduğu gibi sizin hassasiyetiniz üzerinde etkilidir. Bahar nezlesi ve nemin yarattığı bakteriler sizi iki misli zorlayabilir. Banyo, küvet, lavabo ve eğer varsa bodrumunuzu kontrol ederek nemi durdurmak sizi oldukça rahatlatacaktır.
 3. Düzenli çamaşır yıkayın: Polenler kıyafetlerinize, çarşaflarınıza yapışarak sizin bahar alerjisi olmanıza neden olacaktır. Bu yüzden düzenli ve sık sık çamaşırlarınızı yıkayın.
 4. Duş Alın: Kıyafetlerinize yapışan polen, saçınıza ve bedeninize de yapışır. Bu polenlerden kurtulmanın en kolay yolu her gün duş almak. Özellikle yatmadan önce alacağınız duş size iyi gelecektir.

5. Klima bakımını ertelemeyin: Eğer klima kullanıyorsanız, klimanın filtresinde biriken toz ve polenler her klimanın açılışında odaya saçılacaktır. Eğer bahar alerjisi etkilerini azaltmak istiyorsanız, Baymak Elegant Plus gibi bir klima tercih etmeniz ve düzenli olarak temizliğini yaptırmanız önemli.   

6.Temizlik yapın: Evinizde düzenli temizlik yapmak, sizi polen istilasından kurtarabilir. Polenlerle temizlik yaparak savaşabilirsiniz. 

7. Rüzgar varsa evde kalın: Eğer dışarıda rüzgar varsa ağaçların ve çiçeklerinin poleni daha hızlı bir şekilde yayılacaktır. Bu yüzden rüzgarlı günlerde evde kalın.

Evet bahar güzel ama alerjisi biraz talihsiz bir durum; ama şunu aklınızdan çıkarmayın her şeyin sorumlusu olan polen sadece kötü durumlara değil; mucizelerde neden oluyor. Bu mucizeleri merek ediyorsanız;  Arı mucizesi: polen, arı sütü ve propolisin faydaları yazımıza bir göz atın.