Boya lekeleri kabusunuz olmasın!

Bazı lekeler vardır, ismini duyduğunuzda bile tüyleriniz diken diken olur. Bunlardan bir tanesi de kesinlikle boya lekesi! Onlar için özellikle çocuklu evlerin korkulu rüyası diyebiliriz. Ama maalesef ne kadar korksak da bu lekeden hiçbirimizin kaçışı yok. İster sulu boya, ister mürekkep boyası, ister yağlı boya ister saç boyası, yaş, iş fark etmeden hepimizin başına her an dert olabilir. Her boya için de ayrı bir strateji uygulamak gerekir. En ufak bir yanlış müdahaleyle durumu daha da kötü bir hale sokabilirsiniz.

Çocuklarınız rahat rahat boyasını yapsın, siz başında beklemek zorunda kalmayın, tükenmez kalemler, saç boyaları artık sizi endişelendirmesin diye hangi lekede ne yapmalısınız, bu lekeleri en kolay şekilde çıkarmanın yolu nedir bütün detaylarıyla sizler için araştırdık!

Pastel boya lekesi

boya

Siz çocuğunuz odasında uslu uslu oynuyor sanarken o bir anda pastel boyalarıyla duvarların, koltukların, halının üstünde sanatsal bir çalışma yapmaya kalkışmış olabilir. Onu o halde gördüğünüzde başınızdan kaynar sular dökülmesin. “Gitti duvarlar koltuklar halı, her şey!” diye de düşünmeyin. Ne çocuğunuz üzülsün ne de siz. Merak etmeyin, pastel boya lekesini çıkartmak için önemli olan doğru adımları takip etmek.

İlk olarak, boyayı bir maket bıçağı ya da spatulayla kazıyın. Koltuk ve halı üzerindeki pastel boya lekesi için arap sabunu en iyi tercih olacaktır. Arap sabununu olabildiğince köpürtün ve lekenin üzerine sürerken dağılmamasına dikkat edin. İyice ovduktan sonra soğuk su ile durulayın. Bu uygulamada lekelerin dağılmasının önüne geçmek için kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız! Duvardaki pastel boya lekeleri içinse 4 kaşık karbonat, bulaşık deterjanı ve süngere ihtiyacınız var. Ilık suyun içine karbonat ve deterjanı ekleyin. Süngerinizi bu hazırladığınız karışıma batırın ve duvardaki boya lekesi olan alanlara hafif şekilde uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle bastırmamak! Bastırıldığı taktirde boya aşınabilir ve lekeler iyice dağılır. Aman dikkat!

Her türlü temizlik işinde, her türlü lekede işinize yarayabileceğini düşündüğümüz Lofçalı arap sabununu sitemizden edinebilirsiniz. Kaza geliyorum demez, ihmal etmeyin deriz!

Duvar boyası lekesi

boya

Bir hevesle haydi duvarlarımızı kendimiz boyayalım deyip üstünüzü, başınızı batırdıysanız, telaşa kapılmayın! Bırakın eğlenceli olmasını umduğunuz bu iş, eğlenceli devam etsin. Biz sizler için bunun da çözümünü bulduk. İlk olarak boyanın yağ mı, yoksa su bazlı mı olduğunu öğrenmelisiniz. Birçok cila, su bazlıdır ama bunu genellememekte fayda var. Su bazlı boyalar su ile yıkanabilir, ama yağ bazlı boyaların oluşturduğu lekeleri çıkartmak, üzülerek söylüyoruz ki, o kadar da kolay değildir.

Yağ, lekenin daha hızlı ve kalıcı şekilde nüfuz etmesine sebep olur. Bu yüzden olabildiğince hızlı müdahale etmeye özen göstermelisiniz. İkinci önemli şey ise, lekenin kurumasına izin vermeyin. Aksi takdirde boya sertleşecek ve çıkması imkansız bir hale gelecektir. Daha sonra kumaşı kirli bölgesi aşağı bakacak şekilde kağıt havluya ya da bir bezin üstüne yatırın. Lekeyi sıvı deterjan ile yavaşça ovun ve mümkün olan en yüksek sıcaklıktaki suya batırın. Birkaç saat, hatta kesin olsun diye, bütün gece o şekilde bekletin. Sabaha lekeden iz kalmayacak.

Hem beyaz hem renkli çamaşırlara uygun olan ferah ve temiz kokulu Omo Ultra Konsantre sıvı deterjan leke çözme konusunda da çamaşır yıkama konusunda da önerimizdir!

Saç boyası lekesi

Kuaföre gitmeye vakit bulamadığımız zamanlarda saçlarımızı ya kendimiz boyuyoruz ya da çoluğumuza çocuğumuza artık yanımızda kimi bulursak ona boyatabiliyoruz. Sonuç fena olmasa da kuaför profesyonelliğini gösterebildiğimiz de söylenemez. O boya mutlaka bir yerimize sıçrıyor. Hatta bari onlar batsın napalım diye bilerek sevmediğimiz tişörtleri tercih ediyoruz. Neden batsın ki? Temizlemesinin çözümü oldukça basit!

Eğer cesaret edip beyaz bir üst giydiyseniz, beyaz kumaş üstündeki lekeye bir miktar çamaşır suyu damlattığınız suyun içinde kıyafetinizi bekletin. Renkli bir kıyafet ise ve leke tazeyse birkaç damla limon ya da beyaz sirke lekeyi söküp atacaktır. Ya da en kötü senaryo, hem renkli bir kumaşsa ve hem de boya lekesi artık kurumuşsa, alkole batırılmış temiz bir bezle lekeye müdahale etmelisiniz.

Genelde evimizde saf alkol bulundurmayız ama aslında kuvvetli bir yağ, kir, leke çözücüdür. Gözlük, telefon, ekran ve dijital fotoğraf makine objektiflerini de zarar vermeden temizler.

Ev, hastane ya da mutfaklarda dezenfektan olarak sıklıkla kullanılır. Siz de evinizde küçük bir şişe de olsa bulunsun isterseniz 1 litrelik saf Izopropil Alkol’ü sitemizden satın alabilirsiniz. 

Mürekkep lekesi

İlla lazım olur diye çantamızda, cebimizde mutlaka bulundurduğumuz tükenmez kalemimizin mürekkebi oldu da aktı diyelim… Ya da çocuğunuz oyalansın diye verdiğiniz kalemle halıları bir güzel çizmiş olsun… Gördüğünüz an geri dönüşü yok diye düşünebilirsiniz ama korkmayın, mürekkep boya lekesi korktuğunuz gibi bir leke değil! Görüntüsü fena olsa da çözümü oldukça kolay.

Kıyafetinizde ya da çantanızdaki mürekkep lekesini çıkartmak için bir çay kaşığı mısır nişastasını ve bir çorba kaşığı sirkeyi karıştırmalısınız. Evet yanlış duymadınız, mısır nişastası ve sirke! Bu ikili karışınca macun kıvamını aldığında lekenin üstüne sürüp kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra diş macunu ile lekenin üzerini fırçalayın. Kulağa değişik geliyor ama emin olun işe yarayacak! Halınızdakini çıkartmak ise daha da kolay diyebiliriz. Yine iki şaşıracağınız malzemeye ihtiyacınız var, nişasta ve süt. Bu malzemeleri kullanarak macun kıvamında bir karışım hazırlayın ve lekenin üzerine koyun. 2 saatin sonunda karışımın kuruduğuna ve lekeyi içine çektiğine şahit olacaksınız.

Suluboya lekesi

Çocukların en sevdiği boyalardan biri sulu boyadır. Özellikle kişisel gelişimleri ve hayal güçlerinin gelişmesi için de uzmanlar tarafından sulu boya yapmaları önerilir. Ancak dökülme, sıçrama kazaları da en çok bu boyada yaşanır. Hatta mutlaka yaşanır desek yanlış olmaz. Ama tek bir ürünle bu lekeyi çözmeniz mümkün. Neyle mi? Pudra! Evet, pudra. Sulu boya gibi boyaların kıyafet, koltuk, halı gibi yerlere bulaşması durumunda, lekenin üzerine pudra serpip soğuk suyla durulayıp, kalıp sabun yardımıyla sulu boya lekesini çıkartabilirsiniz!

Boya lekeleri konusunda söyleyeceklerimiz bu kadar. Ama diğer zorlu birkaç leke daha var ki onlar da tam bir baş belası. Yağ, çay, çikolata ve diğer zorlu lekelerle nasıl başa çıkacağınızı da öğrenmek istiyorsanız, sizi “Oje veya yağ lekesi: Lekelerle başa çıkma rehberi” yazımıza  yönlendiriyoruz!