Cilt bakımında doğal mucize: Yeşil çay ve faydaları

Bitkiler üzerinde yapılan sayısız çalışmaya konu olan ve faydası bilimsel olarak ispatlanmış bir bitki olan yeşil çay, adeta doğanın mucizesi. İçerdiği etken maddeler nedeniyle de cilt bakımında epey adından söz ettiriyor.

İnsanoğlu her derdine deva olan bir doğanın içinde olduğu için şükretmeli. Her sorunumuza çare olan bir bitki mutlaka var. Son zamanlarda keşfedilen ve hızla popülerleşen doğal şifa yöntemi alternatif tıp olarak da adlandırılıyor ve üzerine sayısız çalışma yapılıyor. Doğanın bize bir başka hediyesi de yeşil çay…

yeşil çay
Nedir bu yeşil çay?

Yeşil çayın tarihi Antik Çin’e kadar gidiyor. Camellia simensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayı ilk keşfeden İmparator Shennog oluyor. Efsaneye göre ateşin üzerinde kaynayan suya rüzgârın taşıdığı birkaç çay yaprağının düşmesiyle, su bir şifa kaynağı oluyor.

Siyah çay gibi çok işlem görmeyen, yeşil ve taze yaprakların hemen toplanıp kurutulmasıyla elde edilen yeşil çay, siyah çaya göre daha az kafein içeriyor. İçeriğindeki her antioksidan bedenimizin farklı yerlerinde küçük mucizeler yaratıyor.  

yeşil çay
Yeşil çaydaki antioksidanlar

 

 • C vitamini: Suda eriyebilen vitaminlerden olan C vitamini, bağışıklık sistemimizi desteklerken; cilt lekelerini azaltıyor ve kırışıklık karşıtı. İçeriğindeki kolajen daha genç bir cilt görümüne sahip olmanızı sağlarken, serbest radikallere de savaş açıyor.

 

 • E vitamini: İşte karşınızda kutsal anti-aging kaynağı ve yeşil çayda bolca var.

 

 • B vitamini: Kan dolaşımını hızlandıran bu vitamin metabolizmanızı hızlandırırken, bedeninizin her köşesine bol bol oksijen taşıyacak.

 

 • Bakır peptidleri: Bu sizin ince kırışıklıklarınıza çok iyi gelecek. Yeşil çayın içerisinde bol miktarda yer alan bakır peptidleri, doğal kolajen üretiminin en önemli oyuncusu.

 

 • Sponinler: Yeşil çayda bir değil; birden fazla yaşlanma karşıtı etken madde var bunlardan bir de sponinler.

 

 • Patent antioxidantlar: Güneş nedeniyle lekelenen ve elastikiyetini kaybeden ciltler için vazgeçilmez olan bu antioksidanlar, cilt hasarlarını en aza indirmek için birebir.     

 

 • Kateşin: Bir akne karşıtı. Antibakteriyel etki gösteren bu antioksidan cilt üzerindeki zararlı bakterilerle savaşarak enfeksiyon oluşmasını engelliyor. 

 

yeşil çay
Cilt bakımında yeşil çayın faydaları nelerdir?

 1. Bütün cilt tipleri için uygundur ve iyi bir yüz temizleyicidir.
 2. Fazla sebum ve yağı deriden nazikçe temizler ve doğal bir nem bariyeri oluşturur.
 3. Agresif ciltler için iyi bir doğal yatıştırıcıdır.
 4. Akne tedavisinde destekleyicidir.
 5. Cilt renk eşitsizliklerini dengeler.
 6. Güneş lekeleriyle savaşır.
 7. İçeriğindeki K vitamini göz altı morluklarına iyi gelir.
 8. Sağladığı nemle cildin elastikiyetini korumasını sağlar.

yeşil çay
Yeşil çaylı cilt bakımı

Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz yeşil çay, cildinizde bir mucizeye neden olacak. Temizleme ürünlerinden toniklere, maskelerden nemlendiricilere kadar her ürünün yeşil çaylısını bulmak artık çok kolay. İş yorgunluğu atmak için siz  yeşil çayınızı yudumlarken, yeşil çaylı cilt bakım maskeniz neden sizi güzelleştirmesin? Evde hızla hazırlayabileceğiniz yeşil çaylı bir tonik bile cildinizi daha iyi hissettirecek.

İçmek için hazırlayacağınız yeşil çayı, bir miktar fazla hazırlamanız cilt toniği yapımı için yeterli. Kalan yeşil çayı içine bir kaşık kadar organik elma sirkesi ekleyerek toniğinizi hazırlayabilirsiniz. Cildiniz uygularken ister pamuk kullanın, isterseniz sprey şişesi.  

 

yeşil çay
Yeşil çaylı Refreshing Green Tea cilt maskesini, temiz ve toniklenmiş yüzünüze uygulayabilirsiniz. İçindeki yeşil çay cildinizi gençleştirirken siz işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

yeşil çay
%90 doğal içeriğiyle Neogen Real Fesh Foam Green Tea yüz temizleme jeli, cildinizdeki aknelerle savaşırken fazla sebum ve yağdan arındıracak. Bu temizlik sonrası cildinizin sıkılaştığını fark edebilirsiniz. 

Yeşil çaylar familyasından Matcha çayını merek ediyorsanız, Matcha çayı nedir? Matcha çayının faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.