Beyaz Eşya Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişen teknoloji, insan hayatını kolaylaştıran pek çok ürünü de beraberinde getirmektedir. Uzun zaman önce evlerimize giren ve her geçen gün gelişen özellikleri ile ev işlerinin kolaylaşmasına yardımcı olan beyaz eşya modelleri evlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok marka adı altında ve değişik birçok modelde üretilen beyaz eşyalar, farklı boyut, özellik ve fiyatları ile her kesimin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilir. Dolayısıyla bu geniş ürün yelpazesi arasından ihtiyaca en uygun olanını, en uygun fiyatlar ile seçmek, uzun ve rahat kullanım için elzemdir.

Kapasite

Kaynak: Consumer Reports

Hangi beyaz eşya alınacak olursa olsun, dikkat edilmesi gereken konuların başında kapasite gelir. Alınacak beyaz eşyadan ne kadar iş beklendiğinin çok iyi tespit edilmesi; gereğinden fazla büyük veya olması gerekenden daha küçük bir model seçmemek için önemlidir. Bu seçimi doğru yapmak için de alınacak makinenin ne kadarlık bir iş hacmi için alındığı, ne kadar sürelerde çalıştırılacağı gibi sorulara doğru yanıtlar verilmesi gerekir.

Beyaz eşya; kullanılacağı yere göre doğru boyutlarda, yapacağı işe göre doğru kapasitede seçilmelidir.

Ebat

Kaynak: Trusted Reviews

Kapasite kadar önemli olan bir diğer kıstas da ebat olarak kendini gösterir. Doğru kapasitede alınmış bile olsa, mekân içinde doğru yere konulamayan bir beyaz eşya kullanım sırasında büyük problemler yaratır. Bu türden sorunlar ile karşılaşmamak için alınacak beyaz eşyanın, o eşya için ayrılmış alana tam olarak yerleşecek ebatlarda olması, kapısının veya kapağının kullanımı zorlaştırmadan rahatça açılabilir olması önemlidir. Seçim öncesi bu tür ölçümlerin titizlikle yapılması, kapı veya kapak açılma yönlerinin saptanması, gerekiyorsa değiştirilebilir kapısı olan modeller üzerinde değerlendirmeye gidilmesi gerekir.

Enerji Tüketimi

Kaynak: Winning Appliances

Beyaz eşyalar belirli enerji sınıflarında üretilir. Harfler ile isimlendirilen bu enerji sınıfları, beyaz eşyanın birim zamanda ne kadar enerji harcayacağı belirler. Özellikle buzdolabı gibi sürekli çalışması gereken eşyalar yanında haftada bir veya birkaç kez çalıştırılması gereken diğerleri için bu özellik önemli bir yer tutar. Çünkü uzun vadede enerji için ödenecek tutar hem cihazın enerji sınıfına hem de kullanım süresine bağlıdır.

Uygun enerji seviyesine sahip beyaz eşyaları tercih etmek, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

Diğer Önemli Kıstaslar

Kaynak: Reader’s Digest

Günümüzde beyaz eşyalar pek çok ihtiyacı karşılayacak şekilde üretilmektedir. Bu da içerdikleri çalışma programları ile sağlanır. Her makine birtakım değişik çalışma programları ile kullanıma sunulur. Dolayısıyla seçim esnasına bu programların gözden geçirilmesi, alınacak cihazın ihtiyaçlara uygun programlar içerip içermediğinin kontrol edilmesi şarttır. Beyaz eşya seçimi sırasında genellikle gözden kaçırılan önemli bir diğer özellik de alınacak cihazların ses seviyeleridir. Makinenin kapasitesi, boyutları, enerji seviyesi ve dış görünüşü kadar dikkat edilmeyen bu husus kullanım esnasında sorun teşkil edebilir. Gürültülü bir buzdolabı, çalıştığında veya çamaşır sıkma sırasında aşırı ses yapan bir çamaşır makinesi son derece rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Bunun önüne geçebilmek için beyaz eşya alırken mutlaka ses seviyesinin incelenmesi ve olabildiğince sessiz bir makine alınması önemlidir.  Tüm beyaz eşyalar zaman içerisinde eskiyebilir veya bozulabilir ve sık kullanılan bu tür eşyaların kısa sürede tamir edilip, bakımlarının yapılıp yerine konması gerekir. Bu da güçlü bir servis ağı ile sağlanabilir. Bu yüzden beyaz eşya alırken yaygın bir servis ağına sahip olan modellerin seçimi tamir bakım süreçlerinde kolaylık sağlar.

Buzdolabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak: Consumer Reports

Mutfakların vazgeçilmez beyaz eşyası olan buzdolabı için en önemli kıstasların başında saklama süresi gelir. Özellikle elektrik kesintilerinin fazla yaşandığı yerlerde kullanılan buzdolaplarının uzun saklama sürelerine sahip olanlar arasından seçilmesine dikkat edilmelidir. Makinenin kolay kullanım özellikleri sunması, diğer önemli detaylar arasındadır. Kolay açılan kapılar, geniş iç hacim, kullanışlı raf sistemleri buzdolabının uzun süreli ve rahat kullanımı için önemlidir. Enerji tüketim konusu, kullanımda tasarruf sağlanması bakımından önem taşır. Gereğinden büyük olarak seçilen modeller fazla enerji tüketeceği gibi uygun enerji sınıfından seçilmeyen buzdolapları da enerji sarfiyatını artırır.

Ses düzeyi, çamaşır makinesi seçiminde dikkat edilecek önemli bir kıstastır.

Çamaşır Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak: The Spruce

Çamaşır makinesi seçimindeki kritik noktaların başında kapasite gelir. Büyük bir ailenin diğer özelliklerine dikkat edip kapasitesine dikkat etmeden küçük bir makine alması, yıkama işlerinin bir seferde bitmemesi sorunu olarak geri döner; bu da zaman ve enerji kaybı yaşanması anlamı taşır. Yıkama programlarının da seçim öncesi titizlikle incelenmesi faydalı olacaktır. Çok fazla çocuk kıyafeti, perde veya nevresim yıkayanların veya ipek kıyafet gibi hassas kumaştan giysi yıkayanların seçimlerini, bu tür yıkama işlemlerini, programları ve yapıları ile destekleyen makinelerden yana kullanmaları önemlidir. Çalışma ve sıkma sesi yüksek olan makineler, gece kullanımı konusunda sıkıntı yaratacakları için seçim yaparken bu hususa ayrıca dikkat etmek gerekir.

Bulaşık Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bulaşık makineleri de mutfaklarda önemli bir görev üstelenen beyaz eşyalar olarak, seçiminde özen gösterilmesi gereken cihazlar arasındadır. Ailenin büyüklüğüne ve kullanım periyoduna göre uygun bir model seçmek önemlidir. Çok fazla tencere veya büyük mutfak eşyası yıkanıyorsa iç hacminin büyük seçilmesi, bardak ve çatal-bıçak raflarının işlevsel olması rahat bir kullanım için gereklidir. Yıkama başına tüketeceği su miktarı da özellikle bulaşık makinesinin çok kullanıldığı durumlar için önem arz eder. Uzun vadede tasarruf elde etmek adına, tüketim oranı düşük modeller tercih etmek faydalı olacaktır.

Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak: Amazon

Fırın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında işlevsellik gelir. Pek çok pişirme özelliğini bünyesinde barındıran ve fazla yer kaplamayan modeller en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Kolay temizlenebilme özelliği yanında az enerji harcayan fırınları seçmek kullanım maliyetini azaltmak bakımından önemlidir. Beyaz eşyalarınızı yenilemek veya değiştirmek için Hepsiburada’da yer alan beyaz eşya modellerine göz atabilirsiniz.