Brezilya fönü: Yaz gelmeden saçlarınızı yatıştırın!

Siz de saçlarınızın aylarca fönlü ve parlak görünmesi istiyorsanız Brezilya fönü tam size göre olabilir! Kış aylarının kasvetinden yavaş yavaş uzaklaşırken, yaz aylarının içimizi ısıtmasını hasretle bekliyoruz. Kirli ve soğuk havalara maruz kalan, şapka ve bere içinde havasızlıktan cansızlaşan saçlarımızı da ruhumuz gibi yaza hazırlamanın vakti geldi.

Kuaförlerde yaklaşık 2-3 saat süren bu işlemi artık evinizin rahatlığında yapabilmeniz mümkün. Özellikle çok yoğun çalışan kadınların bakımlı kalmak için tercih ettiği pratik çözümlerden biri olan Brezilya fönü, eğer saçlarınız dalgalı ise 5-6 ay üreyle kalıcılık sağlar. Saçlarınız kıvırcıksa bu süre biraz daha kısalabilir.

Brezilya fönü nedir? 

brezilya fönü

Düz saç sevdalılarının hayatını kurtaran Brezilya fönü, sık sık fön çektirmekten yıpranan saçlara çare olarak ortaya çıkan bir yöntem. Saçı besleyen özel bir keratin karışımı ile birlikte uygulanarak saçın 5-6 ay gibi uzun bir zaman düz kalmasını sağlıyor. Yaptırdığınızda hem sürekli fön çektirmekten kurtuluyorsunuz hem de saçlarınız canlı ve parlak bir görünüme kavuşuyor.

 Brezilya fönü saça zarar verir mi? 

brezilya fönü

Uzun süren işlemlerin saça zarar verdiğini düşünürüz. Aslında saç ile ilgili işlemler için asıl önemli olan süre değil ne tür malzemeler kullanıldığıdır. Brezilya fönü de doğru malzeme ve yöntemler kullanıldığında saçınızı besler ve canlandırır.

Brezilya fönü yapılırken saç için en yararlı yağlardan biri olan keratin takviyesi kullanılır. Saçınıza güç ve parlaklık veren bu yağ uygulandıktan düzleştirme işlemi yapılır. Kuru saçlar için çok önerilmese de sürekli olarak fön çektiren ya da düzleştirici kullananlar için rahatlıkla Brezilya fönü daha sağlıklıdır diyebiliriz. Brezilya fönü yaptıktan sonra da saç bakım ürünü olarak keratin içerikli ürünleri tercih etmek yararlı olacaktır.

Evde Brezilya fönü yapmak mümkün mü?

brezilya fönü

Pandemi sebebiyle birçok kişi haklı olarak güzellik salonları yahut kuaförlere gitmekten çekiniyor. Haliyle alışkın olduğumuz ya da ilk kez denemek istediğimiz işlemleri evde kendimiz uygulayabilir miyiz diye araştırır olduk.

Neyse ki her yeni gün işimizi kolaylaştıran ürünler çıkıyor. Üstelik Brezilya fönünü evde yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeler öyle çok da fazla değil: Keratin, tuzsuz şampuan,  ince tarak ve bir saç düzleştirici yeterli olacaktır. Eğer Brezilya fönünü sık sık uygulayacağım diyorsanız Motto Plus gibi set halinde satılan ürünlerden de alabilirsiniz.

Evde Brezilya fönü nasıl yapılır?

 

  • İlk olarak Brezilya fönünün kalıcılığını artırmak için saçlarınızı Kuaf Tuzsuz Şampuanla yıkamalısınız.
  • Sonrasında saçlarınızı havluya sarılı halde 5-10 dakika bekleterek kurutun. Bu aşamada fön makinesi kullanmamanızda fayda var.
  • Saçlarınızı tutam tutam ayırın ve ince bir tarakla güzelce tarayın.
  • Eldivenlerinizi taktıktan sonra, saçınızın cinsine ve uzunluğuna göre 80 ml’i geçmeyecek miktarda keratini tutam tutam ayırdığınız saçlarınıza uygulayın. Ne kadar çok keratin kullanırsam o kadar düz olur diye düşünmeyin! Keratin nefes almanızı zorlaştıran yakıcı bir maddedir. Çok fazla kullanırsanız gereken süre boyunca bekleyemeyebilirsiniz.

  • Yüzünüze değmeyecek şekilde uyguladığınız keratinin ince bir tarak yardımıyla saçlarınıza iyice yedirin.
  •  Uygulama bittikten sonra tüm saçınızı bone yardımı ile bir araya toplayın ve bu şekilde 20 dakika bekleyin.
  • Keratini uyguladıktan sonra düşük ısıya ayarladığınız saç kurutma makinesi yardımıyla saçlarınızı tamamen kurutun.
  • Saçlarınız tamamen kuruduktan sonra, saç düzleştiricisiyle tutam tutam düzleştirin. Saçlarınız kalın telli ise düzleştiricinin ısısını 230, ince telli ise 205 derecede kullanabilirsiniz. Brezilya fönünün uzun süre düzgün kalmasını istiyorsanız her tutamın üzerinden 7 ya da 8 kez geçmeniz gerekiyor ve arka arkaya 3 gün saçlarınızı hiç yıkamadan tekrar düzleştirmeniz gerekiyor. Üçüncü gün saçlarınızı düzleştirdikten sonra keratin içeren bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Güzelliğinize önem veriyor ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Kaş bakım ürünleri ve evde kaş bakımı yapmanın püf noktaları” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.