Çocuğunuzun motor beceri gelişimi için 5 öneri

Her gün farklı bir yönünü keşfediyor, her gün biraz daha büyüyüp geliştiğini görüyorsunuz. Bu süreçte çocuğunuzun fiziksel sağlığı, ruhsal gelişimi kadar motor becerilerinin gelişimi de son derece önemli. Peki onun motor beceri gelişimi için siz neler yapabilirsiniz?

Her çocuğun motor becerileri farklı hızlarda gelişir. Ancak küçük çocuklar aletleri (kalem gibi) kavrama, nesneleri parmak uçlarıyla hareket ettirme, makas gibi aletleri kullanma ve ayakkabı bağlama gibi temel eylemlerde sorun yaşayabilirler. Çocuğunuz, ince motor becerilerinin gelişmesi için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsa, birkaç eğlenceli aktivite ile onu destekleyebilirsiniz.

Motor beceriler nelerdir?

motor

Öncelikle motor becerilerini tanımlayalım. Motor beceri; ellerimizdeki, bileklerimizdeki, parmaklarımızdaki, ayaklarımızdaki ve ayak parmaklarımızdaki küçük kasların kullanımını içerir. İnce motor becerileri ise, çocuğunuzun beyninin eylem ile gördükleri arasında koordine olmasını sağlayan küçük kasların hareketlerini içerir. İnce motor becerileri, yemek yerken çatalı tutmak veya yazı yazarken kalem kullanmak için son derece önemli.

Bir çocuk ellerindeki, bileklerindeki, parmaklarındaki, ayaklarındaki ve ayak parmaklarındaki daha küçük kasları kullandığında ince motor becerileri gelişmeye başlar. Okul öncesi ve anaokulu çağındaki küçük çocuklar için ince motor beceri gelişimi son derece önemli. Küçük bir çocuk günlük görevlerini (yemek yemek, kalem tutmak, araç ve gereçleri kullanmak, düğmelerini iliklemek gibi) yerine getiremiyorsa, bu durum onların özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Oyun hamuru ile oynamak

motor

Sıkma, germe, yuvarlama, şekil verme açısından oyun hamuru ile oynamak çocuğunuzun kaslarını geliştireceği gibi yaratıcılığını da artıracaktır. Hatta oyun hamurunu kesmeye izin vermeniz makas kullanımını öğrenmesi için son derece güvenli bir yöntem olacaktır.

Boyama

motor

Farklı boyama türleri, çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu ve el becerisini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Parmakla boyama, çocuklara ellerini kullanma fırsatı verirken fırçayla boyamak, çocukların fırçayı tutmayı öğrenmelerine ve onu bir araç olarak kullanarak daha fazla kontrol elde etmelerine yardımcı olur.

Bloklar ile oynamak

İtme ve çekme hareketlerini kontrollü bir şekilde yapmalarını teşvik eder. Her dönemin vazgeçilmez oyuncağı olan Lego ile tanışmak motor beceri gelişimi için son derece uygun olacaktır.

Örneğin; Lego Duplo ile hem motor becerilerini geliştirip hem de yıllarca vazgeçemeyeceği bir oyuncak setine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Diş fırçalamayı öğretmek

motor

Küçük çocuklara kendi dişlerini fırçalamalarını öğretmek, özellikle de düzgün fırçalamalarını sağlamak zor olabilir, ancak bunu yapmak motor becerilerinin gelişimleri için yardımcı olacaktır.

Bahçıvanlık ve dikim

Kazma ve bahçıvanlık, kaba motor becerileri geliştirmeye daha uygun aktiviteler gibi görünebilir, ancak bu aktiviteler daha küçük kas kontrolleri de gerektirir. Örneğin; küçük bir bitkiyi güvenli bir şekilde bahçede kazılan küçük deliğe yerleştirmek gibi…

Çocuğunuzun eğitimi ve gelişimi için çok çabaladığınızı biliyoruz. “Çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğitici oyunlar” başlıklı yazımızı okuyarak ufak tüyolar alabilirsiniz.