Benzine alternatif: Otogaz kullanımı ve avantajları

Hem daha tutumlu olmak hem de aracınızdan iyi bir performans almak istiyorsanız otogaz sizin için en doğru seçim olabilir. Benzin fiyatları her geçen gün artarken sürücüler daha yüksek maliyetli dizel ya da elektrikli otomobillerle yakıt tüketimi yapmaya çalışıyor. Ancak düşük maliyetle de az yakmanın cevabı basit; otogaz. 

Bir otomobil satın almak, o otomobilin yürütme maliyetlerini karşılamak her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Sürücüler ise bu zorluğun üstesinden gelmek için birçok farklı yola başvuruyor. Yürütme maliyetlerinin en başında ise yakıt harcamaları geliyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin günün her saatinde yoğun olduğu şehirlerde yakıta verilen para sürücünün gözüne çok daha fazla batıyor. 

otogazYakıt tüketimini etkileyen birçok parametre bulunuyor. Aracın soğuk ya da sıcak hava şartlarında kullanılması, sürücünün kullanım tarzı ya da aracın taşıdığı ağırlık bu etkenlerden bazıları. Araçtaki motorun kullandığı yakıt ise en önemlisi. Günümüz Türkiye’sinde trafikte ağırlıklı olarak içten yanmalı motorlara sahip araçlar yer alıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu dizel motora sahip ancak değişen beklentiler, her geçen yıl dizel satışlarını düşürüyor. 

Dizel ya da benzinli, aracınızın daha az yakıt tüketmesinin yollarını arıyorsanız; “Otomobilinizde Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

otogaz
Benzinli motorların yeniden yükselişi 

Ülkemizde giderek artan otomobil fiyatları ve kullanıcı beklentileri, benzin motorlu araçların satışlarını giderek artırıyor. Yaklaşık 10-15 yıldır Türkiye otomotiv piyasasına hakim olan; “Az yakmasını istiyorsan dizel al.” görüşü değişiyor. Satın alım aşamasında benzinli versiyonlarına göre daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olan dizellerin tahtı sallanıyor. 

Ancak benzinli motorlar daha fazla yakıt tüketirken, bu yakıtın litresi de motorine göre daha pahalı. Dolayısıyla da insanlar ya satın alım ya da yürütme aşamasında daha fazla para harcamak zorundaymış gibi görünüyor. Ancak bu, oldukça yanlış bir görüntü. Benzinli araçlara rahatlıkla entegre edilen otogaz sistemleri, sürücünün hem satın alım hem de yürütme maliyetlerini minimuma indiriyor. 

otogazCüzdanın gerçek dostu: Otogaz 

Litresi motorin ve otogaza göre daha yüksek fiyata satılan benzin, aracıyla uzun kilometreler yapan kullanıcılar için pek ekonomik bir değil. Evet, yeni nesil benzinli motorlar gelişen teknolojinin de yardımıyla eski versiyonlarından çok daha az yakıt tüketiyor ancak hala otogazın “cimriliğine” ulaşmış değil. 

LPG’li araçların kullandığı otogazın fiyatı ise benzinin neredeyse yarısı. Bu sebeple özellikle şehir içi trafiğinde maliyetlere yol açmak mümkün. Yakıt tüketimine ayırmanız gereken bütçenin pek geniş olmadığını düşünüyorsanız LPG’li bir araç kullanmak en mantıklı seçim olabilir. 

Otogazın benzinden çok daha uygun fiyatlı olduğundan bahsettik ancak her iki yakıtın litre fiyatı da günü gününe tutmuyor. Bazı zamanlarda sabah zamlı fiyattan otogaz alımı yapıp akşam ise fiyatta tekrar indirim yapıldığınız görebilirsiniz. Ancak bu durumun da önüne geçmek mümkün.

otogaz

Aygaz Aypro’nun farklı ihtiyaçlar için oluşturduğu otogaz paketleriyle otogaz fiyatları değişse de siz sabit bir tarifeden otogaz alımı yapabilirsiniz. Eğer bir ay içinde çok fazla kilometre yapmıyor, dolayısıyla çok yakıta da ihtiyaç duymuyorsanız Aygaz Aypro LPG Otogaz S Paket ile abone olduğunuz süre boyunca sabit fiyattan LPG alımı yapabilirsiniz. 

Otogaz tutumlu olduğu kadar performanslı mı? 

Eski LPG sistemleri günümüzdeki kadar sofistike bir teknolojiyle üretilmediğinden çeşitli handikaplara sahipti. Performans düşüklüğü ise bu handikapların en önemlisiydi. Bu sebeple de bazı insanlar, otogazla çalışan yeni araçların da bu performans düşüklüğüne sahip olduğunu düşünüyor.

Bu şekilde düşünen ve çokça uzun yol yapan kişiler, LPG’li bir otomobilin uzun yolda performans düşüklüğü yaşayacağına, tüm ihtiyaçlarına yeteri kadar cevap veremeyeceğini düşünüyor. Ancak geçen yıllar, LPG teknolojisine ve otogazlı araçlara oldukça iyi davrandı.

Günümüzde kurulumu düzgün ellerde yapılmış modern LPG’li araçlarda en küçük bir performans düşüklüğü dahi görülmemekte. Bununla beraber bu araçlar, bir hayli düşük yakıt tüketim verileri sunmakta. 

otogaz
Eğer siz de uzun yola çok çıkan sürücülerdenseniz LPG’li araçların “az yakarken çok kaçacağını” bilmelisiniz. Böylelikle hem hesaplı hem de performanslı bir otomobile sahip olabilirsiniz.

otogaz
Ayrıca ay içinde çokça yol yapıyorsanız Aygaz Aypro’nun LPG Otogaz XL Paket versiyonu ile her zaman ve her yerde aynı fiyata deponuzu doldurabilirsiniz. 

Aygaz Aypro’nun farklı kullanıcılar için oluşturduğu farklı paketlerin tümüne ulaşmak için; “Akaryakıt ve Oto Paketleri” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.