Bedeninin sınırlarını zorlayan spor: Parkour nedir?

İnsan sınırlarını zorlayan ekstrem sporlar her zaman ilgiyle karşılanmıştır. Günümüzde oldukça revaçta olan parkour sporu da bu genellemeye tam anlamıyla uymakta. 

Pandeminin etkisiyle spor alışkanlıklarımız son bir yıldır bambaşka bir hale geldi. Eskiden açık alanlarda yapılan sporlar günümüzde bazı değişikliklere uğrayarak evlere girmeye başladı. Ancak şimdiden karantina sonrası için planlama yapanlar, yapılacaklar listesine parkour sporunu yazmaya başladı bile.

Hız ve adrenalin dolu bir spor olan parkour sporunda başarılı olmak için yüksek bir disiplin seviyesine sahip olmak ve uzun zaman boyunca antrenman yapmak gerekmektedir. Dolayısıyla parkour yapan kişilere sık rastlamak pek mümkün değildir. Ancak siz de bu heyecanlı aktiviteyi merak eden ve parkour hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerdenseniz gelin birlikte bu sporun derinlerine inelim. 

Nedir bu parkour?

Parkour belli bir rotayı vücudun fiziksel sınırlarını zorlayan akrobatik hareketlerle aşmayı amaçlayan bir spor türüdür. Bu rotanın standart bir parkur olmasına gerekli değildir, rotada her seferinde farklı engeller bulunur. Sporcu, bu engelleri hızlı ve estetik bir biçimde geçerek varış noktasına ulaşmalıdır. Bu engeller bir binanın çatısı ya da zor tırmanılan bir merdiven olabilir. 

Genellikle bir şehir sporu olarak bilinen parkour sporcuları çoğunlukla günlük hayatta karşılaştığımız binaların çatısından bir diğerini atlamakta, izlemesi keyifli ancak yapması tehlikeli ve heyecanlı olan bir görsel şölen sunmaktadır. 

Parkourda hız ve estetik en önemli iki kriterdendir. Bu sebeple de sporcuların videolarını izlemek her zaman etkileyici olmuştur. Sosyal medyada sık sık bu tür videolar paylaşılmakta ve oldukça kalabalık izleyici kitlelerine ulaşmaktadır. İzlemesi ve yapması bu denli heyecan verici olan parkour sporunun tarihi de bir o kadar etkileyici. 

Bu sporu yapan erkeklere traceur, kadınlara ise tracuese denmektedir. Bu sporcular, genellikle tırabzanlar üzerinde koşarak ve engeller üzerinden atlayarak antrenman yapmaktadır. 

Geçmişi o kadar da eski değil

1997 yılında Paris’te bulunan David Belle ve Sebastian Foucan’ın isimlendirmesiyle ortaya çıkan bu spor, günümüzde de çoğunlukla Avrupa ülkelerinde görülüyor. Parkour sporunun çok daha eski olduğunu sadece isminin 1997’de konulduğunu söyleyen Foucan, spor hakkında; “Aslında parkour her zaman vardı. Çok eskilerden beri insanlar hayatta kalmak için koşturuyor ve engelleri aşıyorlardı. Biz sadece ismini koyduk.” diyor. 

Milenyuma gelindiğinde hakkında birçok sinema filmi çıkarılan parkour, insanlar arasında da gittikçe popülerleşiyordu. Çatıların üzerinde takla atan, zıplayan “çılgınlar” herkes tarafından ilgiyle izleniyordu. Günümüzde de bu sporun ciddi bir hayran kitlesi bulunmakta. 

Ekipman önemli

Parkour heyecanlı ancak bir o kadar da tehlikeli bir spor dalıdır. Buna rağmen profesyonellerin videolarına bakıldığında herhangi bir özel ekipman kullanmadıkları görülmektedir. Ancak bizim fikrimizi soracak olursanız bu spora başlamak istiyorsanız, çeşitli güvenlik ekipmanları kullanmanızda fayda var. 

Her ne kadar bu spor için özel bir güvenlik ekipmanı bulunmasa da Xslide’ın yetişkin spor kaskı, parkoura başlamayı düşünenler için oldukça faydalı olabilir. Xslide Yetişkin Kask, olası kazalarda başınıza alacağınız darbelere karşı en güçlü korumanız olacaktır.  

Başlangıçta çok kez düşebilir ve dirsek ya da diz kapağı gibi eklem bölgelerinizi yaralayabilirsiniz. Delta koruyucu set takımı, dizinizi, dirseğinizi ve bileğinizi yaralanmaktan koruyacak en iyi önlemlerden biri. 

 

Rahat hareket etmek bu spor dalında oldukça önemli olduğundan kullanılan ayakkabılar da rahat etmek için bir hayli kritiktir. Dolayısıyla spor ayakkabı seçiminde titiz davranılması gerekir. Nike Downshifter 9 Koşu Ayakkabısı, hafif yapısı ve ayağa tam oturan geometrisiyle parkour yaparken yanınızdaki en büyük yardımcı olacaktır. 

Parkour için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Parkour sporcusu, her şeyden önce çok hızlı, esnek ve dengeli olmalıdır. Fiziksel dayanıklılık da yine bu sporun gerekliliklerindendir. Her şey çok hızlı geliştiğinden çevre gözlemini de hızlı yapmayı başarabilen biri, bu sporda oldukça başarılı olabilir.

Zorlayıcı bir spor türü olduğundan, ilk zamanlar genellikle başarısızlık içinde geçmektedir. Bu sebeple bir parkour sporcusunun kararlı ve sabırlı olması gerekmektedir. Çabuk pes eden birinin bu sporda ilerlemesi maalesef pek mümkün değildir. 

Farklı spor dalları hakkında bilgi almak ve yeni hobiler keşfetmek isteyenler için “Spor & Outdoor” kategorimiz içeriklerle dolu! Judo’yu anlattığımız yazımız belki aradığınız