Bebek bezi tercihinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebek bezi seçmek bazen oldukça zorlayıcı olabilir. Dünyanın en tatlı ve masum varlıkları olan bebeklerimiz, etraflarına neşe ve mutluluk saçarken aynı anda kendilerini de rahat hissetmelidir.

Onlar için alacağınız her şey onların konforu ve sağlığı açısından oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Özellikle bir bebeğin kullanacağı bebek bezi, onun hem rahat hareket edebilmesi hem de vücudunda tahriş ya da benzeri sorunlar doğurmaması için önemlidir. Raflarda birbirinden farklı markaların bebek bezlerini görüyor ve aralarında seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızdaki ipuçları sizin için referans olacaktır.

Bebek bezi bedeni

Bebeğinizin kilosu ile orantılı bebek bezi tercih etmelisiniz. Aksi takdirde bebeğiniz rahat şekilde hareket edemeyecek ve cildinde tahriş meydana gelecektir.

0 – 3 kg  bebekler için özel prematüre bezler,

2 – 5 kg  bebekler için 1 numara yenidoğan bezi,

3 – 7 kg  bebekler için 2 numara,

4 – 9 kg bebekler için 3 numara,

7 – 14 kg bebekler için 4 numara,

11 – 19 kg bebekler için 5 numara,

14 – 22 kg bebekler için 6 numara.

Bezin dokusu

bebek bezi

Bebeğiniz gün boyunca rahat hareket etmek ister ve bunun için bebek bezinin onları rahatsız etmesine karşı çok hassas olur. Bebeğinizin gün içinde özgürce hareket edebilmesi için pamuksu ve yumuşak bezler tercih etmelisiniz. Kalın ve sert bebek bezleri bebeğinizin yatıp yuvarlanırken zorlanmasına ve bununla birlikte huzursuz olmasına yol açacaktır.

Evy Baby’nin pamuklu üst yüzey bebek bezleri, bebeğinize aradığınız sağlığı ve konforu sağlayıp onun mutlu olmasına neden olacaktır.

Açık bezler

Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Özellikle ambalajsız ortamlarda satılan bebek bezleri bebekleri korumaktan ziyade onlara tahriş sorunu yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Hatta yenidoğan bebekler enfeksiyona kolay yenik düşecekleri için oldukça zararlı ve tehlikelidir. Mutlaka ambalajlı bebek bezi almaya özen gösterin.

Bebek bezi seçiminde yan bantların önemi

Bebek bezlerinde yan bantlar, bezin kullanımını belirleyen en önemli noktaların başında gelmektedir. Eğer yan bantlar sert ise bebeğin ani hareketinde kopar ve bez kullanılmaz hale gelir. Yan bantların esnek olması bebeğinizin rahat hareket etmesini ve bezin ona rahatsızlık vermesini önler.

Prima’nın ekstra esnek yan bantlı bebek bezleri minik prens ve prenseslerin gün boyu rahat hareket etmelerini sağlayacaktır.

Emiş gücü

Bebeğin çişini ya da kakasını iyi emen bebek bezleri, altları değişinceye kadar onları rahatsız etmeyecek. İyi emiş gücü olan bezler sızdırmayı da önleyecektir. Kızların ve erkeklerin anatomik yapısından dolayı emiş noktaları farklı olan bezleri tercih etmelisiniz.

Bebek bezi hava kanalları

Hava ile temas etmeyen bebek bezleri bebekleri oldukça rahatsız eder. Evet, bebek bezi sızdırmamalı ama aynı zamanda pişik sorunu da yaratmamalı. Ciltte dökülme ve tahrişin önüne geçmek için rafları didik etmeniz gerekecek. Konu sağlık hem de bebek sağlığı olunca akan sular duruyor elbette.

Bebeğinizin cilt bakımı için yapılması gereken ve uzak durulması gereken ne varsa “Bebeklerde Cilt Bakımının Önemli Kuralları” adlı yazımızı muhakkak okumalısınız.