Çini Desenli Aksesuarlarla Geleneksel Tarzı Yakalayan Evler

Çinicilik, şüphesiz en zahmetli ve en sevilen geleneksel Türk sanatlarından biri… Son zamanların dekorasyon trendleri arasında yıldızı parlayan çini desenler, duvar kaplamalarından zemin seramiklerine, yemek takımlarından dekoratif aksesuarlara birçok alanda ön plana çıkıyor. Ev dekorasyonunun haricinde cafe ve restoranlarda da sık sık karşılaştığınız çini desenli detaylar, zarif ve estetik görünümlerinin yanı sıra sizi ufak çaplı bir zaman yolculuğuna sürüklüyor. Kökeni M.S. 8. yüzyıla dayanan çini sanatı, bugün hem el emeği hem de fabrikasyon ürün seçenekleri ile aradığınız her yerde!

Sıradan boyalardan ve duvar kağıtlarından sıkıldıysanız çini desenlerle duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz!

Çini Desenli Yapı Elemanlarıyla Mekanın Karakterini Değiştirin

Kaynak: thebristolmag.co.uk

Sıradan boyalardan ve duvar kağıtlarından sıkıldıysanız çini desenlerle duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz. Çini desenler bu kadar revaçtayken siz de el emeği çinileri kullanarak evinizin duvarlarına tarihi dokunuşlar yapabilirsiniz. Yoğun ve zahmetli bir işçilikle üretilen el emeği çinili ürünler bütçenizi aşıyorsa baskı tekniğiyle üretilen çini desenli seramiklere göz atın. Bu ürünler fabrikasyon şekilde üretilebildiği için fiyatları daha uygun. Bu tip seramikleri kullandığınızda ekonomik bir şekilde geniş duvarları tamamen çini desenleriyle kaplayabilirsiniz. Alternatif olarak, pano şeklinde satılan çerçeveli çini tablolardan satın alıp bu tabloları evinizdeki uygun boşluklara asabilirsiniz. Ayrıca çini desenlerini sadece duvarlarda değil, zeminde de kullanabilirsiniz. Özellikle antre ve koridorlarda sık sık karşınıza çıkan çini desenli zemin karoları, banyo ve mutfak gibi ıslak hacimli mekanlara da çok yakışıyor. Tüm mekanı çini ile donatmak istemeyenler bu tip ürünleri bordür olarak kullanmayı tercih ediyor. Siz de göz zevkinize ve mekanın büyüklüğüne bağlı olarak evinizin farklı alanlarında, farklı boyutlardaki çinilere yer verebilirsiniz. Dilerseniz mutfak tezgahının üzerindeki duvarı tamamen çini karolarla kaplayabilir veya açık renklerdeki mozaiklerin arasına küçük boyutlarda çinili bir bordür geçebilirsiniz.

Son moda çinili tabak takımları, rengarenk desenleriyle sofralarınıza renk katıyor! Geleneksel desenler, modern ve minimal formlara sahip sunum araç gereçlerinde yeniden yorumlanıyor.

Sofra Sunumlarında Çini Furyası

Kaynak: kutahyaporselen.com

Evlilik öncesi hanımların tatlı telaşı, çeyiz hazırlıkları… Bu hazırlıkların en önemli parçası ise şüphesiz yemek takımları ve sunum araç gereçleri! Yeni evlenecek olanlar, kendi evine çıkanlar ve eski yemek takımından sıkılanlar dikkat! Son moda çinili tabak takımları, rengarenk desenleriyle sofralarınıza renk katıyor! Geleneksel desenler, modern ve minimal formlara sahip sunum araç gereçlerinde yeniden yorumlanıyor. Çini desenlerde ön plana çıkan mavi, beyaz, kırmızı ve yeşil renk tonları sofrada huzurun ve bolluğun temsilcisi! Aynı zamanda Osmanlı’ya referans veren bu desenler, ziyafet sofralarına çok yakışıyor. Baskı tekniği ile üretilen çini desenli tabaklar günlük kullanıma ve misafir sofralarına uygun. Ancak el yapımı çini tabaklar, dekoratif birer eşya olarak evlerde yerini alıyor. Siz de çoklu olarak satılan çinili tabaklarla birbirinden şık sofra sunumları oluşturabilirsiniz. El emeği çini tabakları ise dilerseniz büfe, konsol gibi mobilyalarınızın üzerine aksesuar olarak yerleştirebilir veya duvara asabilirsiniz.

Çini desenli ürünler mekana yeni bir kimlik kazandırıyor!

Çini Ağırlıklı Dekorasyonu Tamamlayan Ögeler

Kaynak: museinteriorsolutions.com

Dekorasyonda bazı nesneler, mekanın karakterine kolaylıkla uyum sağlarken bazı nesneler mekanın karakterini yeniden oluşturuyor. Çini desenli ürünler mekana yeni bir kimlik kazandırıyor. Bu nedenle dekorasyonda çini desenli eşyalar kullandığınızda bu konsepti sürdürecek yardımcı elemanlara ihtiyacınız oluyor. İlk etapta çinilerin getirdiği geleneksel atmosferi mekanda sürdürmeyi isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Eğer tasarımın kurgusu bu çerçevede şekillensin istiyorsanız Osmanlı geleneğinde yer alan çeşitli nesnelerle ve Türk mavisi olarak bilinen mavi ve kırmızı renk tonlarıyla dekorasyonu tamamlamanız çok kolay. Bunun için bereketi simgeleyen nar şeklindeki bibloları, dekoratif Osmanlı kılınçlarını, padişah tuğraları ve hat yazılarından oluşan tabloları, nostaljik radyo, ütü gibi el aletlerini kullanabilirsiniz. Banyo ve mutfakta çini desenlere yer veriyorsanız lavabo, küvet ve evye için kullanacağınız armatürlerin malzemesi çok önemli! Bakır ve pirinç bataryalarla mutfak ve banyolarınızda tam bir Osmanlı havası estirebilir, krom armatürlerle daha modern bir tasarım elde edebilirsiniz. Bu konseptte banyo dekorasyonu yapacak olursanız mekânın karakterini temsil eden bir aksesuar olarak güğüm kullanabilirsiniz. Çini desenli eşyalarla süslediğiniz mekânın tasarımını modernize etmek içinse alternatif yollar denemeniz gerekiyor. Öncelikle tarzınız ne olursa olsun ahşap ile çininin muhteşem uyumundan faydalanabilirsiniz. Mekanın konsepti daha modern olsun istiyorsanız çini desenli nesnelerle birlikte mekânda oymalardan ve işlemelerden uzak ahşap detaylara yer verebilirsiniz. Öte yandan, çinilerde de ön plana çıkan beyaz rengin mekândaki yoğunluğunu artırmak daha modern bir tasarım elde etmenize yardımcı olacaktır.

Daha basit yöntemlerle çini desenlerin geleneksel stilinden yararlanmak istiyorsanız çini desenli sticker’lara göz atmanızda fayda var.

Dekorasyonda Alternatif Çini Uygulamaları

Kaynak: cdn.shopify.com

Daha basit yöntemlerle çini desenlerin geleneksel stilinden yararlanmak istiyorsanız çini desenli sticker’lara göz atmanızda fayda var. Hem uygulaması kolay hem de bütçeye uygun olan bu ürünleri evinizin dilediğiniz yerinde kullanabilirsiniz. Özellikle evinizde merdiven varsa rıht kısımlarına bu sticker’lardan yapıştırarak harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Benzer şekilde mutfakta bulunan duvar mozaiklerinden sıkıldıysanız ve bu mozaiklerin kırılıp yeniden yapılması zahmetine girmek istemiyorsanız eski mozaiklerinizin üzerine çini desenli sticker’lardan yapıştırarak yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Banyonuz içinse sıradan önerilerden farklı olarak özel tasarımlı çini desenli lavabo ve musluklardan satın alabilirsiniz. Çini ve Osmanlı denildiğinde ilk olarak akla eski Türk hamamları geliyor. Siz de banyonuz için hamamlardan ilham alabilirsiniz. Çini desenleri kurna şeklindeki lavabolarla, dekoratif takunya ve peştemallerle kombinleyerek saraylara layık bir banyo dekorasyonu yapabilirsiniz.