Çocuğunuzun Bilim Sevgisini Pekiştirmenin Yolları

Çocuğunuzun ilk eğitim yeri evi olduğuna göre, keşfetmesini ve öğrenmesini destekleyecek bir ortamın ona sunulması, bilişsel gelişimi için çok önemlidir. Çocuk, doğası gereği meraklıdır ve “neden” sorusunu çok sorar. Ancak bir süre sonra sorularına cevap alamaz ya da geçiştirilirse artık soru sormaktan vazgeçer. Tam da bu meraklı çağda çocuğunuzun sorularına büyük bir ciddiyetle cevap vermeniz ve onu daha çok soru sorması için teşvik etmeniz, merak duygusunun körelmemesi için oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun sorularına büyük bir ciddiyetle cevap verin, sorularını geçiştirmeyin.

Küçük yaştan itibaren ailesi ve çevresi tarafından, araştırmaya, keşfetmeye olan merakı desteklenen her çocuk, bilim insanı olmasa da en azından sorgulayan ve bilgiye en doğru yoldan ulaşmaya çalışan bir birey olur. Çocuğunuzun merakını ve heyecanını körüklemek, bilim kavramını geliştirmek adına, birlikte yapabileceğiniz birçok şey var. Yaşadığı çevreyi daha iyi tanıması, analitik düşünme ve gözlem yeteneğinin olumlu yönde gelişmesi için, çocuğunuz büyüme çağındayken önce bu yazıya göz atmanız, bilim meraklısı miniğinize  çok fayda sağlayacaktır.

Bir Astronomi Müzesine ya da Gözlemevine Gidin

Kaynak: holidayswithkids

Bilimle uğraşan insanlarla tanışmasına fırsat verin.

İçinde yaşadığı gezegeni ve gökyüzünü anlamaya çalışması için, çocuğunuzun astronomi ile tanışması önemlidir. Ay ve güneş gözlemleri yapmak için özel tasarlanan teleskoplarla tanışması, gök taşları ve güneş sistemini incelemesi, bilime olan ilgisine destek olmanızı sağlayacaktır. Çocuğunuz ile birlikte bilim ve teknoloji merkezi ya da gözlemevi ziyareti gerçekleştirmek, çocuğunuzun bilimi daha somut algılamasına ve bilimle uğraşan insanlarla tanışmasına fırsat sağlar.

Bilim Etkinliklerine / Şenliklerine Katılın

Kaynak: wisconsinsciencefest

Bilim etkinlikleri, çocukların yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımalarına yardımcı olur.

Bilim etkinlikleri, çocukların yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımalarına, analitik düşünme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. Çocuğunuz sosyal bir ortamda bilimsel düşünme tekniklerini bilim yaparak öğrenir. Bu şekilde gözlem yeteneği gelişir, analiz ve sentez yapmayı kavrar. Bilim şenliklerinde gerçekleşen atölye çalışmalarının dışında, eğitsel etkinliklere de katılarak, sadece fen bilimleriyle değil, beşeri bilimler ve sanat dallarıyla da bağlarını pekiştirir. Özellikle 0-6 yaş grubu çocukların doğa ve bilim etkinliklerine katılması, hem kendilerini ve yaşadıkları dünyayı keşfetmeleri açısından hem de mental gelişimleri bakımından son derece önemlidir.

Mikroskop Alın

Kaynak: imaginationward

Taşınabilir, kullanımı kolay, minik bir mikroskop satın alın ve bu ilk keşif setiyle çocuğunuzu detaylı gözlemleme ile tanıştırın. Birlikte soğan zarı, ekmek küfü ya da her gün giydiği kıyafetleri inceleyebilirsiniz. Çocuklara özel tasarlanmış mikroskoplarla, sahildeki kum tanelerini ya da doğadaki yaprakları bile birlikte inceleyebilirsiniz. Bilim ve keşif meraklısı miniğiniz için çok yararlı bir deney türü olan mikroskop gözlemi, beraber keyifli zaman geçirmeniz için de fırsat sağlar. Hepsiburada’nın Bilim Oyun Setleri kategorisinde bulunan birbirinden öğretici ve keyifli ürünlere göz atabilirsiniz.

Beraber Basit Deneyler Yapın 

Kaynak: i0.wp

Bilimsel doğruları çocuğunuza göstermenin en pratik yolu deney yapmaktır.

Çocuğunuza bilimi aşılamanızın kolay yollarından biri de, evde beraber deneyler yapmaktır. Bazı bilimsel doğruları çocuğunuza göstermenin en pratik yolu budur. Bu şekilde hayatın nasıl işlediğine dair gerçek bir bakış açısı kazanırken aynı zamanda başka deneyler yapmak için heyecanlanıp, merak duymaya başlar. Yaratıcılığını ve becerikliliğini sınayabildiği bir alan olan deneyler sayesinde, yeni fikirler üretebilir ve devamlı yaratmak için heveslenir. İnternet üzerinden araştırıp bulabileceğiniz birkaç basit deneyi hemen beraber deneyebilirsiniz.

Duyusal Oyunlara Ağırlık Verin

Kaynak: rd

Duyusal oyunlar çocuğunuzun gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Özellikle okul öncesi dönemde, çevresini tüm duyu organlarıyla keşfetmesini sağlayan bu oyunlar sayesinde algıları olumlu yönde gelişir. Değişik kumaşlara ve pütürlü, düz yüzeylere dokunmasını sağlayın. Ilık, sıcak soğuk kavramlarını buz ve su yardımıyla hissetmesine fırsat verin. Renkli ve parlak objeleri gözlemlemesini diğerlerinden ayırt edebilmesini sağlayın. Bir kutu içine sert, yumuşak, minik ve büyük birçok çeşitli obje yerleştirin ve tek tek kutu içinden gözü kapalı bir şekilde seçmesini isteyin. İşitsel gelişimi için ise evde farklı ülkelerin farklı dillerdeki müziklerini dinleyebilirsiniz.

Bilimle İlgili Kitaplar ya da Dergiler Alın

Kaynak: publicbroadcasting

Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olan ve özellikle resimli kitapları tercih edin. Uyku öncesinde resimlerine bakarak ve sohbet ederek kitabı okuyun. Bilim dergilerine abone olun. Beraber okuyarak sohbet edin ve böylelikle bilime olan tutkusunu geliştirin. İnteraktif bir şekilde okuyacağınız bu bilime dayalı kitaplar ve dergiler, hem onu bilime yaklaştığı için heyecanlandırır hem de birlikte kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.

Birbirinize Sorular Sorun

Kaynak: jonestherapyservices

Çocuğunuza neden – sonuç ilişkisi kurabileceği sorular yöneltin.

Çocuğunuz soru sorduğunda geçiştirmeyin ve ertelemeyin. Cevabını bilmediğiniz bir soru olduğunda dahi birlikte araştırın ve  öğrenin. Böylece çocuğunuz da sizi örnek alarak bilime ulaşma yollarını öğrenecektir. Çocuğunuzun bilimsel sonuçlara ulaşması için ara sıra ona neden – sonuç ilişkisi kurabileceği sorular yöneltin ve beraber cevap bulmaya çalışın. Aynı şekilde onun da merak ettiği konuları beraber keşfedin, beraber öğrenin.

Kaynak: thoughtco

Erken dönemde çocuğunuzu deneyerek öğrenmesi için özgür bırakmak; öğrenme sevgisini, belli bir alandaki potansiyelini ya da ilgisini desteklemek oldukça önemlidir. Çocuğunuzu herhangi bir konuda çok zorlamak ise erken yaşta tüm merakını azaltabilir.  Oyunla, eğlenerek, keşifle ve gözlemleyerek öğreneceği her yeni bilgi, çocuğunuzu bilim konusunda ileriye taşır ve merak duygusunu her geçen gün arttırarak güçlendirir.